Super SOCO TS: Elektrická motorka do mesta

Technológie
4

Ak milujete rýchlosť na dvoch kolesách, ale nemáte vodičák na veľkú motorku, a zároveň chcete, aby vaše vozidlo dobre vyzeralo a bolo ešte aj ekologické, tak výborným riešením je Super SOCO TS. Ebajky aj elektrické kolobežky sú na našich cestách už celkom bežné, no elektrické motorky sú novinkou. O to viac som sa potešil, keď prišla ponuka otestovať práve tento model.

Už podľa obrázkov z webu vyzerala dobre. Keď som ju však prvýkrát uvidel na vlastné oči, vonkajší moderný dizajn môj dojem ešte umocnil. Nie je to detská motorka, váži 66 kg, čo možno nie je až tak veľa, ale manipulácia s ňou si predsa len vyžaduje určitú silu. Spolu s motorkou prišla samozrejme aj nabíjačka a na moje prekvapenie aj diaľkové ovládanie s kľúčom.

Po odomknutí som stláčal tlačidlo na štart, ale motorka nereagovala. Hľadal som príčinu, tak som odomkol horný kryt a vedľa batérie našiel klasický istič ako na poistkovej skrini v dome. Netradičné, ale asi potrebné riešenie.

Po zapnutí ističa, odomknutí baterky a stlačení tlačidla Štart motorka ožila, čo dala najavo netradičným melodickým zvukom a zapnutím predného displeja.

Baterka bola po príchode nabitá asi na polovicu, takže som bez čítania manuálu na ňu sadol a spoľahol sa na intuitívne ovládanie. Po pridaní „plynu“ na pravej rukoväti motorka vyrazila dopredu úplne potichu. Na jednej strane to je celkom fajn, na druhej sa to v dopravnej premávke ukázalo trochu ako nevýhoda, keďže práve chodci sa orientujú aj podľa zvuku. Keď ma nepočuli, vybehli na prechod alebo sa nečakane vynorili spoza auta bez toho, aby pohľadom skontrolovali situáciu na ceste. Pri jazde v prírode alebo na opustenej ceste to je fajn, ale v premávke by bolo lepšie mať možnosť generovania umelého zvuku. Ak by výrobca chcel byť úplne „in“ tak ideálne podľa výberu a štýlu majiteľa. Niekto by si možno dal aj nezameniteľný zvuk motoriek Harley Davidson (hoci ten je tuším patentovo chránený :) ). Ale aj ďalších možností je habadej.

Výhodou elektrickej motorky je tiež skutočnosť, že zrýchľuje okamžite a bez čakania na správne otáčky motora a preraďovania na iný rýchlostný stupeň. 17-palcový elektromotor Bosch uložený v zadnom kolese ponúka maximálny krútiaci moment 34 Nm, stačí, aby ste otočili rukoväťou. Nevystrelí vás prudko dopredu, ale pekne plynule sa rozbehnete. Výkon 1.8 kW nie je ohurujúci, ale aj pri mojich takmer 100 kg živej váhy som sa s maximálnou rýchlosťou dostal na 65 km/hod, čo na mesto úplne stačí. Na diaľničný obchvat, kde sa jazdí 90tkou, som s ňou radšej nešiel, no v meste v pohode drží krok s autami. Dokonca viete zobrať za seba aj spolujazdca a motorka to bez ťažkostí zvláda.

Na jedno nabitie batérie prejde Super SOCO TS podľa výrobcu 56-65 kilometrov, mne pri najazdených 36 km zostávalo ešte asi 11% kapacity. Nechcel som ísť úplne na doraz, ale odhadujem, že pri mojej váhe a takmer dvojmetrovej výške by som dosiahol dojazd asi 45 -  50 km, čo je samo o sebe na jazdu v meste postačujúce. Teda pokiaľ nie ste rozvážačom pizze. X Ešte stále však môžete použiť druhú batériu, teda ak si ju dokúpite, s ktorou predĺžite dojazd na dvojnásobok.

Elektromotorku nabijete z bežnej zásuvky. V prípade, že nemáte možnosť ju nechať bezpečne nabíjať niekde na dvore, je možné batériu z motocykla vybrať a doniesť k zásuvke, napríklad aj v kancelárii. A navyše bez strachu, že vám s motorkou niekto odíde. K plnému nabitiu vám stačí zhruba 6-7 hodín na klasickej zásuvke.

Konektor na nabíjanie je zvonku motorky. Batéria so životnosťou 5 rokov vydrží podľa výrobcu 800 cyklov nabíjania.

A koľko vás bude stáť prevádzka? Motorka má výkon 1,8 kWh, takže po rovine prejde za hodinu cca 45 km. Na 100 km potrebuje 4 kWh. Ak zaokrúhlime straty pri nabíjaní, tak 6 kWh. ZSE má tarif v špičke 0.16 eur/kWh a v noci 0.11 eur/kWh. Takže pri nabíjaní cez deň vyjde 100 km na 0.96 eura a pri nabíjaní nočným prúdom 0,66 eura.

Na porovnanie Babetta má spotrebu asi 1.8 l/100 km, čo pri cene benzínu 1,4 eura je 2,50 eura. Nová Vespa, hoci má modernejší motor (ale štvortakt), má spotrebu 2 l na 100 km, čo je 2.8 eura. Super SOCO TS tak prináša lacnú a zároveň rýchlu možnosť dopravy v meste.

Úložný priestor pre nabíjačku je oddelený od odkladacieho priestoru na dokumenty či telefón samostatnou „poličkou“, ktorá súčasne plní funkciu ochrany elektrických častí motora pred prachom a vodou.

Elektromotorka Super SOCO TS je vybavená Bluetooth modulom, čo umožňuje prostredníctvom mobilnej aplikácie skontrolovať jej aktuálny stav a sledovať napríklad aj stav nabitia. Priamo na motorke sa informácie zobrazujú na digitálnom LCD displeji na riadidlách.

Ten ukazuje nielen rýchlosť, ale aj dostupnú kapacitu batérie, prejdenú vzdialenosť, dojazd alebo to, ktorý z trojice jazdných režimov máte zvolený. Displej je pritom odolný voči prachu aj vode

Adaptívne LED svetlo s indikátorom denného svietenia prispieva k úspore batérie

Verdikt:
Super SOCO TS je elektrická motorka, s ktorou bez váhania môžete vyraziť do mestskej premávky, dobre vyzerá, jazda na nej je bezpečná a cenovo úsporná. A ešte aj zábavná.

Cena: 2 699€ s DPH

Záruka: 24 mesiacov
Servis: BA, KE, PP, NR, ZM, Humenné, Michalovce

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články
elektro bateria nabijanie motor motorka elektromotorka

4 komentáre

Treba ŠPZ reakcia na: Super SOCO TS: Elektrická motorka do mesta

6.8.2019 09:08
Ako to je s prihlásením? Je potrebná poistka a stk? Alebo to funguje len ako elektrická kolobežka, bicykel,...

kopce ako zvlada ? reakcia na: Super SOCO TS: Elektrická motorka do mesta

27.7.2019 23:07
Zaujimalo by ma ako to zvláda kopce a najmä tiahle stúpania tak v dĺžke aspon 3 km.
Mám takú skúsenosť s elektro bike, že rovina v pohode , ale pri dlhších stúpaniach sa dosť vycucáva batéria.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať