Image
27.6.2019 1 Comments

Štvornohý robot by mohol nahradiť ľudí na ropných plošinách

Ropné plošiny sú veľmi nebezpečné pracoviská, obklopené búrlivým morom,  kde ľudia trávia celé týždne, vzdialení stovky kilometrov od pevniny. Teraz vedci z univerzít v Oxforde a Edinburghu testujú štvornohý autonómny robot, ktorý by mohol nahradiť potrebu ľudí na ropných plošinách a potenciálne ušetriť ropným spoločnostiam miliónové náklady.

Anymal je 30-kilogramový kovový robot, ktorý sa pohybuje ako pes a v súčasnosti sa testuje na vizuálne prehliadky vrtných plošín na mori. Tieto plošiny musia znášať extrémne podmienky vrátane vysokého tlaku a neustáleho vystavenia slanej vode a búrkam. Preto ich treba nepretržite monitorovať a kontrolovať, aby sa zaistila ich bezpečná prevádzka. Tieto inšpekcie, ktoré vykonávajú ľudia, sú často nebezpečné a vyžadujú zamestnávanie pracovníkov navyše.

Robot by mohol monitorovať plošinu nepretržite dvadsaťštyri hodín denne a v prípade potreby varovať tímy údržby. Anymal je schopný prekonať aj malé prekážky a je vodotesný. Má batériu, ktorá vydrží dve hodiny, ale dokáže sa dobiť sám. Vyrába ho technologický startup Anybotics so sídlom v Zürichu.

Robot sa testuje na Fire Service College v Gloucestershire, kde bola postavená replika plošiny na výskum komplexných ropných požiarov. Anymal má na vrchole senzor, ktorý sa dá použiť na 3D mapovanie prostredia. Potom mu možno prikázať, aby namieril kameru na konkrétne miesto. Robot dokáže po páde sám vstať.

Projekt je financovaný ako súčasť vládneho programu s názvom Offshore Robotics for Certification of Assets Hub. Ak budú testy úspešné, podobné roboty by mohli znížiť počet ľudí zamestnaných na vzdialených a nebezpečných pracoviskách. Zamestnávateľom by to prinieslo značné úspory, pretože väčšine takýchto zamestnancov sa vyplácajú príplatky za bývanie a prácu v extrémnych podmienkach.

Zdroj: uk.news.yahoo.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

Umelá inteligencia sa naučila chápať a riešiť úlohy. Zvládla školský test ôsmakov

16.09.2019 00:10

Aristo úspešne absolvoval školský test pre ôsmakov. Možno si poviete, že to nie je nič zvláštne, lenže Aristo nie je školák, ale program umelej inteligencie. A odborníci považujú zvládnutie tejto úlo ...

Technológie

Nová virálna aplikácia dokáže vložiť vašu tvár do filmov a televíznych relácií

04.09.2019 00:15

V Číne žne úspechy bezplatná aplikácia Zao, ktorá s využitím jedinej fotografie dokáže vložiť vašu tvár do scén zo stoviek filmov a televíznych relácií. Aplikácia sa po svojom uvedení rýchlo dostala ...

Technológie

Umelá inteligencia píše lepšie reklamné slogany ako copywriteri

26.08.2019 00:10

V duchu blížiacej sa robotizácie povolaní, JPMorgan Chase podpísal päťročnú dohodu so softvérovým startupom, ktorý využíva umelú inteligenciu na písanie marketingových textov. V pilotných testoch JPM ...

q

1 Comments

  1. Notre Dame reakcia na: Štvornohý robot by mohol nahradiť ľudí na ropných plošinách
    9.7.2019 10:07
    Prečo tieto roboty neboli využíte k dohľadu nad prácami na Notre Dame?
    Teraz by sme boli múdrejší...
    Reagovať

IT GALA stvorec 2019

Videá

elearn