Image
23.9.2019 0 Comments

VIDEO: Reťazová píla zavesená na vrtuľníku orezáva konáre stromov

Spoločnosť Aerial Solutions Inc. pred istým časom prišla s netradičným nápadom leteckého orezávania stromov. Na spodok vrtuľníka zavesili obrovskú reťazovú pílu - hliníkovú rúru s 10 rotačnými čepeľami, ktorá sa hojdá medzi stromami a orezáva ich konce. Vykonať ručne prácu, ktorú zvládne 376-kilogramová píla za hodinu, by trvalo niekoľko dní.

Dizajn tohto monštruózneho stroja si dal patentovať v roku 1985 Randall Rogers. Potom sa spojil s Williamom Coxom, zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Aerial Solutions Inc. so sídlom v Severnej Karolíne, aby spoločne využili túto technológiu. Cox a jeho tím odvtedy orezali desiatky tisíc kilometrov konárov pre vládne agentúry, verejné služby a plynovody, príležitostne pracujú aj pre železnice.

Flotila ôsmich vrtuľníkov MD 500 nalietala už 175 000 hodín. Čepele s priemerom 60 cm sa otáčajú rýchlosťou 4000 ot./min a sú poháňané motorom s výkonom 28 koní, ktorý riadi pilot. Ak sa napríklad píla zasekne na vetve, pilot ju môže uvoľniť a odletieť.

Zvládnutie tohto zariadenia si vyžaduje náročný výcvik. Vyše 30 pilotov Aerial Solutions vykonávajúcich túto prácu musí mať viac ako 1000 letových hodín a na údržbu je vyhradená partia mechanikov.

Letecká píla sa najčastejšie používa v neprístupných horských oblastiach a na stiesnených miestach, napríklad v lesoch, popri ktorých vedie trasa plynovodu či elektrické vedenie. Aerial Solutions vysiela na prácu len dvoch ľudí - pilota a terénneho pracovníka. Tvrdí, že táto metóda je bezpečnejšia alternatíva k vysielaniu tímov na manuálne orezávanie, ktorým by práca trvala niekoľko dní či týždňov.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

Tetovania na prstoch umožnia ovládať počítač pomocou RFID

09.12.2019 00:10

Počítačoví vedci z kanadskej University of Waterloo vytvorili nositeľné zariadenie na ruku, ktoré umožňuje používateľom obsluhovať počítačové rozhranie vzájomným dotykom ukazováka a palca. Preto vedci ...

Inovácie

Amazon predstavil nový ARM procesor Graviton2 postavený na 7 nm architektúre

06.12.2019 00:15

Cloudová divízia Amazonu AWS oznámila ďalšiu generáciu svojich procesorov ARM s názvom Graviton2. Ide o vlastný dizajn čipu so 7 nm architektúrou, založený je na 64-bitových jadrách ARM Neoverse N1 (6 ...

Inovácie

Robotický záhradník Tertill dokáže plieť burinu v záhonoch

05.12.2019 00:20

Robotické vysávače Roomba nám pomáhajú s domácimi prácami už niekoľko rokov a teraz startup Franklin Robotics predstavil ďalšieho autonómneho pomocníka. Volá sa Tertill a pomôže vám s prácami v záhrad ...

Žiadne komentáre

ACER_122019

Videá