V New Yorku navrhujú novú najvyššiu budovu, ktorá bude znižovať uhlíkové emisie v meste

3

Parížske štúdio Rescubika zverejnilo návrh novej budovy v New Yorku, ktorá by mesto poznačila architektonicky aj environmentálne. Veža vysoká 730 metrov by zachytávala uhlíkové emisie a znižovala množstvo uhlíka v atmosfére. Obytná budova s názvom Mandragore vyzerá ako rastlina mandragory, ktorá symbolizuje krehký vzťah medzi ľuďmi a prírodou. Bola koncipovaná ako reakcia na projekt Mesto zajtrajška (City of Tomorrow), ktorého cieľom je dosiahnuť, aby bol New York do roku 2050 uhlíkovo neutrálny.

Veža, ktorá by mala dominovať Rooseveltovmu ostrovu, bude fungovať ako zachytávač uhlíka, čo znamená, že to bude nádrž, ktorá absorbuje viac CO2, ako emituje. Budova by mala mať 160 poschodí a využívať 36 veterných turbín a 1600 stromov, steny by mali mať rozlohu 24 000 štvorcových metrov a fasády by mali pokrývať solárne panely s rozlohou takmer 7000 štvorcových metrov. To spolu s použitím drevených materiálov pomáha redukovať uhlík vo vzduchu.

Podzemné potrubie, ktoré zachytáva a odvádza teplo, by umožnilo oveľa lepšie a ekologickejšie regulovať teplotu v budove. Nápad odráža aj súčasné zmeny v životnom štýle spoločnosti – každý byt bude mať domáci pracovný priestor, čím sa majú znížiť aj emisie uhlíka spôsobené každodenným dochádzaním do práce. Rendery zobrazujú budovu so sklenou fasádou, súkromnými bazénmi a balkónmi so zeleňou na každom poschodí.

Zdroj: departures.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
ekologia stavba

3 komentáre

.......................... reakcia na: V New Yorku navrhujú novú najvyššiu budovu, ktorá bude znižovať uhlíkové emisie v meste

24.9.2020 18:09
pekne hnusna budova, to nema nic spolocne s prirodou
Reagovať

. reakcia na: V New Yorku navrhujú novú najvyššiu budovu, ktorá bude znižovať uhlíkové emisie v meste

23.9.2020 12:09
Takato budova nebude nikdy existovat. Kto by upratoval tie padajuce listy? Plus listy by spinili okna. Bola by to najspinavsia budova v meste akurat. To studio, co to navrhlo je pracka spinavych penazi. Studiu navrhli za miliony, ktoru hodia do kosa.
Reagovať

teraz neviem reakcia na: V New Yorku navrhujú novú najvyššiu budovu, ktorá bude znižovať uhlíkové emisie v meste

23.9.2020 09:09
ktoru z tych budov na fotkach myslite...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať