Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Test: Kvapalinové chladiče na procesor

0

Kvapalinové chladiče typu AIO sú mainstream už i v strednej triede stolových počítačov. Úspech týchto uzavretých okruhov tkvie hlavne v ich pôsobivom vzhľade, na ktorý súčasný marketing firiem obzvlášť tlačí. Z praktického hľadiska potom na rozdiel od tradičných chladičov vežovitej konštrukcie malé vodné bloky v okolí pätice s ničím nekolidujú.

Na vysokú popularitu „vodníkov“ reagujú aj výrobcovia počítačových skriniek stále sa zlepšujúcou podporou radiá­torov v stropnej i čelnej pozícii. Aspoň 240-milimetrový dostanete i do hociktorej lowendovej. Na dva chladiče s týmto formátom radiátora sa v teste pozrieme podrobnejšie. Pôjde o Antec Mercury 240 a SilentiumPC Navis 240 RGB. Oba majú radiátor s hrúbkou 27 mm, dva 120-milimetrové ventilátory a osvetlenie RGB s reguláciou cez aplikácie základných dosiek.

V testoch nás bude zaujímať, ktorý z chladičov si lepšie poradí s Core i9-9900K, a to na základnej doske Gigabyte Z390 Aorus Pro. Spotreba procesora sa pohybuje okolo 160 W.

Hodnotenie chladiacej účinnosti je postavené na šiestich čiastkových testoch, kde sú otáčky z maximálnych postupne po 3 dBA znižované až na 34 dBA (merané z 10 cm). Podľa toho si môžete ľahko urobiť obrázok o tom, ako si chladič počína od maximálneho chladiaceho výkonu, sprevádzaného veľmi vysokou hlučnosťou, plynulo až k protipólu – chodu na nízkych otáčkach pri veľmi nízkej hladine hluku. Kapitola sama osebe je hlučnosť pumpy. Tú meriam samostatne pri zastavených ventilátoroch na radiátore. Chladič i základná doska sú počas toho položené na mäkkom molitane. To na elimináciu sekundárneho hluku, ktorý vplyvom prenosu vibrácií na pevnej podložke vzniká. Inak by nebolo možné nastaviť (a porovnať) nižšie úrovne hluku ventilátorov.

Antec Mercury 240

Je to drahší z dvojice testovaných chladičov a pôsobí luxusnejším dojmom. To vďaka hadiciam opleteným nylonom a vysokému, 6-centimetrovému bloku. Veľké čerpadlo je i jeden z bodov, ktoré výrobca vyzdvihuje.

Pri testovaní sa ukázalo, že Mercury 240 viac sedia vysoké otáčky. S nimi je síce spätá i vyššia hlučnosť, no chladič vtedy dosahuje lepšiu účinnosť, respektíve lepší pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti ako lacnejší SPC Navis 240. 


Antec Mercury 240

Najvýraznejší rozdiel v prospech Antecu je pri maximálnych otáčkach, keď drží jadrá CPU na teplotách v priemere o viac než dva stupne nižších, a to pri hlučnosti nižšej o 2,5 dBA. Takéto nastavenie je však už mimoriadne hlučné (51,2 dBA) a nezlučiteľné s bežným používaním, teda pokiaľ nemáte na hlave uzatvorené slúchadlá. Otáčky sa dajú, samozrejme, znížiť a dvojstupňový náskok si drží do nastavenia zhruba 40 dBA. S utíchajúcim aerodynamickým hlukom sa už začína ozývať hlučnejšie čerpadlo. Najtichší režim skoro nebolo možné zregulovať, a to pripomínam, že všetky aktívne prvky sú odvibrované (na molitanovom podklade). Po pripevnení do bežnej skrinky kontaktným priskrutkovaním tento rušivý zvuk pumpy zosilnie. Isteže, existuje i mnoho hlučnejších, ale tie sú už z inej výkonnostnej kategórie. V tomto prípade, najmä v porovnaní s konkurenčným riešením, vidieť, že to možno urobiť aj efektívnejšie. V typicky herných zostavách sa však v hluku ostatných komponentov hlučnejšie čerpadlo „stratí“.

Na bloku Antec Mercury 240 je už predinštalovaná vrstvička tepelne vodivej pasty

Kríž pod päticou (backplate), na ktorom stojí montáž bloku, je robustnejší než väčšina iných, no napriek tomu zamrzí, že je z plastu. Najmä preto, že minimálne staršie príslušenstvo obsahovalo kovový variant. Malú výhradu mám ešte k synchronizácii osvetlenia ventilátorov a bloku. Odtiene sa pri nastavení rovnakých úrovní RGB trochu rozchádzajú.

„Dobre vyvážený chladič, vhodný typicky do hernej zostavy.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušný chladiaci výkon – vyšší, než má konkurenčný Navis, hadice opletené nylonom
- Hlučnejšie (ale nie hlučné) čerpadlo

SilentiumPC Navis 240 RGB

Cena Navis 240 RGB je o dvadsať eur nižšia. Hadice má už obyčajné, rýdzo gumené. Dĺžku majú takisto 35 cm a treba poznamenať, že v prípade obidvoch chladičov môžu byť vo väčších skrinkách pri ťahaní spredu, z priestoru za čelným panelom, prikrátke.

Šetrenie sa podpísalo i na úplne obyčajnom a krehkom backplate z plastu. Navyše skrutky určujúce rozstup dier majú štvorcovú hlavu s ostrými rohmi. Ako celok je to presne tá konštrukcia, v ktorej sa skrutky časom pretáčajú vplyvom vydratia drážky alebo dochádza k prasknutiu, čo môže chladič úplne odstaviť. Preto tu treba byť pri montáži obozretný a postupovať obzvlášť s citom.

SilentiumPC Navis 240 RGB

Pumpa je tu už tichučká, jej aktivitu pri plnom výkone zbadáte až s uchom na puzdre. A pritom to nie je na úkor slabého prietoku. Vodník SilentiumPC v režime veľmi nízkej hlučnosti (34 dBA) dokonca dosahuje lepšie celkové výsledky. Okrem toho, že tichšie čerpadlo viac popúšťa uzdu ventilátorom, vstupuje do toho i vyšší statický tlak lopatiek, ktoré sú na takéto nízke obrátky vhodnejšie uspôsobené.

Navis 240 RGB sa tak hodí aj do tichých zostáv. Chladič ukazuje prístup, na aký sme pri komponentoch SPC zvyknutí – nikde sa nič nepripláca a všetko je vyrobené s ohľadom na čo najlepšie funkčné vlastnosti. Teda s výnimkou prvkov RGB, čo je estetika, bez ktorej sa predaje asi už „nezaobídu“. SilentiumPC ich poňal trochu inak ako Antec. Zatiaľ čo Mercury 240 má prstencovité osvetlenie okolo rotora, Navis využíva ako svetlovod celý rotor. Ale zase menej intenzívne má osvetlený vrch bloku, kde je väčšina plochy tienená a presvitá len logo SilentiumPC a nejaké pásiky. Vrch na Antecu svieti pre zmenu takmer kompletne. 


Kontaktná plocha základne SilentiumPC Navis 240 je pomerne veľká (58 × 52,5 mm), no chladič nepodporuje montáž na obriu päticu AMD TR4 pre Threadripper

Navis má v príslušenstve ako bonus ma­nuál­ny prepínač na zmenu osvetlenia. Ten má zmysel najmä pre staršie platformy, ktoré nemajú vo výbave konektor RGB.

„Tiché čerpadlo, vysoký výkon a výhodná cena. To sú zbrane Navis RGB 240.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušný chladiaci výkon, tiché čerpadlo, výhodná cena, aj mechanický ovládač na reguláciu LED RGB
- Subtílny backplate

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
chladic procesor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať