VIDAR: Nová technológia kombinuje radar a sonar

0

VIDAR je skratka výrazu “vibration detection and ranging”. Technológia, za ktorou stojí Mark Englund, zakladateľ a CEO spoločnosti FiberSense, kombinuje dosah, ktorý poskytuje radar, s klasifikačnou schopnosťou sonaru. Využíva existujúce telekomunikačné pásma na detekciu a zachytenie vibrácií z blízkych objektov.

Tieto vibrácie sa prenášajú na platformu s názvom SuperSoniQ, ktorá využíva digitálne spracovanie signálu (DSP – digital signal processing) a umelú inteligenciu na zachytenie, analýzu, klasifikáciu pôsobenia týchto vibrácií. FiberSense bude pokračovať vo výskume a vývoji technológie v troch oblastiach: ochrana majetku, fotonický hardvér a sledovanie vozidiel.

Ochrana majetku bude zahŕňať ochranu infraštruktúry, ako sú cesty, voda, železnica, podmorské elektrické káble a monitorovanie udalostí pri zemetrasení. Fotonický hardvér, umelá inteligencia a detekčné schopnosti poskytnú pokročilé spracovanie signálu. FiberSense hovorí, že buduje pomocou svojej technológie VIDAR aj kompletnú digitálnu mestskú sieť, ktorá digitalizuje a zachytí všetky vozidlá v reálnom čase.

XIAOMI_102020

Pomôže to najmä technológiám autonómnych vozidiel. Technológia je schopná digitalizovať všetok pohyb a dianie v meste a prímestských oblastiach a interakcie na verejných priestranstvách. Jej prednosť je v tom, že to všetko robí anonymne. „Nepoužívame kamery, nevidíme tváre alebo ŠPZ a nepočujeme hlasy,“ hovorí Englund. Ochrana súkromia je veľmi dôležitá výhoda, ktorá je v sieťach VIDAR pevne zakotvená.

Zdroj: itbrief.co.nz.

Redakcia

Všetky autorove články
radar sonar

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať