TP-Link Deco M4 / Wi-Fi pre veľký byt alebo dom

0

Inteligentné domy a byty s rôznymi subsystémami a inteligentnými spotrebičmi potrebujú kvalitný signál Wi-Fi na celej ploche. Pokrytie obytných miestností vrátane kuchyne je samozrejmosť.  Možno máte (a ak nie, určite budete mať) inteligentnú práčku, takže budete potrebovať Wi-Fi aj v práčovni a takisto v technologickej miestnosti rodinného domu, kde sa nachádza kotol, bojler na ohrev vody, prípadne ďalšie zariadenia. Azda najmarkantnejší príklad spotrebiča, ktorý takéto pokrytie na komfortnú prácu potrebuje, je robotický vysávač, ktorý sa pohybuje po celom byte.

Na pokrytie veľkých, prípadne členitých bytov s viacerými miestnosťami vám jeden router, hoc aj veľmi výkonný, nestačí. Preto budete potrebovať súpravu takzvaných mesh routerov, ktoré obsahujú dve, prípadne tri jednotky a ďalšie si v prípade potreby môžete dokúpiť. TP-Link Deco M4 je výkonné, dizajnovo atraktívne a pritom cenovo dostupné riešenie. Na testovanie som mal k dispozícii súpravu dvoch jednotiek, ktoré by podľa výrobcu mali pokryť plochu až do 260 m2, samozrejme, záleží na členitosti a v prípade dvoch poschodí aj na konštrukcii. Po rozmiestnení v diagonálne protiľahlých miestnostiach naprieč poschodím som bez problémov pokryl poschodie aj prízemie rodinného domu. Konfigurácia súpravy je jednoduchá, stačí k jednému modulu pripojiť eternetový kábel, z aplikačného obchodu stiahnuť mobilnú aplikáciu a postupovať podľa pokynov inter­aktívneho sprievodcu. Jednotky routera sú napájané pomocou sieťových adaptérov, takže ak nebude vyhovovať poloha v blízkosti zásuvky, potrebujete ešte predlžovačku. Pri rozmiestňovaní jednotiek nebudete mať vďaka ich elegantnému dizajnu problém s ich začlenením do interiéru. Keďže mám rodinný dom pripojený k internetu cez ADSL, pri testovaní som meral rýchlosť pripojenia k domácemu cloudu. Na obytnom poschodí som dosiahol 280 Mb/s, v práčovni 70 Mb/s. Aj pri pripojení veľkého množstva zariadení, súčasnom hraní náročnej hry a streamovaní multimediálneho obsahu na tri televízory bola prenosová rýchlosť viac než dostatočná. Na úrovni routera možno nastaviť aj rodičovskú kontrolu, uprednostňovanie zariadení s vyššími komunikačnými nárokmi, prípadne nastaviť sieť pre hosťov. Súprava je kompatibilná so službou Amazon Alexa. 

Parametre:

• Kategória prenosovej rýchlosti: AC2100, štandardy IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz, podpora MU-MIMO, napájanie 12 V DC, 1,2 A, rozmery Φ90,7 mm × 190 mm 

• Cena: 120 EUR (súprava dvoch jednotiek)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Elegantný dizajn
- Nič podstatné

Celkovo: 89 %

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
TP-Link Wi-Fi

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať