Image
18.10.2019 0 Comments

Študenti z košického gymnázia sa stali víťazmi slovenského národného finále súťaže Land Rover 4x4

Slovenské finále vzdelávacieho programu Land Rover 4x4 in Schools sa uskutočnilo už po štvrtýkrát. Celkovo sa doňho v tomto ročníku zapojilo až dvadsať škôl, do nitrianskeho závodu o finálovú trofej prišlo zabojovať deväť z nich. Absolútnym víťazom sa stali gymnazisti Corvini z Košíc, druhé miesto získal tím Tempos z vrábeľskej Strednej odbornej školy technickej. Na treťom mieste sa umiestnil tím Adler Motors z Bratislavy (Stredná priemyselná škola elektrotechnická).

Všetci súťažiaci žiaci a študenti vo veku od 13 do 18 rokov používali softvérové programovanie na dizajn a výrobu diaľkovo ovládaného zmenšeného modelu terénneho vozidla s pohonom všetkých štyroch kolies, ktorý by bol schopný prekonávať prekážky a povrchy ciest vrátane vody na dráhe, lanového mosta a skál.

Finále sa konalo v nitrianskom závode Jaguar Land Rover a jeho hlavnému vstupu dominovala súťažná dráha. Tá bola navrhnutá tak, aby kopírovala výzvy, ktorým čelí skutočné terénne auto. Tímy boli hodnotené podľa obratnosti pohybu auta na dráhe a súčasťou hodnotených disciplín boli aj prezentácie pred porotou, kde otestovali ich  vedomosti o konštrukcii a technike vozidiel, ktoré pri navrhovaní a výroby vozidla využili.

Monika Molokáčová, učiteľka matematiky a informatiky, a zároveň manažérka víťazného tímu Corvini, ktorej tím sa na súťaži pravidelne zúčastňuje: „Mám rada túto súťaž, lebo je dostupná pre všetky základné a stredné školy. Nielen pre tie s technickým zameraním. Dnes tu boli napríklad aj školy s umeleckým či jazykovým zameraním. Každý rok sa snažíme zdokonaľovať po technickej stránke: minulý rok mal náš model len zdvíhací podvozok, no tento rok sa vie každé koleso samostatne nadvihnúť a otočiť! Nemenej dôležitým je náš progres aj po stránke mäkkých zručností, ako sú komunikácia v tíme, fundraising či marketing. Veľmi som dbala na to, aby chlapci získali skúsenosti do praktického života, čo sa aj podarilo.“

Richard Ciglanský, tím líder Corvinov, študent: „Boli to náročné štyri mesiace a niekedy sme sa chceli aj vzdať. To by sme ale zradili samých seba a aj kamarátov v tíme. Nebolo to ľahké, ale nakoniec nás to spojilo a nakoplo k lepšej práci. Naše auto je veľmi futuristické a inovatívne, čo prinieslo aj malé problémy. Súťažný model sa nám totiž dnes pokazil a museli sme použiť náhradný. Nakoniec všetko dobre dopadlo a budúci rok určite znovu prídeme.

Russell Leslie, prevádzkový riaditeľ Jaguar Land Rover Slovensko: „Sme nadšení, že môžeme inšpirovať ďalšie generácie talentovaných inžinierov, ktorí sa pridajú k Jaguar Land Rover na ceste do Destination Zero, ktorá znamená nulové emisie, nehody a dopravné zápchy. Digitálne zručnosti sú pre naše podnikanie rozhodujúce. Potrebujeme stále viac softvérovo zdatných kolegov, ktorí nám pomôžu ďalej rozvíjať inovatívne technológie pre naše vozidlá. Dnešní súťažiaci a ich vozidlá ma ohromili. Chcel by som zablahoželať tímu Corvini k ich zaslúženému víťazstvu.

Zoznam víťazov:

Umiestnenie

Názov víťazného tímu

Víťazná škola

Mesto

Prvé miesto a národný šampión

Corvini

Gymnázium

Poštová 9

Košice

Druhé miesto

Tempos

Stredná odborná škola technická

Ul.1.mája 500

 

Vráble

Tretie miesto

Adler motors

Stredná priemyselná škola elektrotechnická

Karola Adlera 5

 

Bratislava

Víťaz kategórie Jazda po okruhu

Tempos

 

Stredná odborná škola technická

Ul.1.mája 500

 

 

Vráble

 

Víťaz kategórie Ťahanie prívesu

Corvini

 

Gymnázium Poštová 9

 

Košice

Víťaz kategórie Konštrukcia

Adler motors

Stredná priemyselná škola elektrotechnická

Karola Adlera 5

 

Bratislava

Víťaz kategórie Prezentácia

Corvini

Gymnázium

Poštová 9

Košice

O súťaži Land Rover 4x4 in Schools

Ide o vzdelávací program, ktorý vrcholí súťažou troj- až šesťčlenných tímov. Tí spoločne navrhujú a vyrábajú vozidlo na diaľkové ovládanie s pohonom všetkých štyroch kolies tak, aby splnili všetky podmienky. Vozidlo musí byť schopné úspešne prejsť špeciálne navrhnutú skúšobnú dráhu, ktorá simuluje skutočné cesty, a musí fungovať rovnako, ako reálne SUV v skutočnom teréne.

Automobilový priemysel si vyžaduje tvorivých a zanietených ľudí, ktoré sú schopní riešiť problémy prostredníctvom zadaných úloh a pracovať v motivovaných tímoch. Tento projekt simuluje pracovnú situáciu v “reálnom živote“, kde sa špecialisti stretávajú, aby zdieľali intelektuálne a praktické nápady na riešenie zložitých problémov. Súťaž je vynikajúcou príležitosťou pre študentov, aby pracovali v tímoch s cieľom porozumieť projektovému riadeniu a ďalším kľúčovým zručnostiam, ako aj prepojiť sa so  spoločnosťami zameranými na výrobu prostredníctvom zástupcov STEM (veda, technika, inžinierstvo, matematika).

Ako mentori sa na programe zúčastňujú aj skutoční inžinieri a experti zo spoločnosti Jaguar Land Rover, ktorí podporujú tímy ako mentori a poskytujú praktickú podporu jednotlivým projektom.

www.4x4inschools.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Tlačové správy

Black Friday v PLANEO Elektro je tu! A všetko bude o 40 % lacnejšie!

19.11.2019 14:59

Najlepší deň na nákupy Black Friday v predajniach PLANEO Elektro znamená možnosť získať zľavu -40 % s 5-ročnou VIP zárukou úplne na všetko. V sieti PLANEO Elektro Black Friday začína už 18. novembra. ...

Tlačové správy

Festival vedy a techniky AMAVET 2019 – výsledky 22. ročníka

19.11.2019 14:56

„Som úplne fascinovaný z toho čo tu vidím ako aj úžasné projekty, ktoré mladí ľudia dokážu spraviť. Ja som nanešťastie nemal také možnosti počas môjho štúdia, nemal som zlých učiteľov, ale nebola tam ...

Tlačové správy

Xerox prináša revolučné možnosti ozdobnej tlače a nový tlačový stroj pre náročné kancelárie aj produkciu

19.11.2019 14:32

Špeciálna tlač je jedným z najrýchlejšie rastúcich digitálnych segmentov. Technológia Adaptive CMYK Plus od spoločnosti Xerox je navrhnutá pre novú farebnú tlačiareň Xerox PrimeLink® C9065/C9070 a Xer ...

Žiadne komentáre

ACER_122019

Videá