Image
21.11.2019 0 Comments

Technológie v kuchyni - vákuové mixovanie

Mixovanie vo vákuu je vynikajúci spôsob, ako bez odpadu pracovať všetky suroviny, ktoré sú na mixovanie vhodné. Napríklad pri príprave smoothies. Určitým problémom klasického mixovania je však oxidácia. Tá nastáva na povrchu mixovanej zmesi. 

Pokusy s vákuovým mixovaním ovocnej zmesi sú v našom videuDobrou analógiou je okysličovanie vody v akváriu, ktoré takmer na 100 % prebieha na hladine. Rôzne zariadenia na tvorbu bubliniek sú len pre efekt. Na zlepšenie okysličovania je potrebné, aby voda pri hladine trochu prúdila. A teraz si predstavte vír kvapaliny pri mixovaní.  Pri rýchlom premiešavaní sa so vzdušným kyslíkom dostáva stále nový a nový povrch mixovanej zmesi. Oxidácia potravín je však na rozdiel od vody v akváriu nežiadúca. Proces oxidácie pri mixovaní spôsobuje zmenu chuti, farby a konzistencie zmesi a stratu vitamínov.

Naproti tomu mixovanie vo vákuu bez prístupu vzduchu oxidácii účinne zabráni. Ak mixér pred mixovaním najskôr z nádoby odsaje vzduch, v mixovanej potravine sa zachovajú všetky živiny a vitamíny a taktiež aj farba a aróma. Napríklad smoothie z avokáda nezhnedne, ale zostane zelené a nebude sa oddeľovať dužina od tekutiny. Navyše jedlo si môžete pripraviť vopred, v uzavretej nádobe z odsatým vzduchom vydrží oveľa dlhšie. 

Vákuové mixovanie sme testovali s mixérom Lauben VacuFit. V balení sú aj dve nádoby KeepCup  s vekom, ktoré umožňuje odsatie vzduchu určené na uskladnenie mixovaných potravín. 

Vyskúšali sme pripravovať smoothies z rôznek kombinácie ovocia. Takto získané smoothie si zachovalo pôvodnú farbu aj po dvoch dňoch uskladnenia v chladničke. Dreň sa síce po určitom čase oddelila od tekutiny, avšak to sa dá vyriešiť zamiešaním pred podávaním. Mixér som testoval dva týždne a často som mixoval ovocie s jadierkami. Na plastovej nádobe mixéra, vyrobenej z materiálu nazývaného tritan neboli z vnútornej strany ani náznaky poškriabania. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Lifestyle

Robotické exooblečenie už budú mocť využiť aj lyžiari, vojaci či seniori

09.12.2019 00:04

Vidieť človeka, ktorý po dvadsiatich rokoch zasa chodí, je úžasné. Práve o to sa snažil trojčlenný tím Ekso Bionics stojaci za nositeľným bionickým oblekom Ekso. Ide o súpravu mechanických robotických ...

Lifestyle 1

Trh práce sa mení. Sú naši študenti na to pripravení?

03.12.2019 00:02

V aule Maxima na Technickej univerzite v Košiciach sa 28. novembra uskutočnila najväčšia konferencia pre stredoškolákov o budúcnosti trhu práce. V poradí už tretia konferencia BeREADY FOR THE FUTURE s ...

Lifestyle

Platby pomocou nositeľných zariadení za jediný rok vzrástli osemnásobne

29.11.2019 00:00

Holandsko je na vrchole rebríčka krajín s najvyšším počtom platieb nositeľnými zariadeniami ako sú napríklad smart hodinky, prstene alebo náramky. Prvú trojicu rebríčka dopĺňajú Veľká Británia a Švajč ...

Žiadne komentáre

ACER_122019

Videá