Image
23.9.2019 0 Comments

VIDEO: Reťazová píla zavesená na vrtuľníku orezáva konáre stromov

Spoločnosť Aerial Solutions Inc. pred istým časom prišla s netradičným nápadom leteckého orezávania stromov. Na spodok vrtuľníka zavesili obrovskú reťazovú pílu - hliníkovú rúru s 10 rotačnými čepeľami, ktorá sa hojdá medzi stromami a orezáva ich konce. Vykonať ručne prácu, ktorú zvládne 376-kilogramová píla za hodinu, by trvalo niekoľko dní.

Dizajn tohto monštruózneho stroja si dal patentovať v roku 1985 Randall Rogers. Potom sa spojil s Williamom Coxom, zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Aerial Solutions Inc. so sídlom v Severnej Karolíne, aby spoločne využili túto technológiu. Cox a jeho tím odvtedy orezali desiatky tisíc kilometrov konárov pre vládne agentúry, verejné služby a plynovody, príležitostne pracujú aj pre železnice.

Flotila ôsmich vrtuľníkov MD 500 nalietala už 175 000 hodín. Čepele s priemerom 60 cm sa otáčajú rýchlosťou 4000 ot./min a sú poháňané motorom s výkonom 28 koní, ktorý riadi pilot. Ak sa napríklad píla zasekne na vetve, pilot ju môže uvoľniť a odletieť.

Zvládnutie tohto zariadenia si vyžaduje náročný výcvik. Vyše 30 pilotov Aerial Solutions vykonávajúcich túto prácu musí mať viac ako 1000 letových hodín a na údržbu je vyhradená partia mechanikov.

Letecká píla sa najčastejšie používa v neprístupných horských oblastiach a na stiesnených miestach, napríklad v lesoch, popri ktorých vedie trasa plynovodu či elektrické vedenie. Aerial Solutions vysiela na prácu len dvoch ľudí - pilota a terénneho pracovníka. Tvrdí, že táto metóda je bezpečnejšia alternatíva k vysielaniu tímov na manuálne orezávanie, ktorým by práca trvala niekoľko dní či týždňov.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

Neprenáhlite sa s kúpou nového smartfónu. Možno sa oplatí počkať na Galaxy S11

14.10.2019 00:00

Niekoľko webov už uverejnilo správy o priekopníckom fotoaparáte smartfónu Samsung Galaxy S11 a jeho prekvapivo skorej dostupnosti. Podľa webu The Elec bude mať fotoaparát 5× optický zoom, ktorý je už ...

Inovácie 1

Nová verzia Windows 10 umožní z počítača aj telefonovať

11.10.2019 00:20

Do nového testovacieho zostavenia Windows 10 pre insiderov (s číselným označením 18999 – build 19H1) pridal Microsoft možnosť prijímať a uskutočňovať hovory z počítača. Píše o tom v novom blogovom pr ...

Inovácie 1

Technológia tlače elektroniky otvára cestu k elektronickým tetovaniam a biosenzorom

10.10.2019 00:10

Inžinieri z Duke University vynašli technológiu na tlač elektroniky, ktorá je dostatočne jemná na fungovanie na chúlostivých povrchoch, ako je napríklad papier či ľudská pokožka. Umožnilo by to vytvo ...

Žiadne komentáre

ITAPA_2019

Videá

SlovakiaTech 2019