Image
25.6.2018 0 Comments

Vedci z MIT dokážu na ovládanie robotov použiť signály z ľudského mozgu

Dosiahnuť, aby roboty robili to, čo chceme, by bolo oveľa ľahšie, keby mohli čítať v našej mysli. O tom, že nejde len o sci-fi, svedčí nový výskum vedcov z MIT.

Ľudia, ktorí dohliadajú na roboty v továrňach, v domácnostiach alebo v nemocniciach, by mohli použiť nový systém riadenia, ktorý sa má postarať o ich bezpečné a efektívne fungovanie. Môže totiž pomocou mozgových vĺn a jednoduchých gest rukou zastaviť robot, ak urobí chybu.

Osoba má na hlave a predlaktí elektródy, ktoré jej umožňujú ovládanie robota. Elektródy pripojené k hlave sledujú elektrické signály, ktoré nevedomky vznikajú v mozgu, keď človek vidí niekoho, kto sa chystá urobiť chybu (error-related potentials – ErrPs).

Keď je takýto signál zaznamenaný, systém pošle stroju upozornenie. Keď robot prijme chybový signál, zastaví sa. Človek potom môže urobiť pohyby rukou, ktoré sú rozpoznané elektródami na predlaktí, monitorujúcimi elektrické signály zo svalov. Takto sa dá robotovi ukázať, čo má robiť.

Odborník na robotiku Daniel Rus a jeho kolegovia testovali systém so siedmimi dobrovoľníkmi. Každý z nich dohliadal na stroj, ktorý posúval vrták k jednému z troch možných cieľov, pričom každý bol označený žiarovkou LED.

Keď robot mieril k nesprávnemu cieľu, zastavilo ho upozornenie z mozgu kontrolujúcej osoby. Keď tá potom pohla zápästím doprava alebo doľava, aby presmerovala robota, stroj sa presunul k správnemu cieľu. Z 1000 pokusov robot smeroval k správnemu cieľu v 70 % prípadov, no keď sa pridal ľudský zásah, vybral si správny cieľ vo viac ako 97 % pokusov.

Tím plánuje vytvoriť verziu systému, ktorá rozpozná širšiu škálu pohybov používateľa. Ten by tak mohol gestami určovať, ako sa má robot pohybovať, a robot by mohol jeho pohyby plynule interpretovať.

Vydávanie príkazov prostredníctvom činnosti mozgu a svalov by mohlo fungovať zvlášť dobre na hlučných alebo slabo osvetlených miestach. Navyše takéto ovládanie by bolo veľmi rýchle, ErrPs sú v mozgu rozpoznateľné už niekoľko sto milisekúnd po tom, čo človek spozoruje chybu.

Táto verzia zariadenia na sledovanie mozgu môže stáť tisíce dolárov a čiapky s elektródami nie sú veľmi pohodlné. Ale keby výskumníci dokázali merať mozgové vlny lacnejšími a pohodlnejšími náhlavnými súpravami, systém by mohol poskytnúť relatívne rýchly a jednoduchý spôsob, ako môžu bežní používatelia ovládať roboty.

Zdroj: sciencenews.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

Miniatúrny dron UDrone môžete ovládať myšlienkami a gestami

15.03.2019 00:10

Predstavte si, o koľko viac zábavy by ste si mohli užiť s dronom, keby ste sa zbavili ovládača v ruke a ovládali ho čisto myšlienkami. Nad tým sa zamysleli v čínskej firme EEGSmart a vytvorili minikva ...

Technológie

NAS od Synology pre nadšencov, podnikateľov, malé firmy a tímy

15.03.2019 00:05

Motto: Sú len dva typy podnikateľov pracujúcich s údajmi. Tí, ktorí zálohujú, a tí, ktorí budú zálohovať. Aj malé firmy, živnosti a slobodné povolania často potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. ...

Technológie

Spoznajte rybára, ktorý chytil vášho tuniaka. Aj to umožňujú moderné technológie

15.03.2019 00:00

Blockchain nie je len technológia, na ktorej stojí svet virtuálnych mien. Umožňuje aj úplne nový typ služieb pre bežných ľudí, ktorí majú napríklad radi steak z tuniaka. Priamo v obchode si dokážu vďa ...

q

Žiadne komentáre

SWIFT 5_032019

Videá

IXPO 2019


PC forum button