ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Úplne nová forma existencie: Xenobot je živý, programovateľný organizmus

2

Vedci z University of Vermont a Tufts University vytvorili prvé živé samoliečivé roboty na svete pomocou kmeňových buniek žiab. Ako hovoria, ide o „úplne novú formu života“. Názov xenobot je odvodený od africkej pazúrovej žaby (Xenopus laevis), z ktorej boli kmeňové bunky odobraté. Roboty sú široké menej ako jeden milimeter, teda dosť malé na to, aby mohli putovať v ľudskom tele. Môžu chodiť a plávať, prežiť celé týždne bez jedla a spolupracovať v skupinách.

Kmeňové bunky sú nešpecializované bunky, ktoré majú schopnosť vyvinúť sa do rôznych typov buniek. Vedci získali živé kmeňové bunky z embryí žabiek a nechali ich inkubovať. Potom ich rozrezali a pretvorili na špecifické „telesné formy“ navrhnuté superpočítačom, „nikdy nevídané v prírode“.

Bunky potom začali fungovať samostatne – kožné bunky sa spájali do štruktúry a pulzujúce srdcové bunky umožnili samostatný pohyb robota. Xenoboty majú dokonca samoliečivé schopnosti; keď vedci odrezali z jedného robota, sám sa uzdravil a stále sa hýbal. „Sú to nové živé stroje,“ uviedol Joshua Bongard, jeden z vedúcich výskumníkov na univerzite vo Vermonte. „Nie sú to ani tradičné roboty, ani známe druhy zvierat. Ide o novú triedu artefaktov: živý, programovateľný organizmus.“

Xenoboty vyzerajú ako maličká kvapka pohybujúceho sa ružového mäsa. Vedci hovoria, že tento „biologický stroj“ dokáže dosiahnuť veci, ktoré typické roboty z ocele a plastu nemôžu zvládnuť. Xenoboty by sa mohli použiť na čistenie rádioaktívneho odpadu, zhromažďovanie mikroplastov v oceánoch, doručovanie liekov v ľudskom tele alebo dokonca na putovanie po našich tepnách, aby z nich odstránili usadeniny.

Mohli by sme pomocou nich napraviť vrodené chyby, preprogramovať nádory na normálne tkanivo, regenerovať po úraze alebo degeneratívnej chorobe a spomaliť starnutie. Organizmy sú vopred naplnené vlastným zdrojom potravy z lipidov a bielkovín a vo vodnom prostredí môžu prežiť celé dni i týždne bez dodávania ďalších výživných látok. Nemôžu sa však množiť ani vyvíjať. Štúdia bola publikovaná v zborníku Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: edition.cnn.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum stroj pocitac technika program

2 komentáre

Symbióza reakcia na: Úplne nová forma existencie: Xenobot je živý, programovateľný organizmus

3.3.2020 19:03
Imunita sa s nimi vysporiada, alebo spôsobí zrazeniny krvi
Reagovať

Vyhubit ludstvo reakcia na: Úplne nová forma existencie: Xenobot je živý, programovateľný organizmus

17.1.2020 06:01
Znie to ako nieco, co by mohlo vyhubit ludstvo, Bender by mal radost.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať