TCL PLEX – vynikajúco vybavený smartfón za dobrú cenu

0

TCL PLEX je prvý smartfón, ktorý čínska spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry uviedla pod vlastnou značkou. V strednej triede, kam podľa cenovky patrí sa TCL PLEX snaží na seba upútať pozornosť veľkým displejom s malým otvorom pre selfie fotoaparát v ľavom hornom rohu, fotoaparátom s tromi objektívmi a v neposlednom rade aj atraktívnym dizajnom. Charakteristickou dizajnovou črtou pre tento model sú vodorovne umiestnené objektívy fotoaparátov v hornej časti zadnej steny a dve prisvetľovacie LED diódy – jedna vľavo a druhá vpravo od objektívov. Krycie sklá objektívov lícujú so zadnou stenou, z odolného skla. Telefón je k dispozícii vo farebných prevedeniach Opal White a Obsidian Black a povrchová úprava nanolaserového leptania na nej vytvára zaujímavé odlesky.

Tlačidlá na pravej strane majú klasické usporiadanie

Tlačidlom Smart Key na ľavej  strane rýchlo spustíte obľúbené aplikácie alebo často používané funkcie - jedným alebo dvoma stlačeniami tlačidla, prípadne jeho dlhým podržaním.

V balení nájdete aj priehľadné puzdro. Nie je zo silikonu, ale z pevnejšieho, menej ohybného plastu.

Takmer celú prednú stenu zaberá 6,53 palcový displej s rozlíšením Full HD. Je na ňom už z výroby nalepená ochranná fólia. TCL si displeje vyrába vo vlastnej réžii a má s tým bohaté skúsenosti, veď je druhým najväčším výrobcom televízorov na svete. A na kvalite displeja je to skutočne poznať. Fotky a videá vylepšuje technológia NTXVISION, ktorej zásluhou je obraz v reálnom čase optimalizovaný tak, aby na ňom vynikli farby, jas a kontrast. TCL PLEX dokáže v reálnom čase prevádzať SDR na HDR obraz, ktorý má vyšší kontrast, zvýraznené farby, jasnejšie svetlé tóny a tmavšie temnejšie farby. Zobrazenie si môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií.  Adaptívne sa upravuje jas displeja a teplota farieb s ohľadom na okolité osvetlenie. Režim čítania zmení sfarbenie obrazovky, takže podklad pod písmenami subjektívne vyzerá ako papier v knihe. Z technického pohľadu sa v tomto režime odfiltruje 66% škodlivého modrého svetla vyžarovaného displejom.

Otvor na objektív selfie fotoaparátu

Srdcom zariadenia je osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 675, ktorý má k dispozícii 6 GB operačnej pamäte, 128 GB internej pamäte a grafiku Adreno 612. Výkon je dostatočný na všetky aplikácie a aj na väčšinu náročnejších hier, u niektorých treba nastaviť menšie rozlíšenie. TCL PLEX podporuje funkciu rýchleho nabíjania Qualcomm, takže batériu možno nabiť z nuly na polovičnú kapacitu už za 32 minút. Batéria vydrží deň veľmi intenzívneho, prípadne dva dni bežného používania, v obidvoch prípadoch z 10 - 15 % rezervou

Hlavný fotoaparát umiestnený vpravo má 48Mpx senzor Sony, ktorý zvládne natáčanie videí aj v 4K rozlíšení. Implicitne je nastavené rozlíšenie tohoto fotoaparátu 12 MPx, takže vo výslednej fotografii sa skladajú štyri pixely do jedného. V kombinácii so svetelnosťou objektívu f/1.8 to v praxi znamená dobré zábery aj v zložitejších svetelných podmienkach. Pri dobrom svetle majú fotografie veľmi dobrú dynamiku jasu aj podanie farieb a dobre prekreslené detaily.  

Záber širokouhlým a ultraširokouhlým objektívom

V protisvetle vynikajúco funguje HDR

Záber v podvečernom šere

Vľavo je objektív ultraširokouhlého fotoaparátu, so zorným uhlom 123 stupňov, takže zachytí scénu  štyrikrát širšiu ako primárny fotoaparát. Jeho snímač má rozlíšenie 16 Mpx. Aj tento fotoaparát poskytuje v dobrých svetelných podmienkach kvalitné zábery. Tretí snímač je vysoko citlivý na svetlo, má rozlíšenie 2 Mpx a veľkosť pixelu 2,9 mikrometrov, zaistí kvalitné snímky aj v noci alebo za zlých svetelných podmienok. Určený je však nielen na nočné fotenie, ale aj na zachytenie super spomaleného videa so snímkovou frekvenciou 960 fps, čiže spomalené 32x a to v HD kvalite. Z princípu vyplýva, že expozičný čas každého čiastkového záberu spomaleného videa musí byť 1/1000 s, čo kladie vysoké nároky na citlivosť snímača. 

Zľava doprava nočný záber scény osvetlenej malým svietidlom: z LED bleskom, hlavným fotoaparátom v nočnom režime a 2 MPx fotoaparátom so snímačom s veľkými pixelmi

Aplikácia Fotoaparát má funkciu umožňujúcu zobrazenie náhľadov zo všetkých troch zadných fotoaparátov, takže si následne môžete vybrať, pomocou ktorého fotoaparátu urobíte výsledný záber. Funkcia Inteligentné nakrúcanie videa deteguje a sleduje pohybujúci sa objekt, automaticky približuje obraz a stabilizuje ho. Predná selfie kamera má rozlíšenie 24 Mpx a pri fotení spojí štyri pixely do jedného, ​​čo zvyšuje kvalitu záberu v horších svetelných podmienkach. Do smartfónu sa môžete prihlásiť aj pomocou snímky tváre, nakoľko sa však jedná len o 2D obraz jedným objektívom, sám výrobca upozorňuje, že táto metóda je menej bezpečná. Väčšina používateľov preto bude na prihlásenie sa do smartfónu používať čítačku odtlačkov prstov na zadnej stene pod fotoaparátmi. Je pomerne rýchla a spoľahlivá.

Reprodukcia je len monofónna, no výrobca vybavil TCL PLEX aj klasickým konektorom Jack na pripojenie slúchadiel na hornej strane. Telefón možno bezdrôtovo prepojiť pomocou bezdrôtového pripojenia Bluetooth s až štyrmi reproduktormi alebo štyrmi slúchadlami. 

Používateľská nadstavba TCL UI je nenápadná, avšak jednoduchá, praktická a vizuálne atraktívna. Ľahko sa v ňom zorientujete, upravíte nastavenia, automaticky zoradíte aplikácie podľa ich funkcie, zmažete fotografie prejdením prsta hore po displeji a jednoducho aktivujete aj ďalšie často používané funkcie. 

 Verdikt: Dobre fotiaci smartfón strednej triedy s veľmi kvalitným displejom

Technické údaje. Procesor: Osemjadrový Qualcomm Snapdragon 675 (2 x 2.0 GHz Kryo 460 Gold + 6 x 1.7 GHz Kryo 460 Silver); Grafika: Adreno 612; Pamäť: 6 GB RAM, úložný priestor 128 GB, podpora micro SD karty ; Displej IPS  6.53" HD (1080 x 2340) 19.5:9,  395 ppi;  Fotoaparát: zadný širokouhlý 26 mm(po prepočítaní) 48 MPx, f/1.8, snímač 1/2.0" pixely 0.8µm, PDAF, ultraširokouhlý 13 mm 16 MPx, f/2.4, snímač 1/3.1", 1.0µm a 2 MP, f/1.8; predný: 24 MPx f/2.0; Sieť: LTE; Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), Bluetooth v 5.0 LE, USB Type-C, NFC, Batéria: 3 820 mAh; Operačný systém: Android 9.0 (Pie); Rozmery: 162.2 x 76.6 x 8 mm; Hmotnosť: 192 g; Benchmark AnTuTu: 175 670

Cena: 299 € 

+ výborný displej, dobrá výdrž na batériu, fotoaparát s možnosťou spomaleného videa

  • chýba odolnosť voči vode a prachu

Hodnotenie 87

Dizajn 90

Výkon 84

Funkcionalita: 90

Fotoaparát: 88

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
TCL PLEX TCL

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať