SAMSUNG_06202 Z SAMSUNG_06202 Z SAMSUNG_06202 Z Advertisement

Švajčiarski vedci vytvorili v laboratóriu umelý koronavírus

1

Vedci z Bernskej univerzity za dverami vysoko zabezpečeného laboratória v malej švajčiarskej dedine vytvorili koronavírus známy ako SARS-CoV-2, a to len za týždeň pomocou kvasiniek, publikovaného genómu a DNA. Syntetický vírus podrobne opisujú v novom dokumente uverejnenom na predtlačovom serveri biorXiv. Mohol by pomôcť ďalším laboratóriám v prácach na vývoji liekov, vakcín a diagnostických testov na koronavírusy.

Výskumníci zvyčajne študujú vírus tak, že ho izolujú z buniek chorého pacienta a pestujú ho v laboratórnej miske. No ak dôjde k prepuknutiu choroby ďaleko, laboratóriám môže trvať mesiace, kým získajú prístup k fyzickým vzorkám. V takýchto situáciách by sa dala využiť syntetická verzia vírusu. Skupina čínskych vedcov 10. januára poskytla kolegom z celého sveta plán vírusu tým, že uverejnila dizajn genómu koronavírusu na verejnom webe.

Švajčiarsky tím vedený virológom Volkerom Thielom okamžite začal pracovať. Objednali DNA koronavírusu od GenScript, spoločnosti so sídlom v New Jersey, ktorá vyrába a predáva syntetický genetický materiál výskumníkom. O tri týždne neskôr mal švajčiarsky tím väčšinu fragmentov DNA, ktoré bolo treba zostaviť do úplného genómu. Keby to robili ručne, zabralo by to veľa času. Na urýchlenie procesu tím vložil tieto fragmenty do pivovarských kvasinkových buniek, aby využil prírodný proces nazývaný rekombinácia.

Konečným výsledkom bol umelý kvasinkový chromozóm nesúci genóm koronavírusu. Následne previedli genóm koronavírusu z DNA na príbuznú molekulu nazývanú RNA. Potom urobili veľa kópií syntetického vírusu a použili ho na infikovanie opičích buniek. Tak sa ukázalo, že syntetický koronavírus bol vernou kópiou originálu. Trvalo to týždeň odo dňa, keď tím dostal DNA poštou.

Schopnosť rýchlo a lacno syntetizovať DNA viedla v predchádzajúcich rokoch k obavám, že vedci by mohli pripraviť geneticky upravené patogény, ktoré by mohli uniknúť z laboratória a infikovať verejnosť. Thielov tím mal špeciálne povolenie od švajčiarskej vlády na vykonávanie výskumu vo vysoko izolovanom laboratóriu, ktoré muselo spĺňať špecifické bezpečnostné požiadavky.

Zdroj: onezero.medium.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie

1 komentár

Len aj či ten pôvodný nie je umelý... reakcia na: Švajčiarski vedci vytvorili v laboratóriu umelý koronavírus

6.3.2020 17:03
vôbec by som sa tomu nečudoval.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať