Image
13.11.2019 8 Comments

Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020

Programovanie je jedna zo základných zručností, ktoré sa v súčasnosti vyžadujú na väčšine dobre platených pracovných miest. Aké programovacie jazyky sa budú vyžadovať v roku 2020 a neskôr? Koľko programovacích jazykov by ste mali ovládať pre svoju vysnívanú kariéru?  

Stále rastúci zoznam programovacích jazykov a protokolov môže pre programátorov a vývojárov sťažiť výber jazyka, ktorý je najvhodnejší na ich prácu alebo projekt. V ideálnom prípade by mal každý programátor ovládať jazyk na písanie systémového softvéru  (C, Go alebo C ++), objektovo orientovaný jazyk (Java alebo Python), funkcionálny programovací jazyk (Scala) a výkonný skriptovací jazyk (Python a JavaScript). Programátorom prinášame odporúčanie programovacích jazykov, ktorých znalosti by si mali v roku 2020 prehĺbiť.

1. Python
Python je aj naďalej jeden z najlepších programovacích jazykov, ktoré by sa vývojár mal naučiť. Dá sa ľahko zvládnuť a ponúka čistý a dobre štruktúrovaný kód, vďaka čomu je dostatočne výkonný na vytvorenie slušnej webovej aplikácie. No hodí sa aj pre desktopové aplikácie založené na GUI, strojové učenie, dátovú vedu a sieťové servery.

Programovací jazyk má obrovskú podporu komunity a ponúka niekoľko knižníc, rámcov a modulov s otvoreným zdrojovým kódom, uľahčujúcich vývoj aplikácií. Preto má zmysel učiť sa tento jazyk aj v roku 2020. Môže vám totiž pomôcť  rýchlo získať prácu alebo projekt na voľnej nohe.

2. Kotlin
Kotlin je univerzálny staticky typovaný programovací jazyk, navrhnutý tak, aby bol úplne interoperabilný s Javou. Bol vyhlásený za prvý programovací jazyk pre Android a ponúka funkcie, ktoré vývojári požadujú. Kombinuje objektovo orientované a funkcionálne programovacie funkcie.

Vďaka bezproblémovej spolupráci medzi Javou a Kotlinom je vývoj pre Android rýchlejší a príjemnejší. Keďže Kotlin rieši najväčšie problémy Javy, niektoré aplikácie Java (Coursera, Pinterest) boli prepísané v Kotline. Pre tento presun od Javy ku Kotlinu musí Google propagovať tento jazyk viac ako Javu. Preto má Kotlin v ekosystéme vývoja aplikácií pre Android silnú budúcnosť.

Kotlin je ľahko naučiteľný, open source a šikovný jazyk na vývoj aplikácií pre Android. Dá sa však použiť aj na vývoj webových, desktopových a serverových aplikácií. Preto bude roku 2020 patriť medzi povinné jazyky pre programátorov a vývojárov aplikácií pre Android.

3. Java
Java, ktorá tento rok oslávi 24. narodeniny, bola jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov používaných na vývoj serverových aplikácií. Je to praktická voľba aj na vývoj aplikácií pre Android. Tento objektovo orientovaný programovací jazyk nevyžaduje špecifickú hardvérovú infraštruktúru, je ľahko spravovateľný a má dobrú úroveň bezpečnosti. A v porovnaní s jazykmi ako C a C++ sa dá ľahšie naučiť.

Napriek svojmu veku je Java neuveriteľne stabilná a v dohľadnom čase sa nechystá do dôchodku. Aj v roku 2020 bude jedným z najžiadanejších jazykov medzi programátormi.

4. JavaScript/NodeJS
JavaScript (známy aj ako NodeJS) je populárny jazyk medzi vývojármi, ktorí tvoria aplikácie na strane servera a klienta. Je kompatibilný s niekoľkými ďalšími programovacími jazykmi, čo vám umožňuje vytvárať animácie, nastavovať tlačidlá a spravovať multimédiá.

Vďaka svojej vysokej rýchlosti a pravidelným ročným aktualizáciám je JavaScript hitom v oblasti IT. Na vytváranie dynamických webových stránok, ktoré sú bezpečné a rýchle, ju použili renomované firmy ako  Netflix, Uber či PayPal. JavaScript je v dnešnom digitálnom prostredí všadeprítomný, preto sa oplatí naučiť tento jazyk.

5. TypeScript
Je to objektovo orientovaný jazyk, ktorý bol zavedený s cieľom rozšíriť možnosti JavaScriptu. Uľahčuje vývojárom písanie a udržiavanie kódov. Môže sa použiť na vývoj veľkých aplikácií s prísnou syntaxou a menším počtom chýb.

Vďaka rozšírenému súboru nástrojov je vývoj aplikácií rýchly. TypeScript sa ľahko učí a vzhľadom na výhody, ktoré ponúka, sa očakáva, že v roku 2020 nahradí JavaScript a v budúcnosti sa stane jedným z najvyhľadávanejších programovacích jazykov.

6. Go
Go je nový systémový programovací jazyk, ktorý má jednoduché pravidlá. Spája najlepšie aspekty funkcionálneho programovania a objektovo orientovaných štýlov. Je to najrýchlejšie rastúci jazyk na GitHube, ktorý by mal nahradiť jazyky ako Java a C++.

Podľa prieskumu Stack Overflow je Go v súčasnosti piaty najobľúbenejší programovací jazyk medzi vývojármi. Jeho výhoda v rýchlosti z neho urobila dôležitú súčasť cloudovej infraštruktúry. Ak plánujete pracovať v ekosystéme bez serverov, jazyk Go je práve pre vás.

7. Swift
Swift je programovací jazyk zostavený na všeobecné použitie, vyvinutý spoločnosťou Apple. Je ovplyvnený jazykmi Python a Ruby. Vďaka svojej všestrannosti a praktickým aplikáciám nahradil Swift Objective-C ako hlavný jazyk pre aplikácie Apple. Keďže Apple propaguje Swift, jeho popularita a podpora komunity rastie. Štúdia preukázala, že zo 110 najlepších aplikácií v App Store 42 % používa Swift.

Programátori s malými alebo nulovými skúsenosťami môžu používať Swift Playgrounds na osvojovanie si jazyka a prácu na natívnych aplikáciách pre iOS a Mac OS. Ak sa teda chcete stať súčasťou obrovského trhu s aplikáciami pre iOS, Swift je jazyk, ktorý by ste sa mali v roku 2020 naučiť.

Znalosť jazykov, ktorých popularita stúpa, vám môže zabezpečiť lepší kariérny rast. Na základe uvedených informácií môžete urobiť informované rozhodnutie v tejto veci.

Zdroj: computer.org.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Priemerný mesačný prenos dát cez smartfón sa do roku 2025 zvýši na 24 GB

29.11.2019 00:05

Spoločnosť Ericsson očakáva, že v priebehu nasledujúcich šiestich rokov vzrastie celosvetový počet užívateľov pripojených k 5G na 2,6 miliardy, predovšetkým vďaka dynamike a rýchlemu rozvoju 5G ekosys ...

Internet 1

Microsoft integruje Gmail, Disk Google aj Google Kalendár do Outlook.com

22.11.2019 00:15

Microsoft plánuje integrovať Gmail, Disk Google a Kalendár Google do svojho webmailového klienta Outlook.com. Spoločnosť nedávno začala integráciu testovať na niektorých účtoch. Po krátkom nastavovaní ...

Internet

Vzostup umelých influencerov. Na sociálnych sieťach sa množia syntetické postavy

19.11.2019 00:20

Zdá sa, že celebrity budúcnosti budú navrhnuté algoritmom od nuly. Rovnako ako Lil Miquela, umelá Beyoncé, ktorá má na Instagrame 1,6 milióna nasledovateľov. Robí modelku pre značky Prada a Calvin Kle ...

8 Comments

 1. Nechal som si ... reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  14.11.2019 20:11
  ... uložený link na tento článok. Mienim ho používať ako odstrašujúci príklad platnosti tvrdenia "kto to nevie, ten to učí". JavaScript pokojne zamieňať za Node? O TypeScript tvrdiť, že do roka predbehne JS? Preklepnite si prosím svojich "redaktorov" a poučte aby nepísali, ani len nepreberali články o témach, o ktorých nič nevedia. Ďakujem.
  Reagovať
 2. Oh reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  14.11.2019 17:11
  Tomu čo článok písal po paprciach naklast. Mal by písať o tom čomu rozumie aspoň trošku.
  Reagovať
 3. Hovadiny reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  14.11.2019 12:11
  Buducnost su funkcionalne, dynamicke jazyky so specifikaciou ako napr Clojure. Jazyk musi mat jednoduchy syntax a musi zvladat riesit zlozite problemy jednoducho. Toto sa musi zacat ucit na skolach, nie OO jazyky a ich design patterny ktore len obchadzaju zakladne nedostatky v navrhu OO.
  Reagovať
 4. Ach reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  13.11.2019 22:11
  "JavaScript (známy aj ako NodeJS)" - naozaj? Tu som docital....
  Reagovať
 5. Really? reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  13.11.2019 21:11
  Nabuduce skuste dat viac namahy do pisania (rozumej ctrl+c -> google translate -> ctrl+v) odborneho clanku. Toto sa nedalo citat. Niekolko krat som vybuchol od smiechu z tych doslovnych prekladov.
  Reagovať
 6. MS reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  13.11.2019 13:11
  Na C# a F# sa v 2020 uz nehrame?
  Reagovať
 7. JavaScript známy ako nodejs reakcia na: Tieto programovacie jazyky by ste sa mali učiť v roku 2020
  13.11.2019 12:11
  Totálna sracka napísaná.. node je framework , ako i angular, vie, react založený na koncepte JavaScript atď ...

  JavaScript existoval dávno pred Node
  Reagovať
  • RE: JavaScript známy ako nodejs reakcia na: JavaScript známy ako nodejs
   14.11.2019 10:11
   node nie je framework. node je runtime...
   Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá