Image
27.6.2019 1 Comments

Štvornohý robot by mohol nahradiť ľudí na ropných plošinách

Ropné plošiny sú veľmi nebezpečné pracoviská, obklopené búrlivým morom,  kde ľudia trávia celé týždne, vzdialení stovky kilometrov od pevniny. Teraz vedci z univerzít v Oxforde a Edinburghu testujú štvornohý autonómny robot, ktorý by mohol nahradiť potrebu ľudí na ropných plošinách a potenciálne ušetriť ropným spoločnostiam miliónové náklady.

Anymal je 30-kilogramový kovový robot, ktorý sa pohybuje ako pes a v súčasnosti sa testuje na vizuálne prehliadky vrtných plošín na mori. Tieto plošiny musia znášať extrémne podmienky vrátane vysokého tlaku a neustáleho vystavenia slanej vode a búrkam. Preto ich treba nepretržite monitorovať a kontrolovať, aby sa zaistila ich bezpečná prevádzka. Tieto inšpekcie, ktoré vykonávajú ľudia, sú často nebezpečné a vyžadujú zamestnávanie pracovníkov navyše.

Robot by mohol monitorovať plošinu nepretržite dvadsaťštyri hodín denne a v prípade potreby varovať tímy údržby. Anymal je schopný prekonať aj malé prekážky a je vodotesný. Má batériu, ktorá vydrží dve hodiny, ale dokáže sa dobiť sám. Vyrába ho technologický startup Anybotics so sídlom v Zürichu.

Robot sa testuje na Fire Service College v Gloucestershire, kde bola postavená replika plošiny na výskum komplexných ropných požiarov. Anymal má na vrchole senzor, ktorý sa dá použiť na 3D mapovanie prostredia. Potom mu možno prikázať, aby namieril kameru na konkrétne miesto. Robot dokáže po páde sám vstať.

Projekt je financovaný ako súčasť vládneho programu s názvom Offshore Robotics for Certification of Assets Hub. Ak budú testy úspešné, podobné roboty by mohli znížiť počet ľudí zamestnaných na vzdialených a nebezpečných pracoviskách. Zamestnávateľom by to prinieslo značné úspory, pretože väčšine takýchto zamestnancov sa vyplácajú príplatky za bývanie a prácu v extrémnych podmienkach.

Zdroj: uk.news.yahoo.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie 2

Viete, kto počúva, keď sa rozprávate s Asistentom Google, Siri alebo Alexou?

16.07.2019 00:15

Google, Amazon aj Apple tvrdia, že ich virtuálni asistenti s umelou inteligenciou nás počúvajú iba preto aby nám uľahčili život. Belgický novinár Tim Verheyden však bol zvedavý, ako to naozaj funguje, ...

Technológie

Lietadlá už budú môcť autonómne pristávať bez pilota aj na malých letiskách

09.07.2019 00:15

Automatické pristávanie je už dlhší čas štandardný  postup pre komerčné lietadlá. Na zaistenie bezpečnej navigácie lietadla je však potrebná infraštruktúra, ktorou sú vybavené veľké letiská, no nedis ...

Technológie

Umelá inteligencia simulovala vesmír. Astrofyzici nevedia, ako to urobila

02.07.2019 00:15

Vedci po prvýkrát použili umelú inteligenciu na vytvorenie komplexných trojrozmerných simulácií vesmíru. Model D3M (Deep Density Displacement Model) s umelou inteligenciou je taký presný a rýchly, že ...

q

1 Comments

  1. Notre Dame reakcia na: Štvornohý robot by mohol nahradiť ľudí na ropných plošinách
    9.7.2019 10:07
    Prečo tieto roboty neboli využíte k dohľadu nad prácami na Notre Dame?
    Teraz by sme boli múdrejší...
    Reagovať

Videá