Umelá inteligencia dekóduje vaše mozgové vlny a zobrazí, na čo sa pozeráte

0

Ruskí výskumníci vytvorili umelú inteligenciu, ktorá nakreslí to, na čo sa človek pozerá v reálnom čase, vďaka tomu, že číta a dekóduje jeho mozgové vlny. Technológia je neinvazívna a všetky informácie o mozgových vlnách sa zbierajú prostredníctvom náhlavnej súpravy s EEG.

„Vedci si mysleli, že štúdium mozgových procesov pomocou EEG je ako usudzovať o vnútornej štruktúre parného stroja analyzovaním dymu zanechaného parným vláčikom,“ uvádza v tlačovej správe výskumný pracovník Grigorij Raškov. „Neočakávali sme, že obsahuje dostatok informácií na to, aby sa dal čiastočne zrekonštruovať obraz pozorovaný osobou. Ukázalo sa však, že je to celkom možné.“

Tím z Moskovského inštitútu fyziky a technológie a ruskej spoločnosti Neurobotics začal svoju štúdiu, dostupnú na predtlačovom serveri bioRxiv, tým, že umiestnil na pokožku hlavy účastníkov elektródy, ktoré mohli zaznamenávať mozgové vlny. Potom nechali každého účastníka pozerať sa 20 minút na 10-sekundové videoklipy. Každé video tematicky spadalo do jednej z piatich kategórií. Vedci zistili, že môžu určiť, ktorú kategóriu videa účastník sledoval, a to len pohľadom na jeho údaje z EEG.

V ďalšej fáze výskumu vedci vytvorili dve doplňujúce sa neurónové siete, ktoré vyškolili na predchádzajúcich dátach z EEG. Potom opäť dali dobrovoľníkom sledovať videá a neurónové siete začali porovnávať signály so svojím obrazovým modelom a generovať obrazy, na ktoré sa asi účastníci práve pozerajú. Ukázalo sa, že spárované siete boli schopné nakresliť prekvapivo presné obrazy toho, na čo sa človek pozerá, a to výlučne z údajov EEG v reálnom čase.

„Pri súčasnej technológii invazívne neurolinkové rozhrania, ktoré predpokladá Elon Musk, vyžadujú zložitý chirurgický zákrok a čelia rýchlemu zhoršovaniu v dôsledku prírodných procesov – oxidujú a zlyhávajú v priebehu niekoľkých mesiacov,“ vyjadril sa Raškov. „Dúfame, že sa nám podarí navrhnúť dostupnejšie neurolinkové rozhrania, ktoré si nevyžadujú implantáciu.“

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI vyskum veda technika mozog clovek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať