Image
25.6.2018 0 Comments

Vedci z MIT dokážu na ovládanie robotov použiť signály z ľudského mozgu

Dosiahnuť, aby roboty robili to, čo chceme, by bolo oveľa ľahšie, keby mohli čítať v našej mysli. O tom, že nejde len o sci-fi, svedčí nový výskum vedcov z MIT.

Ľudia, ktorí dohliadajú na roboty v továrňach, v domácnostiach alebo v nemocniciach, by mohli použiť nový systém riadenia, ktorý sa má postarať o ich bezpečné a efektívne fungovanie. Môže totiž pomocou mozgových vĺn a jednoduchých gest rukou zastaviť robot, ak urobí chybu.

Osoba má na hlave a predlaktí elektródy, ktoré jej umožňujú ovládanie robota. Elektródy pripojené k hlave sledujú elektrické signály, ktoré nevedomky vznikajú v mozgu, keď človek vidí niekoho, kto sa chystá urobiť chybu (error-related potentials – ErrPs).

Keď je takýto signál zaznamenaný, systém pošle stroju upozornenie. Keď robot prijme chybový signál, zastaví sa. Človek potom môže urobiť pohyby rukou, ktoré sú rozpoznané elektródami na predlaktí, monitorujúcimi elektrické signály zo svalov. Takto sa dá robotovi ukázať, čo má robiť.

Odborník na robotiku Daniel Rus a jeho kolegovia testovali systém so siedmimi dobrovoľníkmi. Každý z nich dohliadal na stroj, ktorý posúval vrták k jednému z troch možných cieľov, pričom každý bol označený žiarovkou LED.

Keď robot mieril k nesprávnemu cieľu, zastavilo ho upozornenie z mozgu kontrolujúcej osoby. Keď tá potom pohla zápästím doprava alebo doľava, aby presmerovala robota, stroj sa presunul k správnemu cieľu. Z 1000 pokusov robot smeroval k správnemu cieľu v 70 % prípadov, no keď sa pridal ľudský zásah, vybral si správny cieľ vo viac ako 97 % pokusov.

Tím plánuje vytvoriť verziu systému, ktorá rozpozná širšiu škálu pohybov používateľa. Ten by tak mohol gestami určovať, ako sa má robot pohybovať, a robot by mohol jeho pohyby plynule interpretovať.

Vydávanie príkazov prostredníctvom činnosti mozgu a svalov by mohlo fungovať zvlášť dobre na hlučných alebo slabo osvetlených miestach. Navyše takéto ovládanie by bolo veľmi rýchle, ErrPs sú v mozgu rozpoznateľné už niekoľko sto milisekúnd po tom, čo človek spozoruje chybu.

Táto verzia zariadenia na sledovanie mozgu môže stáť tisíce dolárov a čiapky s elektródami nie sú veľmi pohodlné. Ale keby výskumníci dokázali merať mozgové vlny lacnejšími a pohodlnejšími náhlavnými súpravami, systém by mohol poskytnúť relatívne rýchly a jednoduchý spôsob, ako môžu bežní používatelia ovládať roboty.

Zdroj: sciencenews.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

Sony v tichosti vydalo nový model PS4

17.07.2018 00:18

Herné konzoly pravidelne dostávajú hardvérové aktualizácie, aby sa zlepšil ich výkon či znížili výrobné náklady. Aj spoločnosť Sony teraz uviedla PlayStation 4 s modelovým označením CUH-2200 (predchád ...

Technológie 3

Najnovší čínsky kvantový radar vraj dokáže odhaliť aj „neviditeľné“ lietadlá a rakety typu stealth

17.07.2018 00:20

Najvýznamnejšia čínska spoločnosť zameraná na vojenskú elektrotechniku China Electronics Technology Group Corporation (CETC) oznámila, že jej kvantový radar dosiahol ďalšie pokroky, ktoré by mu umožni ...

Technológie

Video: Študenti nám predviedli robota, s ktorým budú súťažiť na robotickej olympiáde v Mexiku

17.07.2018 00:05

Tím nadaných stredoškolákov - Martin, Adam, Viliam, Tomáš a Oliver, nás už čoskoro bude reprezentovať na ďalšom ročníku prestížnej medzinárodnej robotickej olympiády FIRST Global v Mexiko City. Počas ...

q

Žiadne komentáre

VideáPC forum button