Vedci vytvorili ultrabiely materiál. Je naozaj cool

0

Možno si ešte spomínate na Vantablack, najčernejší materiál na svete, ktorý spektrometer nedokáže zmerať. Teraz vedci z Purdue University v Indiane vytvorili jeho ultrabiely náprotivok. Zatiaľ čo ultračierne materiály dnes dokážu absorbovať viac ako 99,96 percenta slnečného žiarenia, tento nový superbiely náter môže odrážať 95,5 percenta všetkých fotónov, ktoré naň dopadajú.

Namiesto zahrievania pod priamym svetlom môžu predmety natreté týmto novým akrylovým materiálom zostať chladnejšie, ako je teplota ich okolia, aj keď na ne dopadá slnečné žiarenie, čo by umožnilo nový energeticky efektívny spôsob regulácie teploty vnútri budov. Ostatné farby odrážajúce teplo, ktoré v súčasnosti máme, môžu odraziť iba 80 až 90 percent slnečného žiarenia a nemôžu dosiahnuť nižšie teploty, ako je teplota okolia.

Klimatizačné jednotky, na ktoré sa spoliehajú moderné budovy, tlačia teplo z budovy von. To spolu s prebytočným teplom generovaným prostredníctvom energie potrebnej na dosiahnutie ochladenia prispieva k premene miest na „tepelné ostrovy“ a ďalej zhoršuje globálne otepľovanie. Radiačné chladenie je pasívna technológia, ktorá odráža teplo z budovy von do vesmíru, ale je oveľa ťažšie ju dosiahnuť ako sálavé kúrenie.

Nová akrylová farba bola vyrobená s použitím plnív na báze uhličitanu vápenatého s vysokou koncentráciou častíc, ktoré dokážu efektívne rozptýliť všetky vlnové dĺžky slnečného spektra. Počas dvoch dní terénnych testov na rôznych miestach a za rôznych poveternostných podmienok vedci testovali radiačné ochladzovacie schopnosti farby a zistili, že dokáže rozptýliť 95,5 percenta slnečného žiarenia, pričom v noci zostáva 10 °C a aj napoludnie najmenej 1,7 °C pod teplotou okolia.

V porovnaní s povrchmi pokrytými rovnakou hrúbkou komerčnej bielej farby si predmety pokryté farbou s uhličitanom vápenatým udržiavali v infračervených záznamoch podstatne nižšie teploty. Autori tvrdia, že ich farba má „najlepšiu zaznamenanú radiačnú účinnosť“. Chcú do nej ešte začleniť polyméry na báze fluórovaných uhľovodíkov, ktoré vykazujú vysokú odolnosť proti poveternostným vplyvom. Štúdia bola publikovaná v časopise Cell Reports Physical Science.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať