Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Vedci sa obávajú, že koronavírus zmutuje

0

Analýza viac ako 5300 genómov koronavírusov zo 62 krajín ukazuje, že zatiaľ čo vírus je pomerne stabilný, niektoré kmene získali mutácie vrátane dvoch genetických zmien, ktoré menia kritický „špičkový“ proteín, ktorý vírus používa na infikovanie ľudských buniek. Vedci z London School of Hygiene and Tropical Medicine zdôrazňujú, že nie je jasné, ako mutácie ovplyvňujú vírus, ale keďže zmeny vznikli nezávisle v rôznych krajinách, môžu pomôcť ľahšiemu šíreniu vírusu. Mutácie sú síce v súčasnosti zriedkavé, ale ich výskyt zdôrazňuje potrebu globálneho sledovania vírusu.

Vedcov znepokojuje možnosť rozsiahlejších mutácií v špičkovom proteíne nielen preto, že by mohli zmeniť správanie vírusu. Špičkový proteín je totiž hlavným cieľom vakcín na celom svete, a ak sa príliš zmení, tie už nemusia fungovať. Výskumníci analyzovali 5349 genómov koronavírusov, ktoré sa od vypuknutia epidémie preniesli do dvoch hlavných genetických databáz. Štúdiom genetického zloženia vírusov zistili, ako sa vírus diverzifikoval na rôzne kmene, a hľadali známky toho, že sa prispôsobuje svojmu ľudskému hostiteľovi.

Nepublikovaná štúdia, ktorá ešte nebola recenzovaná, identifikovala dve široké skupiny koronavírusu, ktoré sa teraz rozšírili vo svete. Jedna z dvoch mutácií špičkového proteínu bola nájdená v 788 vírusoch po celom svete, zatiaľ čo druhá bola prítomná iba v 32. Štúdia ukazuje, že až do januára jedna skupina koronavírusov v Číne unikala detekcii, pretože mala zmutovanú genetickú oblasť, na ktorú sa zameriavali prvé testy. Novšie testy zisťujú všetky známe typy vírusu.

Zdroj: msn.com.

Redakcia

Všetky autorove články
korona covid veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať