Image
19.10.2018 0 Comments

Štátne elektronické služby by čoskoro mohli vyzerať rovnako, prisľubujú ÚPVII a SUXA

Jednotný dizajn manuál má ambíciu zlepšiť štátne elektronické služby Slovenska. Úrad a odborníci z komerčnej praxe sa pri jeho tvorbe sústredili na zážitok občanov ako koncových používateľov.

Zástupcovia Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a Slovenskej User Experience asociácie (SUXA) po mesiacoch intenzívnej spolupráce predstavili Jednotný dizajn manuál elektronických služieb Slovenska (ID-SK). Ten prispeje k zlepšeniu použiteľnosti elektronických služieb štátu a k efektívnejšiemu narábaniu so štátnymi prostriedkami pri realizácii IT projektov.

Jednotný dizajn manuál uľahčí používanie elektronických služieb

Slovensko patrí ku krajinám s najväčším počtom elektronických služieb, ale sú využívané veľmi málo. Každá elektronická služba, ktorú dnes štát poskytuje, komunikuje s občanom inak alebo je zbytočne komplikovaná. To spôsobuje, že ľudia nevedia služby využívať alebo im jednoducho nedôverujú,” upozorňuje Michal Blažej, spoluzakladateľ UX štúdia Lighting Beetle a zakladajúci člen Slovenskej User Experience asociácie.

Ako člen pracovnej skupiny K9.5 Lepšie služby bol priamo prítomný pri tvorbe dizajn manuálu, ktorého cieľom je tento stav zmeniť. “ID-SK je nástrojom, ktorý zabezpečí, že elektronické služby budú s občanmi komunikovať ľudskou rečou, takže im porozumejú, a služby budú navzájom konzistentné – všetky budú vyzerať rovnako,” hovorí Michal Blažej.

Predstavenie dizajn manuálu prebehlo za účasti odbornej verejnosti – zadávateľov projektov na strane úradov a zástupcov IT firiem ako dodávateľov samotných riešení. Dôležitosť projektu v úvode vyzdvihol riaditeľ odboru Informačných technológií verejnej správy ÚPVII Vladimír Sedláček a UX dizajnéri Marek Hrabovský (UX štúdio Lighting Beetle) a Jana Melišová (digitálna agentúra ui42) fóru následne vysvetlili, čo je dizajn manuál a ako vznikal ID-SK.

UX dizajnéri Marek Hrabovský (UX štúdio Lighting Beetle) a Jana Melišová (digitálna agentúra ui42)

Manuál nerieši iba vizuál, ale celkovú ergonómiu štátnych webov

ID-SK je verejne dostupný dokument, postavený na základoch britského gov.uk. Je určený na voľné použitie pre všetkých tvorcov elektronických služieb, poskytuje im zdrojové kódy a praktické tipy, ktoré dodávateľom pomôžu zjednodušiť komplikované formuláre štátnych služieb. Manuál bol tvorený tak, aby služby, ktoré budú poskytované v jeho dizajne, boli jednoduché, zrozumiteľné a ľahko dostupné pre všetky vekové kategórie.

Jednotný dizajn manuál má primárne slúžiť ako metodické usmernenie a odborníci upozorňujú, že v centre dizajnu by nemala byť technológia, ako je tomu dnes, ale koncový používateľ. “Mal by existovať zákaznícky výskum s používateľmi mali by sme sa ich pýtať, ako dnes absolvujú celý proces. Prečo radšej idú veci vybaviť do klientského centra a nevybavujú ich online,” opisuje, ako tvoriť dizajn orientovaný na používateľa, Michal Blažej. Občanom sa tak zvýši komfort používania aj celková používanosť elektronických služieb.

Ervín Šimko, vedúci oddelenia governance, bezpečnosti a štandardov ISVS ÚPVII, vysvetlil, že metodické usmernenie zatiaľ nie je záväzné. “Keďže však bolo schválené Komisiou pre štandardizáciu informačných systémov verejnej správy, jeho zozáväznenie už nebude podliehať opätovným schvaľovacím procesom. Predpokladáme, že v prvom kvartáli 2019 dizajn manuál bude záväzný.

Infografika: 10 princípov tvorby elektronických služieb

Niektoré inštitúcie už ID-SK využívajú, odborníci nabádajú ďalších

Prvú praktickú aplikáciu ID-SK má za sebou Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). “Asi pred mesiacom sme vydali nový konštruktor podaní, s ktorým bol spojený nový detail správy, nové overenie podpisu, niektoré funkcie. A pri nich sme v spolupráci s Lighting Beetle už zavádzali niektoré prvky z ID-SK,” popisuje využitie dizajn manuálu v praxi Silvia Sekáčová z NASES.

Bolo to veľmi prínosné, keďže sme konečne mali stanovené, ako má vyzerať rámec, tlačidlá či iné prvky,” hodnotí spoluprácu, na základe ktorej sa NASES už aj do budúcich projektov snaží zakomponovať, aby aspoň vizuálna stránka bola jednotná s ID-SK. “Keď postupne budeme vydávať ďalšie prvky, používateľ bude jasne vidieť a mať na zreteli, že je na stránke verejnej správy.

Ján Suchal zo Slovensko.Digital v panelovej diskusii upozornil, že dizajn manuálom sa proces zlepšovania ergonómie štátneho eGovernmentu iba začína a treba sa zamerať na celkovú optimalizáciu procesov. UX dizajnéri sa zhodli na odporúčaní robiť rýchle prototypy ešte pred vypísaním verejného obstarávania, ktoré budú otestované s budúcimi používateľmi a ukážu, aké zadanie by samotné obstarávanie malo obsahovať.

Panelová diskusia - zľava: Michal Blažej, Silvia Sekáčová, Ervín Šimko, Jana Melišová, Ján Suchal

ID-SK pomôže dodávateľom riešení pracovať efektívnejšie a jednotne

Napriek tomu, že dizajn manuál je dnes iba v beta verzii, jeho autori veria, že komunita si postupne vyvinie komponenty pre všetky svoje potreby a tie budú priebežne zahrnuté aj do ID-SK. K samotnému manuálu definovali aj desiatku princípov – odporúčaní, ako postupovať pri tvorbe elektronických štátnych služieb.

ID-SK tieto princípy plne zohľadňuje a zároveň dáva prvkom v elektronickej štátnej správe jednotný vzhľad. Je tak prvým pilierom k tomu, aby dodávatelia riešení pristupovali k práci konzistentne, efektívne, s ohľadom na koncového používateľa a aby pri práci neváhali spolupracovať.

 
Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Tlačové správy

Stredoškolská súťaž v robotike FIRST Global Slovakia sa už nezadržateľne blíži. Súťažné tímy dokončujú svojich robotov

18.04.2019 16:07

Prípravy na blížiaci sa prvý reprezentatívny ročník robotickej súťaže FIRST Global Slovakia sú v plnom prúde. Tesne pred Veľkou nocou tímy stredoškolákov na školách v Bratislave, Liptovskom Mikuláši a ...

Tlačové správy

Spoločnosť ALEF Distribution SK, s.r.o. bude výhradným distribútorom NetApp pre strednú a východnú Európu

18.04.2019 10:52

Spoločnosť ALEF Distribution SK, člen skupiny ALEF Group, bude výhradným distribútorom technológií NetApp pre strednú a východnú Európu, ako aj časť stredomorskej Európy. Výsledkom spolupráce budú kon ...

Tlačové správy

Budúcnosť esportových podujatí na Slovensku

18.04.2019 10:23

Elektronický šport, v skratke esport je vo svete čoraz viac populárnejší, čo môžeme vidieť v náraste množstva skvelých podujatí a turnajov. Aká je však situácia na Slovensku a čo nás čaká a neminie v ...

q

Žiadne komentáre

TREND Digital Healthcare 2019

Videá

IXPO 2019


PC forum button