Image
15.7.2019 1 Comments

Viacdiskové NAS od Synology – konfigurácia

Aj malé firmy, živnosti a slobodné povolania často potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. Paralelne so súčasným trendom ukladania údajov do cloudu narastajú požiadavky na úložný priestor, predovšetkým v súvislosti s multimédiami vo vysokom rozlíšení, či už je to multimediálna tvorba, alebo údaje z monitorovacích kamier a „veľkými dátami“, čiže údajmi z rôznych typov senzorov.

Riešením je bezpečný a spoľahlivý priestor s dostatočnou úložnou kapacitou priamo vo firme pripojený do vnútornej firemnej siete. NAS, čiže network-attached storage sú inteligentné zariadenia na ukladanie údajov, ktoré popri ukladaní a zdieľaní údajov umožňujú aj ich bezpečné zálohovanie a zrkadlenie, streamovanie multimédií a veľa ďalších pokročilých funkcií. 

Video ukazuje inštaláciu diskov a úvodnú konfiguráciu pri akceptovaní implicitných nastavení

Zariadenia tohto typu majú výkonný viacjadrový procesor, ktorý  zabezpečuje vysokú rýchlosť a plynulosť prenosu dát a streamovania videozáznamu. K dispozícii má vyrovnávaciu pamäť RAM s kapacitou niekoľko gigabajtov, takže nie je problém v multitaskingu  spúšťať aj náročné aplikácie pre streamovanie HD médií, streamovanie a ukladanie záznamu z bezpečnostných kamier. Hardvér aj operačný systém moderných NAS je prispôsobený na jednoduchú inštaláciu a konfiguráciu, pretože, tieto zariadenia budú využívať umelci, právnici, hudobníci a mnohé ďalšie povolania, ktorí majú hodne ďaleko k IT.  K údajom je možné pristupovať nielen z domácej, alebo firemnej siete, ale aj cez internet, samozrejme prístupy pre oprávnené osoby je potrebné správne nakonfigurovať a zabezpečiť. Zariadenia NAS od Synology využívajú operačný systém DSM, čiže Disk Station Manager. Výhodou je jednoduché používateľské rozhranie, ktoré je rovnako intuitívne použiteľné ako desktopové, či mobilné operačné systémy.

Zariadenia NAS je možné rozdeliť na domáce a firemné, avšak tieto kategórie sa do značnej miery prelínajú, tak ako sa prelínajú typy firiem v segmente SMB od živností a rodinných firiem, až po firmy s desiatkami zamestnancov. Vo všeobecnosti platí, že zariadenie NAS pre firmu by malo mať viac pozícií pre disky, minimálne 4, alebo 6. Náročný amatér, ktorý potrebuje ukladať veľké objemy údajov, napríklad fotograf, grafik, či editor videa spočiatku vystačí aj s NAS s dvoma šachtami na disky, avšak ako náhle sa jeho hobby zmení na podnikanie, mal by čím skôr vytvoriť úložný priestor umožňujúci zrkadlenie údajov na viacerých diskoch aby pri poruche disku neprišiel o svoju prácu a s najväčšou pravdepodobnosťou aj o reputáciu.  Platí jednoduché pravidlo: aj veľmi náročným domácim používateľom stačí NAS s maximálne 4 šachtami na disky, naproti tomu 4 šachty na disky je minimum pre firemné použitie. Počet šácht do ktorých sa inštalujú disky v praxi určuje nielen maximálnu úložnú kapacitu, ale aj možnosti zrkadlení. Už pri dvojdiskovom NAS je možné nakonfigurovať druhý disk ako záložný. To ako vám na vašich údajoch, ktoré si plánujete do NAS ukladať záleží, by sa malo prejaviť na kvalite diskov, ktoré do svojho NAS úložného zariadenia kúpite. Mali by to byť disky špeciálne konštruované pre prostredie NAS vyžadujúce nepretržitú prevádzku 24x7, napríklad disky rady WD Red.

V žiadnom prípade do NAS nepoužívajte disky, ktoré vám zostali po upgrade PC

ale kvalitné disky určené do NAS konštruované na prevádzku 24/7

Dobrým príkladom je malé foto a video štúdio. Profesionáli si odkladajú všetky zábery, ktoré prešli prvotnou selekciou a taktiež aj nakrútené sekvencie, nielen finálne zostrihané video. Čoraz viac poloprofesionálov už nakrúca video v 4K, čo kladie enormné nároky na úložnú kapacitu. Ak je firma orientovaná viac na dokumenty, než na multimédiá, bude pre ňu vyššou prioritou spoľahlivosť, než kapacita. V prvom prípade firma naplno využije kapacitu všetkých diskov inštalovaných v NAS, v druhom prípade využije možnosť redundantného ukladania tých istých údajov na viaceré disky. 

Budeme riešiť konfigurácie pre štvoršachtový NAS napríklad Synology DS418. Je vhodný tak pre profesionálneho fotografa, ktorý nechce prísť o svoju prácu, ako aj malú firmu, alebo pracovný tím, Do NAS vložíme 4 disky, každý s kapacitou 1 TB. Pri inštalácii a konfigurácii NAS budeme v tejto prvej časti predpokladať, že zariadenie si kúpil človek, ktorého povolanie je mimo IT, napríklad už zmienený fotograf. Takže bude súhlasiť so všetkými návrhmi interaktívneho sprievodcu. Ten sa ani raz neopýta na konfiguráciu diskových zväzkov, veď fotograf, či technicky zdatný pracovník právnickej firmy by mu aj tak nevedel odpovedať a rovno nainštaluje typ zväzku SHR ako optimálnu konfiguráciu pre štyri rovnaké disky. 

Pokiaľ chcete iný typ zväzku, je potrebné zvoliť manuálnu inštaláciu, alebo typ zväzku nastaviť neskôr. To bude námetom pokračovania článku.

Po vložení diskov webová aplikácia find.synology.com okamžite našla NAS pripojený do lokálnej siete. Nasledovala inštalácia DSM (Disk Station Manager), ktorá trvala niekoľko minút. Odporúčam ponechať označenú možnosť inštalovať automaticky najnovšie verzie a rovnako aj aj povoliť periodické spúšťanie S.M.A.R.T. testy na kontrolu stavu inštalovaných diskov. Následne sa nainštalujú odporúčané balíčky Photo Station, VideoStation, Audio Station, Media Server, Hyper Backup, cloud Station Server a Download Station. Jediným úkonom, ktorý bolo počas konfigurácie potrebné vykonať bolo zadanie mana a hesla na administrátorský prístup a taktiež nastavenie diaľkového prístupu. 

Vo voľnom pokračovaní sa budeme venovať pokročilejšej konfigurácii viacdiskového NAS

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Ako na to

Vyskúšali sme pripraviť steak vo vákuu pri teplote 58 stupňov

22.10.2019 00:10

Málokedy sa mi pri testovaní produktov stalo, že som ani rámcovo netušil, ako sa zariadenie používa. Presne v takej situácii som bol po vybalení Lauben Sous Vide Stick. Výrobca s tým však počítal a pr ...

Ako na to

Tipy, triky a návody: Ako zjednotiť hlasitosť rozdielnych skladieb MP3

17.10.2019 09:35

Pokiaľ máte svoj obľúbený mix skladieb MP3 zložený z rôznych interpretov a z rôznych albumov, zrejme sa pravidelne stretávate s tým, že sa pri prehrávaní na smarfóne či v aute musíte načahovať po ovlá ...

Ako na to

Ako naprogramovať aplikáciu na ovládanie fotoaparátov Canon

17.10.2019 09:18

Pri bežnom fotografovaní využívame ovládacie prvky na tele fotoaparátu, káblový alebo bezdrôtový ovládač, prípadne mobilné aplikácie od výrobcu fotoaparátu či kamery v smartfóne prepojenom s fotoapará ...

1 Comments

  1. wow reakcia na: Viacdiskové NAS od Synology – konfigurácia
    15.7.2019 15:07
    To už aj NAS je "inteligentné zariadenie"? Čo nie je "inteligentné zariadenie"? Stroj KL10C? (krompáč, lopata a desať cigáňov)
    Jožo
    Reagovať

ITAPA_2019

Videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019