Image
10.12.2019 2 Comments

Stierače nahradí laser. Tesla ním chce čistiť čelné sklá áut aj fotovoltických panelov

Stierače patria k tým veciam v automobilovom priemysle, ktoré sa od svojho objavenia veľmi nezmenili. Teraz však Tesla, ktorá pristupuje k mnohým veciam odlišne a inovačne, chce nahradiť bežný stierač predného skla laserom.

V jej patentovej prihláške, podanej tento rok v máji a zverejnenej americkým patentovým úradom 21. novembra, sa opisuje „impulzové laserové čistenie“, ktoré odstráni „nečistoty nahromadené na skle“ a ktoré sa má aplikovať v automobilovom priemysle. Tesla však spomína aj využitie vo fotovoltike na čistenie solárnych panelov.

Laserové stierače môžu byť čerešničkou na torte na jej Cybertrucku, vozidle budúcnosti. Podľa predstáv Tesly by snímače mali na starosti informovanie systému o tom, kde sa majú lúče namieriť a súčasne aj nastaviť výkon impulzu, aby sa zaistilo, že laser neprenikne cez sklo a neublíži cestujúcim vnútri.

Kalibrácia by „obmedzila prenikanie laserového lúča iba do hĺbky, ktorá je menšia ako hrúbka skla“. Takýto systém by sa mohol postarať o čistenie bez chemikálií a postrekovačov.  

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny

16.01.2020 00:00

S rastom svetovej populácie sa vedci stále viac obávajú, ako dokážeme vyrobiť dostatok energie bez toho, aby sme zničili klímu. Briti Dan Grech a Hayden Ashfield si myslia, že súčasťou riešenia by moh ...

Inovácie 1

Nová deepfake apka prilepí vašu tvár na GIF za pár sekúnd

15.01.2020 00:15

Minulý rok sa objavilo niekoľko aplikácií s technológiou deepfake so škodlivým úmyslom. Následne Facebook zakázal „zavádzajúce“ falzifikáty na svojej platforme. Technológia sa však dá voľne používať v ...

Inovácie

CES 2020: ASUS predstavil herný notebook ROG Zephyrus G14 s personalizovným krytom

13.01.2020 00:03

ASUS na CES 2020 predstavil inovovanú sériu ROG notebookov, v rámci ktorej nás zaujal model Zephyrus s LED krytom.  ROG Zephyrus G14 je 14“ herný notebook vybavený procesorom AMD Ryzen 4000 a graficko ...

2 Comments

 1. Stierace reakcia na: Stierače nahradí laser. Tesla ním chce čistiť čelné sklá áut aj fotovoltaických panelov
  10.12.2019 09:12
  Tieto laserove "stierace" nemaju nahradit klasicke. Oni maju len ocistit sklo od necistot. Pri dazdi by boli asi ako mrtvemu kabat.
  Reagovať
  • RE: Stierace reakcia na: Stierace
   11.12.2019 07:12
   Práveže laser vie pulzne odstraňovať nečistoty celý čas. Bez toho.aby mával pred očami, dokonca jeden úder lasera by bol tak krátky žeby ho oko ani nemuselo zachytiť.
   Reagovať

Videá