Image
9.4.2019 0 Comments

Test HDD na 24/7: v čom je WD Purple iný od WD Red?

Zorientovať sa v ponuke diskov WD je pomerne jednoduché. Čo farba, to iné odporúčané použitie. V tejto recenzii nás bude zaujímať fialová a červená o kapacite 1 TB. Jeden HDD je promovaný do kamerových systémov (konkrétne Purple WD10PURZ) a druhý do sieťových úložísk (Red WD10ERFX). Obidva disky majú 3,5", profil 26mm, 5400 ot./min, 64 MB cache a 3-ročnú záruku.

Spoľahlivosť v rámci krátkodobého testu síce nezistíme, na to by sme potrebovali i väčšiu vzorku kusov, no pozrieme sa na podrobnú analýzu výkonu a prevádzkových vlastností. Výkon meriame tradičným spôsobom, tak, ako ste v testoch PC REVUE zvyknutí. To znamená, že na porovnanie sekvenčných rýchlostí z operačnej pamäte, resp. z RAM disku na HDD zapisujeme rôzne veľké súbory a tie potom, naopak, z platní i čítame. Súbežne pri maximálnom výkone (tzn. pri prenose adresára s najväčšími súbormi 1 – 2 GB) pomocou ampérmetrickými klieští odčítavame prúd z 5 i 12-voltového vodiča. Vďaka tomu je možné pekne vidieť, či je príkon adekvátny výkonu. Dôležitá je ale i prístupová doba, od ktorej sa odvíja aplikačný výkon. Tieto merania realizujem v HD Tune – náhodným prístupom k najmenším, 512 B blokom. Počas tejto úlohy hlavičky výrazne lietajú z miesta na miesto, čím prenášajú vibrácie na puzdro a následne na konštrukciu skrinky. Aby boli rozdiely čo najvýraznejšie, nasimuloval som stav, keď je disk postavený na niekoľkých plechových škatuliach, ktoré umocňujú konečnú hladinu hluku. Tá je odčítavaná v odhlučnenej komore zo vzdialenosti približne 10 cm.


Spotreba diskov je meraná prúdovými kliešťami Prove 15

Rozdiely v detailoch

Zvonku sa disky odlišujú iba etiketou (s inou farbou i popisom) spredu. Zadná časť je na nerozoznanie. Rovnaké sú PCB s elektronikou, flex káble k motorčeku a i vaničky motorčeka. A ani 5-gramový rozdiel v celkovej hmotnosti nie je žiadny ukazovateľ. V našom teste mal o chlp vyššiu hmotnosť WD Purple, no pri výbere iných dvoch vzoriek to môže byť pokojne naopak. Kovové puzdrá, ktoré majú výrazný podiel na hmotnosti, sa totiž nerobia s nejakou extrémnou presnosťou.

Praktické testy už ale na funkčné rozdiely poukazujú. WD Purple dosahuje vyšší výkon pri čítaní i zápise veľkých (24 – 36 MB) a veľmi veľkých súborov (1 – 2 GB). Prenosové rýchlosti sú to vyššie síce len o nejakých 10 MB/s, no v prípade úložiska do kamerových systémov majú väčšie opodstatnenie, ako keby bol v takejto situácii rýchlejší WD Red. Predsa len pri Purpli sa počíta s dátovým tokom z viacerých zdrojov a je dobré, keď je disk hlavne pri nepretržitej aktivite naddimenzovaný. Na doraz zrejme nepôjde ani masívnych systémov pozostávajúcich z viacerých kamier so záznamom vo vysokom rozlíšení. WD Red je teda pri zápise väčších súborov o trochu pomalší a paradoxne ani nemá nižšiu spotrebu. Počas čítania je už ale spotreba primerane nižšia nižšiemu výkonu. Ale hlavne najvýraznejší rozdiel je v nečinnosti, mimo záťaž, keď ešte ale platne stále rotujú. Červené WD na rozdiel od fialového používa na logickej časti úsporné funkcie, čo je dobre vidieť poklesom prúdu na 5-voltovom vodiči. Ten Purple bez ohľadu na aktivitu, či beží disk na plný výkon alebo je mimo záťaž, zostáva rovnaký. Isteže, o žiadne zavŕtané rozdiely tu nejde, ale pri non-stop fungovaní môže byť i tej jeden slabý watt jeden z dôvodov, prečo má zmysel si tých dvanásť eur za úspornejší WD Red priplatiť.


Na pohľad dvakrát rovnaká konštrukcia: WD10PURZ (Purple) je vľavo, WD10ERFX vpravo

Ďalšia vec je, že je červený disk výkonnejší pri práci s veľmi malými súbormi, kedy sú prenosové rýchlosti všeobecne mimoriadne nízke. V praxi ide typicky o zálohu kancelárskej práce a i v takomto prostredí sa NASy používajú a Purple tu ťahá za o trochu kratší koniec. Aj keď tu môže byť úzkym hrdlom i pomalý radič SATA na úrovni sieťového úložiska. WD Red má navrch i v aplikačnom výkone, ktorý je v NASoch takisto žiaduci a má vplyv na rýchlosť systému. Vedľajším efektnom je podstatne vyššia hlučnosť Redu pri náhodnom prístupe k 512 B súborom. To je však prirodzené, otáčky majú oba disky rovnaké a vyššia rýchlosť tu môže byť dosiahnutá agresívnejším pohybom optických hláv. A kvôli nim je konečná hlučnosť vyššia. Do akej mieri záleží už kvality antivibračného uchytenia. V najhorších prípadoch to môže byť v neprospech Redu až +5 dBA. Obvykle to bude ale skôr menej.

Hodnotenie

Vidieť, že sa WD naozaj snaží optimalizovať svoje disky čo najlepšie prostrediu, do ktorých jednotlivé farby odporúča. Terabajtový Red je úspornejší, má vyšší aplikačný výkon, s veľmi malými súbormi je rýchlejší a pritom i výkon pri práci s väčšími súbormi má dostatočný na požiadavky, ktoré NASy kladú. WD Purple má zase celkovo vyšší sekvenčný výkon s väčšími súbormi, ale všeobecne ide o jednoduchší (a i preto lacnejší) disk. Už totiž neprepína do úspornejšieho stavu, to ale to v tomto prípade, pri nepretržitom zápise, ani nemá význam a o chlp vyššia spotreba na úkor vyššieho výkonu sa v podnikovom prostredí stratí. Tak Purple ako i Red sú vzhľadom na cieľové použitie rozumne vyladené a na základne tohto môžem odporučiť obidva farebné varianty.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Recenzie

Recenzia: Spoločník na cesty: Panasonic RP HTX90N

02.08.2019 09:35

Spoločnosť Panasonic má v portfóliu viacero typov slúchadiel, miniatúrnych do uší aj veľkých uzatvorených. Testovaná novinka patrí medzi druhé menované a nahrádza starší model HTX80B. Dizajn zostáva v ...

Recenzie

Arctic Z2-3D / Keď pôvodné stojany nestačia

15.07.2019 10:23

Možnosti polohovania monitorov LCD bývajú viac či menej obmedzené. Tak ako ich kúpite, v lepšom prípade zvládnu zmenu výšky a pretočenie na vertikálne zobrazenie. Mnohé však končia iba pri miernom nak ...

Recenzie

Recenzia: DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller / Filmujte ako profesionál

01.08.2019 00:00

Spoločnosť DJI sa počas niekoľkých rokov prepracovala na špičku vo výrobe dronov a stabilizátorov obrazu a v súčasnosti jej sortiment uspokojí širokú škálu používateľov od začiatočníkov až po filmové ...

q

Žiadne komentáre

eFocus_2019

Videá