Image
24.5.2019 0 Comments

Vedci na Islande dokážu premeniť oxid uhličitý na skalu

V roku 2018 dosiahli globálne emisie COrekordné maximum a OSN varovala, že máme len 12 rokov na to, aby sme zabránili katastrofickým dôsledkom klimatických zmien. Hoci krajiny smerujú k čistej energii, máloktorá napreduje dostatočne rýchlo, aby splnila klimatické ciele Parížskej dohody z roku 2016. Niektorí vedci pracujú na iných spôsoboch spomalenia globálneho otepľovania. Patrí k nim aj zachytávanie emisií uhlíka z elektrární a priemyselných procesov a ich následná bezpečná izolácia v podzemí.

V roku 2012 začal medzinárodný tím výskumníkov a inžinierov vstrekovať oxid uhličitý (CO2) do pórovitého čadičového kameňa, ktorý vznikol ochladzovaním lávy, v podzemnom testovacom mieste na juhozápade Islandu. O dva roky neskôr sa takmer celý pás COpremenil na uhličitanové minerály. Tím potom rozšíril svoj projekt CarbFix (uzatvorenie COdo skaly) v geotermálnej elektrárni Hellisheidi, nachádzajúcej sa asi 30 kilometrov od islandského hlavného mesta Reykjavíku.

V rámci projektu CarbFix sa zachytáva a vstrekuje približne tretina emisií COa tri štvrtiny emisií sírovodíka z Hellisheidi. Vďaka svojej sopečnej geológii má Island obrovské geotermálne zdroje, ktoré možno využiť na výrobu čistej energie. Kúrenie a teplá voda pre väčšinu islandských domácností a viac ako štvrtina elektrickej energie spotrebovanej v krajine pochádzajú z geotermálnej energie. Geotermálne elektrárne však produkujú emisie COaj sírovodíka, obsiahnutých v pare. 

Celý proces by sa dal opísať ako „výroba sódovky“ – COz pary sa zachytáva a rozpúšťa vo veľkom množstve vody. Táto šumivá voda sa potom prečerpá na miesto injektovania. Následné chemické reakcie premenia COna minerály. CO2zachytený v skale nemôže uniknúť do atmosféry. 

Tento proces však vyžaduje veľké množstvo odsolenej vody – asi 25 ton vody na tonu uskladneného CO2. Preto vedci pracujú na jeho prispôsobení slanej vode. „Čadič je vlastne najčastejší typ horniny na Zemi, pokrýva väčšinu dna oceánov a približne 10 % kontinentov. Kdekoľvek je čadič a voda, tento model by mohol fungovať,“ povedala Sandra Osk Snaebjornsdottir, geologička pracujúca v projekte CarbFix.

Zdroj: weforum.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum

Futuristická bunda Black Squid napodobňuje farbu meniacu pokožku chobotnice

22.08.2019 00:20

Chobotnice patria medzi málo zvierat na svete, ktoré sú schopné zmeniť farbu pokožky v mihnutí oka. Pozoruhodná transformácia im pomáha maskovať sa v prostredí, aby sa stali takmer neviditeľnými a zo ...

Výskum 1

ResTORbio: Liek proti starnutiu je už takmer za rohom

22.08.2019 00:15

Už v roku 1999 US Food and Drug Administration schválila rapamycín ako imunosupresívum, ktorý slúžil na to, aby sa zabránilo odmietnutiu transplantovaných orgánov. Vedci neskôr zistili, že látka zárov ...

Výskum

Nanočastice zachytávajúce svetlo obmedzia vypúšťanie obrovského množstva emisií skleníkových plynov

21.08.2019 00:00

Syzygy Plasmonics, spinout spoločnosť Rice University, získala 6 miliónov dolárov na výrobu čistejšej formy vodíka pomocou nového typu fotokatalyzátora. Výroba chemikálií vytvára obrovské množstvo emi ...

q

Žiadne komentáre

eFocus_2019

Videá