Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

16

Dostupnosť a variabilita moderných svetelných zdrojov využívajúcich LED diódy je príležitosť aj pre vašu domácnosť ako ušetriť za elektrickú energiu. Skúste vo vašom rodinnom dome, či byte urobiť inventúru všetkých svietidiel, ktoré pravidelne používate z hľadiska spotreby energie. V našom videu teste sme dôkladne otestovali najdôležitejšie vlastnosti najpoužívanejších druhov svetelných zdrojov – klasickej žiarovky, modernejšej halogénovej žiarovky, žiarivky a dvoch typov LED žiaroviek. Primárnym kritériom výberu do testu bola dostupnosť – všetky žiarovky sme kúpili v jednej elektropredajni. Vybrali sme typy s najpoužívanejším žiarovkovým závitom E27, až na jednu výnimku, žiarivku mali iba so závitom E14. Ďalším kritériom výberu žiaroviek do testu bola svietivosť, vyberali sme typy, ktoré by nahradili 60 W žiarovky, samozrejme to sa nedá presne, takže sme vyberali v tolerancii ekvivalentov 50 – 80 W žiaroviek.

Ako uvidíte v našom teste, svetelné zdroje majú rôzne vlastnosti, niektoré žiarovky viac vyžarujú priamo, čiže pri klasickom umiestnení nadol, iné do strán.

V závere videa je zosumarizovaní úspora, ktorú dosiahnete výmenou troch 75 W klasických žiaroviek za LED žiarovky. Prezradíme, že aj pri občasnom sezónnom svietení je to 120 kWh ročne. Návratnosť nákladov na LED žiarovky je približne 1 rok.

Klasické žiarovky sa dajú považovať skôr za tepelný, než svetelný zdroj. Fungujú na princípe odporového zahrievania wolfrámového vlákna elektrickým prúdom, pričom pri vysokej teplote sa vlákno rozžiari. Z jedného Wattu spotrebovanej energie dokáže klasická žiarovka vyžiariť svetelný tok v priemere 16 lm (lumenov), takže účinnosť žiarovky je veľmi malá. Životnosť klasickej žiarovky je približne 1000 hodín, čo je pri nepretržitom svietení  zhruba 50 dní.

Halogénové žiarovky sú o niečo účinnejšie, z jedného Wattu spotrebovanej energie dokážu vyžiariť 20 lm. Vzhľadom na konštrukciu svietia viac do strán, než priamo.

Pre niektoré typy svietidiel sú lepšie žiarovky, ktoré vyžarujú svetlo do strán.

Žiarivky sú približne 4x energeticky úspornejšie, než klasické žiarovky. Technicky sa jedná o nízkotlakovú ortuťovú výbojku premieňa elektrickú energiu na svetelnú tlejivým elektrickým výbojom v ortuťových parách.  V každom svietidle musela byť tlmivka a štartér a žiarivky obsahujú jedovatú ortuť. Sprievodným negatívnym javom je blikanie.  V elektrických rozvodoch sa využíva striedavý prúd s frekvenciou 50 Hz a presne na tejto frekvencii klasické technologicky nedokonalé žiarivky blikajú. U žiaroviek nie je napájanie striedavým prúdom problém, tepelná kapacita rozžeraveného vlákna spôsobí, že žiarovky neblikajú, respektíve to nevnímame. Používalo sa niekoľko riešení na eliminovanie blikania, napríklad žiarivky v miestnosti boli rozdelené na dve až tri skupiny a každá z nich bola napájaná z inej fázy. Situáciu vyriešili až moderné žiarivky s elektronickým predradníkom, ktorý napája žiarivku prúdom s vysokou frekvenciou. Ako ukazuje výsledok nášho testu, blikanie sa prejavuje aj u týchto svetelných zdrojov.  

LED žiarovky sú ako svetelný zdroj 6 – 8 x krát účinnejšie než klasické žiarovky, z jedného wattu elektrickej energie dokážu vyžiariť 80-100 lm, teoreticky, keď sa zdokonalia technológie aj viac. LED diódy majú životnosť 50 až 100 tisíc hodín, čo je pri nepretržitom svietení 6 – 12 rokov. Aby sa mohli LED žiarovky pripojiť na domáci elektrický rozvod 240 V, musia mať LED čipy predradenú elektroniku, ktorá zabezpečí, aby cez LED prechádzal predpísaný prúd. Na tento účel sa využívajú vysoko účinné spínané regulátory prúdu. Ich účinnosť prevyšuje 90%.

Náhrada žiaroviek a žiariviek LED svietidlami
K dispozícii sú LED žiarovky sú určené na priamu náhradu klasických žiaroviek so závitom E27, alebo E14 s elektronickým predradníkom. Ich výmena je rovnako jednoduchá, ako výmena klasickej žiarovky a netreba riešiť žiadne prispôsobenie napájania. Problémom sú jedine vypínače so stmievačom, tie treba po výmene klasickej žiarovky za LED ekvivalent nahradiť klasickým vypínačom. Na trhu sú aj LED svietidlá konštruované ako náhrada žiariviek, či trubicových výbojok.

Ak vám nevyhovuje existujúce svietidlo, môžete ho nahradiť LED panelom, alebo panelmi. Tieto panely rôznych rozmerov sa skladajú z hliníkového rámu, LED modulov a niekoľkovrstvového difúzneho materiálu. Montujú sa skrutkovaním, lepením, vsadením do rastrových stropov (600 × 600 mm) alebo zavesením na oceľové lanká. Difúzne vrstvy, ktoré rozptyľujú svetlo po celej ploche panelu sú spravidla osvetľované pásmi LED diód zo strán. LED panel je napájaný z predpísaného prúdového zdroja označovaného aj ako driver, takže vnútorná konštrukcia a zapojenie diód vás nemusí zaujímať.  Prepojenie medzi LED panelom a prúdovým zdrojom je realizované pomocou špeciálneho bajonetového konektora, takže inštalácia je veľmi jednoduchá. Prúdový transformátor môže podľa typu dodávať konštantný prúd, alebo môže byť regulovateľný.

Farebná teplota svetla a vernosť podania farieb
Určite ste si pri nákupe LED žiaroviek všimli, že okrem výkonu, ktorý je často doplnený údajom o ekvivalentnom výkone aký by musela mať klasická žiarovka s rovnakou intenzitou svetla je na obale žiarovky aj údaj o farebnej teplote. Najčastejšie sa dodávajú tri  varianty: teplá (3 000K), neutrálna (4 000 K) a studená (5 000 K). Niekedy bývajú studené odtiene označované aj daylight.  Farebná teplota charakterizuje spektrum bieleho svetla a jej hodnota sa udáva v stupňoch Kelvina. Vyplýva to z definície.  Svetlo určitej farebnej teploty má farbu tepelného žiarenia vydávaného čiernym telesom, zahriatým na túto teplotu. Farebná teplota súvisí s vernosťou podania farieb. Najvernejšie podanie farieb má neutrálne biele svetlo, ktoré sa svojimi vlastnosťami blíži k slnečnému žiareniu. Človeku na relax najviac vyhovuje teplá biela. Osvetlenie do značnej miery vplýva na to, ako sa v osvetlených priestoroch budete cítiť.

Vernosť podania farieb vyjadruje parameter CRI (Color Rendering Index), čiže index podania farieb. Hodnota indexu vyjadruje schopnosť svetelného zdroja verne reprodukovať farby osvetleného objektu, ak ich porovnáme s prirodzeným slnečným osvetlením. Čím je hodnota indexu vyššia, tým je lepšia kvalita svetla vyššia a objekty ním osvetlené budú mať prirodzenejšie farby. Hodnota indexu je v intervale od 0, kedy sa napriek tomu, že osvetlenie je silné nedajú rozoznať farby až po 100, kedy sú farby podané tak, ako keby boli objekty osvetlené prirodzeným slnečným svetlom.

Na ilustráciu monochromatické sodíkové oranžové svetlo, ktoré má pomerne úzke farebné spektrum má index pokrytia farieb približne 25- 30. Najlacnejšie LED žiarovky majú CRI 65-70, kvalitné LED žiarovky renomovaných výrobcov majú CRI 80 – 82. LED žiarovky s CRI indexom okolo 80 sú vhodné do všetkých miestností, predovšetkým do obývacích a detských izieb či spální aby ste sa cítili príjemne. Neboli by to úradníci EÚ, keby svojimi smernicami nepokryli aj túto oblasť. Pre svetelné zdroje na trhu EÚ určené do domácnosti platí, že CRI musí byť väčšie ako 80.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
ziarovka ziarivka LED

16 komentárov

LED ku áno v špajzi v kúpeľni a vo WC reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

27.6.2020 07:06
LED ku áno v špajzi v kúpeľni a vo WC tam sú najmenej očakávané vzhľadom na úsporu energie ale ja som ich zatiaľ do obývačky nedal. Sú z Číny a preto ich nechcem prehrievať dlhodobím svietením.
Reagovať

Luboslavovi Lackovi reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

14.12.2019 18:12
Žasnem nad vašou neodbornosťou, ide o brak nie článok. Rád by som sa s vami stretol osobne, pretože také bludy by sa nemali publikovať. Naozaj sa zamyslíte nad životnosťou týchto šmejdov, dopadom na životné prostredie a hygienou osvetlenia lebo index cri, vyššie harmonické, či ucinnik siete vám nevravia nič.
Najprv si niečo naštudujte a poriadne premyslite, kým niečo také vypotíte.
p.s priemerná životnosť týchto čínskych LED nepodarkov je cca 5 - 6 mesiacov.
Reagovať

CRI reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

15.5.2019 00:05
skoda, ze neuvadzate, ze klasicka ziarovka a halogenova ziarovka maju CRI 99-100, co zatial co som pozeral, nedosahuje ziadna LED ziarovka predavana v Europe!!! To treba zdoraznit.
Som fanatik do ziaroviek, celej rodine obmienam roky ziarovky, spekulujem, skusam, mal som pod rukou dovolim si tvrdit cez 300 LED ziaroviek, a potom pridem k otcovi, ktory ma este kde tu klasicku ziarovku, a po dlhych tyzdnoch u mna, kde mam vsade LED, som ohromeny kvalitou svetla klasickej ziarovky. To je neporovnatelne. A to mam doma uz mnohe kusky LED s CRI 95, ale je to stale nekvalitne svetlo, zial.
Dalej ste neuviedli, ze cim maju LED ziarovky vyssi CRI, tym je nizsia ucinnost (teda tym menej lumenov z jedneho Wattu).
Energeticka uspora je dobra vec, ale kvalita svetla, stmievatelnost, ... - stale nemame plnohodnotny ekvivalent obycajnej klasickej ziarovky.
Reagovať

...nepresné uvádzané údaje reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

2.2.2019 14:02
Bežná prax, že od (nielen) Emos led žiarovky majú iný príkon nie uvádzaný na obale napr. 4W ale nameraný 6W, čo v tomto prípade pri 330 Lumenoch je 55 Lumenov na jeden Wat., čo nedosahuje ani polovicu od Philipsu, kde príkon je presne taký ako aj výrobca uvádza (aspoň v jednom prípade a v dvoch nie).
Potom ak porovnáme svietivosť dvoch žiaroviek, ktioré majú presne rovnaké udávané paramatre, (Lumen Kelvin a CRI) tak je okom viditeľný rozdiel v intenzite svetla. čiže deklarované Lumeny sú len na falošné údaje.
...čo sa týka nakupovanie z číny, tak ani jedna zo sedem kusov po polroku nesvieti, dve ešte dokážu blikať... Príkon mali aký bol uvádzaný.

Reagovať

Ďalší zavádzajúci článok reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

3.11.2017 22:11
1. Nezamieňať životnosť (značkových) led so životnosťou led žiaroviek s neznačkovými chipmi pochybnej kvality. Na životnosti sa podieľa aj predradník, ktorý je osadený nekvalitnými súčiastkami a prehrieva sa od lediek.
Emosy majú papierovo cca 25000-30000 hod. Aj to by šlo možno dosiahnuť za ideálnych podmienok, ktoré nikdy nesplníme. Značkoví výrobcovia napr. OSRAM, PHILIPS... už uvádzajú životnosť len 10000-15000 hod.
2. Podlhovasté svietidlo v altáku je projektované pre max. 60W žiarovku, ktorú aj tak neznesie. Mne v tomto svietidle za noc prepálila 60W žiarovka tienidlo. A s vymenenou žiarovkou za led bude vrhať svetlo len do jednej strany. Tam by sa hodila ledka ako do lampáša.

Reagovať

Emosy reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

26.7.2017 10:07
Mne v priebehu pol roka postupne odišli 3 EMOS LED žiarovky z Tesca. Tie kúpené z Číny mi zvykli vydržať 2 roky.
Reagovať

RE: Emosy reakcia na: Emosy

15.5.2019 00:05
Emos je len cesky prebalovac, nie vyrobca. Vychytraly biznis model. Maju velmi nizku spolahlivost, mne odisla Emos GU10 LEd ziarovka po 2 rokoch a jednom mesiaci (chcel som ju reklamovat, pozriem blocik, a mesiac po skonceni zaruky odisla uplne, posledne minuty blikala, az uplne zhasla). dalsie 2 EMOS LED ziarovky E27 takisto odisli, tiez to bolo nieco po 2 rokoch obcasneho pouzivania, preto Emos nikdy viac.
Reagovať

grafy, tabulky reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

26.7.2017 08:07
Keby som takto spracoval vysledky merania na strednej skole, o vysokej ani nehovorim, tak by som ani nezmaturoval. Kde su nejake prehladne tabulky s nameranymi udajmi? Kde su nejake grafy? Kde porovnanie vysledkov, zhodnotenie?
Aj som si pozrel video, ale teda nic moc ...
Informacne mi ten clanok nedal nic. Keby ste ho uverejnili v sme.sk alebo cas.sk, mozno by sa nejaka stara babka nieco dozvedela. Ale uvedomte si kdo je citatel Vasho webu - odborne vzdelani ludia v oblasti IT, ktori hadam o ziarovkach nieco vedia, a chcu sa naucit nieco co este nevedia, alebo co ich informacne uspokoji.
No, som neuspokojeny.
Reagovať

RE: grafy, tabulky reakcia na: grafy, tabulky

26.7.2017 11:07
Test sme trochu zjednodušili toleranciou výberu žiaroviek, sú to svietivosťou ekvivalenty 50 - tuším 80 W klasických žiaroviek, takže porovnávací graf by vzhľadom na toleranciu bol k ničomu. Pripravujeme však dva ďalšie články na tému LED žiaroviek, presnejšie dáme na web články na túto tému čo už boli v printovom vydaní PC RVUE a doplníme tabuľkami z tohto testu
Reagovať

Veľký test?? reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

25.7.2017 09:07
V čom spočíva v článku ten veľký test?
Reagovať

RE: Veľký test?? reakcia na: Veľký test??

25.7.2017 10:07
Priebeh a výsledky testu sú vo videu, vybrali sme najpoužívanejšie typy svetelných zdrojov a zmerali sme čo bolo v možnostiach nášho vybavenia, teda hodnotu osvetlenia v dvoch na seba kolmých smeroch, príkon, dobu nábehu a taktiež sme zisťovali, či niektorý svetelný zdroj s elektronickým predradníkom nebliká. Meranie povrchovej teploty bolo viac menej informatívne. Zvažovali sme zmerať aj podrobnejšiu smerovú vyžarovaciu charakteristiku jednotlivých svetelných zdrojov, ale tá záleží viac od svietidla do ktorého sa žiarovka namontuje, než od samotnej žiarovky.

autor reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

25.7.2017 07:07
Ľuboslav Lacko je jednoducho 'skvost'. On sa rozumie skoro všetkému. Divím sa, že už nie je premiérom. Ten súčasný premiér je ale asi veľmi silná konkurencia, lebo ten sa rozumie komplet všetkému.
V poslednej dobe ma dosť pobavil jeho článok v poslednom PC Revue - Z elektrárne až do zásuvky. Toľko poloprávd a domnienok na dvoch stranách som dávno nečítal. Nakoniec som si uvedomil, že to bol asi fejtón.
Reagovať

RE: autor reakcia na: autor

25.7.2017 08:07
Z elektrárne až do zásuvky: Nedovolili by sme si publikovať článok na takúto tému, bez toho aby ho revidoval odborník z "brandže". Zmien vzhľadom na pôvodný rukopis bolo pomerne veľa, takže fakty uvedené v tom článku sú OK.

modre svetlo reakcia na: Veľký test svetelných zdrojov. Je lepšia žiarivka, žiarovka či LED svetlo? (video)

25.7.2017 05:07
A co obsah modreho svetla v led, dost dolezity udaj,
kedze ma vplyv na biochemicke procesy v organizmoch
Je pravda ze sa dobre nevyspite, ale co to bude znamenat dlhodobo
Reagovať

RE: modre svetlo reakcia na: modre svetlo

25.7.2017 08:07
Všetky LED zdroje sú vyrábané z modrej LED, pridaním luminoforu sa získava biele svetlo... v teplých odtieňoch 2700-3000K je modrá zložka takmer potlačená, ale je stále prítomna... Na to aby biologické procesy v tele človeka prebiehali je potrebný dostatok denného svetla, to že v spálni a domácnosti budete mať vo večerných hodinách teplé svetlo je priaznivejšie ako keby ste mali studené (denné)... v domácnosti svetlo používate najmä vo večerných hodinách a vtedy potrebujete aby sa telo pripravilo na spánok, čiže zrelaxovalo = teplé svetlo...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať