Image
6.12.2019 0 Comments

Trojpásmový router TP-Link Archer C4000

Prenosovou rýchlosťou je tento router určený pre moderné domácnosti, malé kancelárie aj malé firmy. Výkonové parametre routera sa snaží naznačiť už jeho dizajn s odklopnými anténami v tvare plochých širokých kvádrov. Antény v rohoch sa sklápajú do uhlopriečok hornej steny a dve bočné antény kolmo na hrany. Vybrania na sklopenie antén spolu s vetracími otvormi na hornom paneli vytvárajú náznak drsného dizajnu priemyselného artefaktu. Pasívne vetranie je účinné, povrch horného panelu je len mierne teplé.

Dve 5 GHz pásma + pásmo 2.4 GHz 

Prívlastok trojpásmový v praxi znamená, že okrem 2.4 GHz pásma majú pripojené zariadenia možnosť využiť dve 5 GHz pásma, čo zvyšuje prenosovú kapacitu siete, napríklad pri prenose z NAS servera pripojeného káblom do 4K televízora pripojeného bezdrôtovo. Integrovaná funkcia inteligentného pripojenia nasmeruje klientske zariadenia rovnomerne na dve pásma 5 GHz. To umožní znížiť zťaženie a zvýšiť kombinovanú rýchlosť, najmä ak máte pripojených veľa zariadení. V praxi to znamená, že je možné sledovať 4K filmy a súčasne sa na iných zariadeniach hrať online hry vo vysokom rozlíšení. Rovnako jednoducho sa dá dešifrovať význam číslice 4000 v označení. V pásme 2.4 GHz je maximálna prenosová rýchlosť 750 Mbps a v pásme 5 GHz 1625 Mb/s. Tieto pásma sú dve, takže stačí spočítať tieto prenosové rýchlosti: 2 x 1625 + 750 = 4000. Reálne rýchlosti pri komunikácii medzi ultrabookom a NAS som dosiahol 550 Mbit/s (downoad) a 450 Mbit/s (upload) a to pri súčasnom sledovaní 4K filmu taktiež z NAS.  Zariadenie s podporou Nitro QAM som počas testovania routera bohužiaľ k dispozícii nemal.

Hardvér 

Archer C4000 je vybavený štvorjadrovým procesorom s 64bitovou architektúrou a taktom 1,8 GHz. Technológia NitroQAM (1024-QAM) umožňuje zvýšenie prenosovej rýchlosti v všetkých pásmach o 25 %, zatiaľ čo technológia Airtime Fairness a Smart Connect zaisťujú plynulosť prenosov bez čakania, aj keď sú pripojené staršie zariadenia s pomalšou komunikáciou. Na obsluhu viacerých zariadení naraz a pre odosielanie a prijímanie dát v najlepšom dostupnom pásme je navyše router vybavený šiestimi anténami s technológiou MU-MIMO. RangeBoost výrazne zlepšuje schopnosť detegovať zariadenia, ktoré sú ďalej od zdroja alebo s nízkym výkonom, čo v praxi znamená väčšie pokrytie. Funkcia Beamforming potom smeruje bezdrôtové signály smerom k pripojeným zariadeniam, čím zvyšuje stabilitu ich Wi-Fi prenosu.

Možnosť agregovaného ethernetového pripojenia

Router je vybavený štyrmi gigabitovými portami siete Ethernet, jedným 1 Gbit/s WAN portom, jedným portom USB 2.0 a jedným USB 3.0. Káblové pripojenie je optimálne pre pripojenie stolných počítačov, herných konzol, či 4K televízorov. Pre pripojenie k domácemu serveru alebo úložisku NAS je možné využiť technológiu Link Aggregation (agregácia vedenia) a z dvoch samostatných Ethernet portov vytvoriť jedno pripojenie s rýchlosťou až 2 Gbit/s. Ak nemáte domáce úložisko, je možné ho jednoducho vytvoriť pripojením externého disku do portu USB 3.0. Zostávajúci port USB 2.0 je možné využiť napríklad pre zdieľanú tlačiareň.

Podpora funkcií pre automatizáciu

Vďaka podpore pre hlasovú asistentku Alexa od Amazonu je možné pridať nové zariadenia do siete, určiť priority pre zariadenia a činnosti, zdieľať Wi-Fi heslá pre hosťov. V spolupráci s IFTTT je potom možné automatizovať akcie, ako napríklad kedy sa zariadenia pripojujú, odpojujú alebo pridávajú do siete, alebo je možné nastaviť podmienky, aby sa uprednostňovali zariadenia alebo aktivity spolupracujúce s IFTTT.

Zabezpečenie

Súčasťou routeru je zabezpečenie funkciami TP-Link HomeCare, ktoré chránia sieťové prostredie pred škodlivými hrozbami. Obsahuje antimalvérový a antivírový softvér pre ochranu pred hrozbami z internetu, ďalej rodičovskú kontrolu pre obmedzenie času online a blokáciu nevhodných webových stránok podľa individuálnych profilov, a nastavenie priority služieb, napríklad streamingu pred prehliadaním internetu.

Nastavenie aj správa cez mobil

Router Archer C4000 je možné nastaviť veľmi rýchlo a jednoducho vďaka prehľadnému webovému rozhraniu alebo cez mobilnú aplikáciu Tether pre Android alebo iOS. Napríklad nastavenie samostatnej virtuálnej siete iba pre hosťov, aby mali k dispozícii prístup k internetu, ale už nie ku zdieľaným dátam. Tether tiež poskytuje automatické aktualizácie firmvéru, ktorý vždy poskytne posledné funkcionality a zabezpečenie.

Cena 230 eur

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

TCL PLEX – vynikajúco vybavený smartfón za dobrú cenu

18.01.2020 00:10

TCL PLEX je prvý smartfón, ktorý čínska spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry uviedla pod vlastnou značkou. V strednej triede, kam podľa cenovky patrí sa TCL PLEX sn ...

Recenzie

Atraktívna grafická pracovná stanica All-in-one Lenovo Yoga A940

13.01.2020 00:10

Počítač typu „všetko v jednom“ s veľkým 27 palcovým dotykovým monitorom a podporou elektronického pera ocenia hlavne tvorcovia grafického obsahu, umelci, editori fotografií, ale aj inžinieri používajú ...

Recenzie

CAT S52 – odolný a pomerne tenký elegán

05.01.2020 00:10

Po smartfóne tohoto typu siahnu zrejme stavební inžinieri, geológovia, mechanici, sochári prípadne aj ľudia pracujúci v interiéri, ktorí intenzívne holdujú kutilským, záhradkárskym, turistickým a špor ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá