SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 Advertisement

Štvornohý robot by mohol nahradiť ľudí na ropných plošinách

Technológie
1

Ropné plošiny sú veľmi nebezpečné pracoviská, obklopené búrlivým morom,  kde ľudia trávia celé týždne, vzdialení stovky kilometrov od pevniny. Teraz vedci z univerzít v Oxforde a Edinburghu testujú štvornohý autonómny robot, ktorý by mohol nahradiť potrebu ľudí na ropných plošinách a potenciálne ušetriť ropným spoločnostiam miliónové náklady.

Anymal je 30-kilogramový kovový robot, ktorý sa pohybuje ako pes a v súčasnosti sa testuje na vizuálne prehliadky vrtných plošín na mori. Tieto plošiny musia znášať extrémne podmienky vrátane vysokého tlaku a neustáleho vystavenia slanej vode a búrkam. Preto ich treba nepretržite monitorovať a kontrolovať, aby sa zaistila ich bezpečná prevádzka. Tieto inšpekcie, ktoré vykonávajú ľudia, sú často nebezpečné a vyžadujú zamestnávanie pracovníkov navyše.

Robot by mohol monitorovať plošinu nepretržite dvadsaťštyri hodín denne a v prípade potreby varovať tímy údržby. Anymal je schopný prekonať aj malé prekážky a je vodotesný. Má batériu, ktorá vydrží dve hodiny, ale dokáže sa dobiť sám. Vyrába ho technologický startup Anybotics so sídlom v Zürichu.

Robot sa testuje na Fire Service College v Gloucestershire, kde bola postavená replika plošiny na výskum komplexných ropných požiarov. Anymal má na vrchole senzor, ktorý sa dá použiť na 3D mapovanie prostredia. Potom mu možno prikázať, aby namieril kameru na konkrétne miesto. Robot dokáže po páde sám vstať.

Projekt je financovaný ako súčasť vládneho programu s názvom Offshore Robotics for Certification of Assets Hub. Ak budú testy úspešné, podobné roboty by mohli znížiť počet ľudí zamestnaných na vzdialených a nebezpečných pracoviskách. Zamestnávateľom by to prinieslo značné úspory, pretože väčšine takýchto zamestnancov sa vyplácajú príplatky za bývanie a prácu v extrémnych podmienkach.

Zdroj: uk.news.yahoo.com.

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj technika pomoc clovek

1 komentár

Notre Dame reakcia na: Štvornohý robot by mohol nahradiť ľudí na ropných plošinách

9.7.2019 10:07
Prečo tieto roboty neboli využíte k dohľadu nad prácami na Notre Dame?
Teraz by sme boli múdrejší...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať