Image
13.11.2019 8 Comments

Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020

Programovanie je jedna zo základných zručností, ktoré sa v súčasnosti vyžadujú na väčšine dobre platených pracovných miest. Aké programovacie jazyky sa budú vyžadovať v roku 2020 a neskôr? Koľko programovacích jazykov by ste mali ovládať pre svoju vysnívanú kariéru?  

Stále rastúci zoznam programovacích jazykov a protokolov môže pre programátorov a vývojárov sťažiť výber jazyka, ktorý je najvhodnejší na ich prácu alebo projekt. V ideálnom prípade by mal každý programátor ovládať jazyk na písanie systémového softvéru  (C, Go alebo C ++), objektovo orientovaný jazyk (Java alebo Python), funkcionálny programovací jazyk (Scala) a výkonný skriptovací jazyk (Python a JavaScript). Programátorom prinášame odporúčanie programovacích jazykov, ktorých znalosti by si mali v roku 2020 prehĺbiť.

1. Python
Python je aj naďalej jeden z najlepších programovacích jazykov, ktoré by sa vývojár mal naučiť. Dá sa ľahko zvládnuť a ponúka čistý a dobre štruktúrovaný kód, vďaka čomu je dostatočne výkonný na vytvorenie slušnej webovej aplikácie. No hodí sa aj pre desktopové aplikácie založené na GUI, strojové učenie, dátovú vedu a sieťové servery.

Programovací jazyk má obrovskú podporu komunity a ponúka niekoľko knižníc, rámcov a modulov s otvoreným zdrojovým kódom, uľahčujúcich vývoj aplikácií. Preto má zmysel učiť sa tento jazyk aj v roku 2020. Môže vám totiž pomôcť  rýchlo získať prácu alebo projekt na voľnej nohe.

2. Kotlin
Kotlin je univerzálny staticky typovaný programovací jazyk, navrhnutý tak, aby bol úplne interoperabilný s Javou. Bol vyhlásený za prvý programovací jazyk pre Android a ponúka funkcie, ktoré vývojári požadujú. Kombinuje objektovo orientované a funkcionálne programovacie funkcie.

Vďaka bezproblémovej spolupráci medzi Javou a Kotlinom je vývoj pre Android rýchlejší a príjemnejší. Keďže Kotlin rieši najväčšie problémy Javy, niektoré aplikácie Java (Coursera, Pinterest) boli prepísané v Kotline. Pre tento presun od Javy ku Kotlinu musí Google propagovať tento jazyk viac ako Javu. Preto má Kotlin v ekosystéme vývoja aplikácií pre Android silnú budúcnosť.

Kotlin je ľahko naučiteľný, open source a šikovný jazyk na vývoj aplikácií pre Android. Dá sa však použiť aj na vývoj webových, desktopových a serverových aplikácií. Preto bude roku 2020 patriť medzi povinné jazyky pre programátorov a vývojárov aplikácií pre Android.

3. Java
Java, ktorá tento rok oslávi 24. narodeniny, bola jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov používaných na vývoj serverových aplikácií. Je to praktická voľba aj na vývoj aplikácií pre Android. Tento objektovo orientovaný programovací jazyk nevyžaduje špecifickú hardvérovú infraštruktúru, je ľahko spravovateľný a má dobrú úroveň bezpečnosti. A v porovnaní s jazykmi ako C a C++ sa dá ľahšie naučiť.

Napriek svojmu veku je Java neuveriteľne stabilná a v dohľadnom čase sa nechystá do dôchodku. Aj v roku 2020 bude jedným z najžiadanejších jazykov medzi programátormi.

4. JavaScript/NodeJS
JavaScript (známy aj ako NodeJS) je populárny jazyk medzi vývojármi, ktorí tvoria aplikácie na strane servera a klienta. Je kompatibilný s niekoľkými ďalšími programovacími jazykmi, čo vám umožňuje vytvárať animácie, nastavovať tlačidlá a spravovať multimédiá.

Vďaka svojej vysokej rýchlosti a pravidelným ročným aktualizáciám je JavaScript hitom v oblasti IT. Na vytváranie dynamických webových stránok, ktoré sú bezpečné a rýchle, ju použili renomované firmy ako  Netflix, Uber či PayPal. JavaScript je v dnešnom digitálnom prostredí všadeprítomný, preto sa oplatí naučiť tento jazyk.

5. TypeScript
Je to objektovo orientovaný jazyk, ktorý bol zavedený s cieľom rozšíriť možnosti JavaScriptu. Uľahčuje vývojárom písanie a udržiavanie kódov. Môže sa použiť na vývoj veľkých aplikácií s prísnou syntaxou a menším počtom chýb.

Vďaka rozšírenému súboru nástrojov je vývoj aplikácií rýchly. TypeScript sa ľahko učí a vzhľadom na výhody, ktoré ponúka, sa očakáva, že v roku 2020 nahradí JavaScript a v budúcnosti sa stane jedným z najvyhľadávanejších programovacích jazykov.

6. Go
Go je nový systémový programovací jazyk, ktorý má jednoduché pravidlá. Spája najlepšie aspekty funkcionálneho programovania a objektovo orientovaných štýlov. Je to najrýchlejšie rastúci jazyk na GitHube, ktorý by mal nahradiť jazyky ako Java a C++.

Podľa prieskumu Stack Overflow je Go v súčasnosti piaty najobľúbenejší programovací jazyk medzi vývojármi. Jeho výhoda v rýchlosti z neho urobila dôležitú súčasť cloudovej infraštruktúry. Ak plánujete pracovať v ekosystéme bez serverov, jazyk Go je práve pre vás.

7. Swift
Swift je programovací jazyk zostavený na všeobecné použitie, vyvinutý spoločnosťou Apple. Je ovplyvnený jazykmi Python a Ruby. Vďaka svojej všestrannosti a praktickým aplikáciám nahradil Swift Objective-C ako hlavný jazyk pre aplikácie Apple. Keďže Apple propaguje Swift, jeho popularita a podpora komunity rastie. Štúdia preukázala, že zo 110 najlepších aplikácií v App Store 42 % používa Swift.

Programátori s malými alebo nulovými skúsenosťami môžu používať Swift Playgrounds na osvojovanie si jazyka a prácu na natívnych aplikáciách pre iOS a Mac OS. Ak sa teda chcete stať súčasťou obrovského trhu s aplikáciami pre iOS, Swift je jazyk, ktorý by ste sa mali v roku 2020 naučiť.

Znalosť jazykov, ktorých popularita stúpa, vám môže zabezpečiť lepší kariérny rast. Na základe uvedených informácií môžete urobiť informované rozhodnutie v tejto veci.

Zdroj: computer.org.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Internet 2

Na poskytovanie internetu na celom svete by vraj mohli stačiť iba štyri satelity

20.01.2020 00:10

SpaceX v rámci projektu Starlink navrhuje megakonštelácie pozostávajúce z tisícok satelitov, ktoré by poskytli svetu globálne internetové pokrytie. Najväčší poskytovatelia satelitného internetu na sve ...

Internet 1

Microsoft sprístupňuje svoj nový prehliadač Chromium Edge pre širokú verejnosť

17.01.2020 00:04

Microsoft 15. januára 2020 oficiálne nahradil svoj desaťročný webový renderovací engine Trident iným, ktorý je založený na open source projekte Chromium. Úlohou nového Edge (Microsoft ho tak nazýva, p ...

Internet

Neurónové siete sa učia vidieť v 3D

17.01.2020 00:15

Počítač dnes môžu riadiť autá, poraziť najlepších hráčov v hrách ako go či šachy či dokonca písať prózu. Konvolučné neurónové siete (CNN – convolutional neural networks), inšpirované vrstvami neurónov ...

8 Comments

 1. Nechal som si ... reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  14.11.2019 20:11
  ... uložený link na tento článok. Mienim ho používať ako odstrašujúci príklad platnosti tvrdenia "kto to nevie, ten to učí". JavaScript pokojne zamieňať za Node? O TypeScript tvrdiť, že do roka predbehne JS? Preklepnite si prosím svojich "redaktorov" a poučte aby nepísali, ani len nepreberali články o témach, o ktorých nič nevedia. Ďakujem.
  Reagovať
 2. Oh reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  14.11.2019 17:11
  Tomu čo článok písal po paprciach naklast. Mal by písať o tom čomu rozumie aspoň trošku.
  Reagovať
 3. Hovadiny reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  14.11.2019 12:11
  Buducnost su funkcionalne, dynamicke jazyky so specifikaciou ako napr Clojure. Jazyk musi mat jednoduchy syntax a musi zvladat riesit zlozite problemy jednoducho. Toto sa musi zacat ucit na skolach, nie OO jazyky a ich design patterny ktore len obchadzaju zakladne nedostatky v navrhu OO.
  Reagovať
 4. Ach reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  13.11.2019 22:11
  "JavaScript (známy aj ako NodeJS)" - naozaj? Tu som docital....
  Reagovať
 5. Really? reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  13.11.2019 21:11
  Nabuduce skuste dat viac namahy do pisania (rozumej ctrl+c -> google translate -> ctrl+v) odborneho clanku. Toto sa nedalo citat. Niekolko krat som vybuchol od smiechu z tych doslovnych prekladov.
  Reagovať
 6. MS reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  13.11.2019 13:11
  Na C# a F# sa v 2020 uz nehrame?
  Reagovať
 7. JavaScript známy ako nodejs reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  13.11.2019 12:11
  Totálna sracka napísaná.. node je framework , ako i angular, vie, react založený na koncepte JavaScript atď ...

  JavaScript existoval dávno pred Node
  Reagovať
  • RE: JavaScript známy ako nodejs reakcia na: JavaScript známy ako nodejs
   14.11.2019 10:11
   node nie je framework. node je runtime...
   Reagovať

Videá