Image
17.1.2020 1 Comments

Vedci vytvorili živý zelený betón, ktorý absorbuje oxid uhličitý

Stavitelia vyrábajú betón po stáročia zhruba rovnakým spôsobom: miešaním piesku s rôznymi spojivami. Teraz však tím vedcov z University of Colorado, Boulder vytvoril celkom iný druh betónu, ktorý žije a môže sa dokonca reprodukovať. Materiály v ňom nie sú ukladané chemicky, ale cyanobaktériami, druhom mikróbov, ktoré zachytávajú energiu prostredníctvom fotosyntézy. Na rozdiel od výroby bežného betónu, ktorá chrlí obrovské množstvo skleníkových plynov, proces fotosyntézy absorbuje oxid uhličitý.

Fotosyntetizujúce baktérie dodávajú betónu aj jednu zvláštnu črtu – zelenú farbu. (Keď materiál vyschne, zelená farba vybledne.) Hlavná výhoda nového materiálu podľa jeho tvorcov je v tom, že baktérie sa nepridávajú do bežného betónu, čo by bolo pre ne nehostinné prostredie. Zameriavajú sa na baktérie, ktoré betón samy budujú, a udržiavajú ich nažive, aby ich mohli využívať aj neskôr. Nový betón bol opísaný v časopise Matter. Pri stavbe živého betónu sa vedci najprv pokúsili dať cyanobaktérie do zmesi teplej vody, piesku a živín.

Mikróby absorbovali svetlo a začali vyrábať uhličitan vápenatý a postupne spájali pieskové častice. Tento proces bol však veľmi pomalý. A agentúra DARPA, ktorá projekt sponzorovala, chcela, aby sa štruktúra vytvorila veľmi rýchlo. Našťastie jeden z výskumníkov, Dr. Srubar, pracoval predtým so želatínou, zložkou potravín, ktorá po rozpustení vo vode a ochladení vytvára špeciálne väzby medzi svojimi molekulami. Dôležité je, že sa môže používať pri miernych teplotách, šetrných k baktériám.

Navrhol pridať želatínu, aby sa posilnil materiál vytváraný cyanobaktériami, a tím bol fascinovaný. Keď v roztoku s baktériami rozpustili želatínu, ktorú kúpili v miestnom supermarkete, naliali zmes do foriem a ochladili ju v chladničke. Želatína dopomohla k tomu, aby bol živý betón pevnejší a vytváral sa rýchlejšie. Približne po jednom dni zmes vytvorila betónové bloky v tvare ľubovoľnej formy, ktorú skupina použila.

Dvojpalcové dlažobné kocky boli dosť pevné na to, aby sa na ne mohol postaviť človek, hoci materiál je v porovnaní s väčšinou bežných betónov slabý. Tvárnice vo veľkosti škatule od topánok sa by sa však mohli použiť na skutočnú stavbu. Bloky, ktoré sa uchovávajú v relatívne suchom vzduchu pri izbovej teplote, dosahujú maximálnu pevnosť v priebehu niekoľkých dní a baktérie postupne začínajú odumierať. No aj po niekoľkých týždňoch sú bloky stále živé; keď sú opäť vystavené vysokej teplote a vlhkosti, mnoho bakteriálnych buniek začne opäť fungovať.

Blok možno rozrezať napoly kotúčovou pílou s diamantovými hrotmi, polovicu umiestniť späť do teplej kadičky s väčším množstvom surovín, potom materiál naliať do formy a tvorba betónu sa začne znova. Každý blok by tak mohol priniesť tri nové generácie a získať osem potomkov. Ministerstvo obrany má záujem využiť reprodukčnú schopnosť týchto živých stavebných materiálov na podporu výstavby na odľahlých miestach, napr. na púšti.

Zatiaľ čo bežný betón vyžaduje panenský riečny, jazerný alebo morský piesok, ktorého je nedostatok, najmä z dôvodu vysokého dopytu, živý betón nie je taký prieberčivý. „Mohli by sme použiť odpadové materiály, ako je brúsené sklo alebo recyklovaný betón,“ hovorí Dr. Srubar. Tím teraz pracuje na tom, aby bol materiál praktickejší. Chce zvýšiť jeho pevnosť, zvýšiť odolnosť baktérií proti dehydrácii a rekonfigurovať ho tak, aby sa dal ľahko zabaliť a potom zostaviť ako sadrokartónové dosky.

Zdroj: nytimes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum

Ekologická revolúcia. Nanočastice umožnia recykláciu CO2 na palivo

21.02.2020 00:10

Islandská elektráreň Svartsengi už po celé desaťročia dodáva obyvateľom geotermálnu energiu a teplo. Ibaže získavanie tejto obnoviteľnej energie zo zeme vyžaduje fosílne palivá na spustenie čerpadiel. ...

Výskum

Vedci zostrojili zariadenie generujúce elektrinu zo vzduchu

20.02.2020 00:15

Pred viac ako tromi desaťročiami objavili vedci v bahne na brehu rieky Potomac čudný organizmus, ktorý dokáže robiť veci u baktérií predtým nevídané. Tento nezvyčajný mikrób patriaci do rodu Geobacter ...

Výskum

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

18.02.2020 00:05

Vedci z University of Chicago skonštruovali experimentálny náramok vybavený 24 reproduktormi, ktoré vysielajú ultrazvukové signály.  Tento zvuk je pre väčšinu uší nepočuteľný (možno s výnimkou mladých ...

1 Comments

  1. Noooo reakcia na: Vedci vytvorili živý zelený betón, ktorý absorbuje oxid uhličitý
    17.1.2020 06:01
    U nas uz min 40 rokov je zakladnou surovinou pre vyrobu betonu strk a nie piesok... :-D
    Reagovať

Hackkosice_2020

Videá