Image
21.1.2020 1 Comments

Video: Aký je rozdiel medzi superautom a hyperautom?

Pre väčšinu ľudí je zrejmé, že Corvette alebo Lamborghini sú iné ako Corolla. Na označenie neuveriteľne výkonných automobilov existuje niekoľko pojmov, niekedy však medzi nimi nerozlišujeme. Bežne používame výrazy superauto a hyperauto ako zameniteľné, hoci v praxi sú to dva typy automobilov. Stovky koní pod kapotou, milióndolárová cenovka a rýchlosti zahanbujúce väčšinu pretekárskych automobilov – také sú superautá.

Ide o špičkový rad výkonných automobilov, ktoré sa môžu pochváliť vlastnosťami najlepších pretekárskych automobilov z minulých rokov. Superautá možno najlepšie definovať podľa ich najbežnejších charakteristík: výkonu, technológie, dizajnu a ceny. Na to, aby sa auto kvalifikovalo na toto označenie, nemusí nevyhnutne vynikať vo všetkých štyroch charakteristikách, najčastejšie sa ako rozhodujúce kritérium používa výkon.

Napríklad Corvette C7 ZO6 má úžasný dizajn a rýchlosť, ale stojí iba 80 000 dolárov, čo je výrazne menej v porovnaní s konkurenciou. Alebo model McLaren 650S má skvelý dizajn a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako tri sekundy, ale neobsahuje nijaké jedinečné technológie. A predsa je to superauto. Na to, aby sa auto dalo označiť ako hyperauto, musí spĺňať všetky kritériá pre superauto a posúvať vyššie hranice výkonu, technológie a dizajnu.

Termín hyperauto zahŕňa najvyššie jedno percento superáut. Teda všetky hyperautá sú superautá, ale nie všetky superautá sú hyperautá. Na ozrejmenie niekoľko príkladov. Ferrari 458 je fantastické superauto, ale nevyrovná sa technologickému zázraku v podobe hyperauta Bugatti Chiron s výkonom 1500 koní. Keďže superautá sú čoraz vyspelejšie a majú lepšie výsledky, kvalifikačné kritériá na status hyperauta sú stále prísnejšie.

McLaren P1, Ferrari La Ferrari, Porsche 918 si vzájomne konkurujú – všetky majú okolo 1000 konských síl, prvotriedne technológie novej generácie, cenovky okolo milióna dolárov, ohromujúci dizajn a výkon. Musia predstavovať vrchol inžinierstva, mať čo najextrémnejší dizajn, pričom s každou novou generáciou sa predchádzajúce technológie stávajú zastaranými. A zároveň sa stále mení to, čo považujeme za „extrémne“. 

Napríklad donedávna sa rýchlosti okolo 300 km/h spájali iba s najexotickejšími modelmi. Dnes ich zvládne rodinný sedan ako BMW M5. Preto aj Lamborghini Murcielago, kedysi nesporne hyperauto, skĺzava v rebríčku nižšie zakaždým, keď je predstavená nová, ešte šialenejšia verzia Aventador. Niektoré technológie hyperáut, napríklad aktívna aerodynamika, sa začínajú objavovať v superautách, ako je Ferrari 488 GTB.

Napokon sa vo svete superáut stane štandardom hybridné hnacie ústrojenstvo ako v La Ferrari a P1, aj keď dnes je táto technológia príliš zložitá a nákladná na to, aby sa dala uplatniť v menej exkluzívnych superautách. Skrátka, to, čo dnes považujeme za výnimočné, sa zajtra stane samozrejmosťou.

Zdroj: gearpatrol.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

Technológia z počítačových hier môže úplne zmeniť nakrúcanie filmov

26.02.2020 00:00

Americký webový televízny seriál Mandalorian z roku 2019 mal premiéru na novo spustenej službe Disney+ a patril k najhorúcejším hitom z mnohých dôvodov. Jeden z nich bol však pre publikum skutočne nev ...

Inovácie

Airbnb ponúka majiteľom ubytovania zariadenie na prevenciu pred divokou zábavou

25.02.2020 00:10

Služba Airbnb sprostredkúvajúca ubytovanie v súkromí rozoslala hostiteľom e-mail ponúkajúci za zľavnené ceny tzv. party prevention zariadenia, ktoré kontrolujú hladinu hluku v ich domoch a varujú ich ...

Inovácie

Apple plánuje all-screen dizajn iPhonu s displejom aj na zadnej strane

24.02.2020 00:15

Nedávno objavený patent ukazuje, že Apple uvažuje o celosklenenom iPhone minimálne s dvoma displejmi – jeden by bol vpredu ako zvyčajne a druhý vzadu. Dizajn, na ktorý upozornil web PatentlyApple, pre ...

1 Comments

 1. To nemyslíte vážne. reakcia na: Fotogrametria v praxi: Japonský nadšenec premenil 2D fotografie na neskutočné 3D videá
  17.2.2020 12:02
  Super - predpona z latinčiny
  Hyper - predpona z gréčtiny

  význam - rovnaký

  Ale samozrejme by nebolo o čom ,,písať,,
  Reagovať

Gopas .Net DevDays 2020 - 24.4.2020

Videá