Image
9.12.2019 2 Comments

Solárny satelit môže prenášať koncentrovanú energiu zo Slnka na Zem. Dokonca aj vtedy, keď prší

Na začiatku roka skupina divákov v Marylande sledovala zaujímavý pokus amerického námorníctva v zariadení David Taylor Model Basin. Na každom konci krytého jaskynného bazéna bola štvormetrová tyč, na ktorej bola umiestnená malá kocka. Z jednej z kociek vystrelil silný infračervený laserový lúč, ktorý narazil do radu fotovoltických článkov vnútri náprotivnej kocky. Voľným okom sa toho nedalo vidieť veľa, no dôkaz o tom, že sa niečo deje, priniesol malý kávovar v blízkosti, ktorý pripravil „latté“, pripravené iba pomocou prenesenej energie.

Laserovému zariadeniu sa podarilo preniesť 400 wattov energie (čo stačí pre niekoľko malých domácich spotrebičov) na stovky metrov vzduchom. Naval Research Lab (NRL), ktorý projekt viedol, dúfa, že tento systém umožní vysielanie energie na lietadlá počas letu. Paul Jaffe z NRL však má ešte ambicióznejší cieľ – prenos koncentrovanej slnečnej energie na Zem z vesmíru.

Táto myšlienka sa prvýkrát objavila u autora sci-fi Isaaca Asimova ešte začiatkom 40. rokov minulého storočia. Odvtedy vedci a inžinieri predložili desiatky návrhov na realizovanie tejto koncepcie. Základná myšlienka však bola vždy rovnaká: obrovský satelit na obežnej dráhe, ktorý koncentruje energiu zo Slnka a transformuje ju na mikrovlny alebo laserové svetlo prenášané na Zem, kde sa premení na elektrinu. V ceste však stáli technické problémy a odhady nákladov, ktoré boli astronomické. Keď sa solárne články stali lacnejšími a efektívnejšími, zdalo sa, že vesmírna solárna energia stráca význam.

To však neznamenalo, že výskumné centrá patriace americkej vláde sa tejto myšlienky vzdali. No keďže nešlo o prioritný výskum, v tejto technológii nedošlo k významnému pokroku. Až v roku 2011 John Mankins, bývalý fyzik v NASA a riaditeľ spoločnosti Solar Space Technologies, získal grant z NASA a výsledkom bola SPS-ALPHA, čo je podľa Mankinsa „prvý praktický satelit na solárnu energiu“. Keďže bol postavený z tisícov malých kusov, jeho modulárny dizajn výrazne znížil náklady na hardvér.

Jaffe z NRL bol nadšený Mankinsovou koncepciou. Aj sám v tom čase vyvíjal „sendvičový modul“ pozostávajúci z malého solárneho panela na jednej strane a mikrovlnného vysielača na druhej strane. Demonštroval na ňom všetky prvky skutočného vesmírneho solárneho systému, ktorý je navyše modulárny. Chýbala už iba finančná podpora. Jaffe pozval Mankinsa, aby sa pripojil k malému tímu vedcov, ktorí boli zapojení do súťaže rezortu obrany, v ktorej zámerom bolo postaviť koncepčný systém vesmírnej solárnej energie, založený na SPS-ALPHA.

Tím v roku 2016 nakoniec vyhral štyri zo siedmich kategórií súťaže. V októbri Výskumné laboratórium leteckých síl oznámilo program vo výške 100 miliónov dolárov na vývoj hardvéru pre solárny satelit. Je to dôležitý prvý krok k prvej demonštrácii systému vesmírnej slnečnej energie na obežnej dráhe. Vesmírna solárna energia má jedinečné výhody, medzi ktoré patrí predovšetkým dostupnosť slnečnej energie po celý deň bez ohľadu na počasie.

Takýto systém by mohol poskytovať obnoviteľnú energiu do vzdialených miest, ako sú napr. armádne operačné základne. Fungujúci systém vesmírnej solárnej energie by však mal aj geopolitické dôsledky. „Pri GPS považujeme za samozrejmé, že bez ohľadu na to, kde sa nachádzame na tejto planéte, môžeme získať presné navigačné informácie,“ hovorí Jaffe. „Keby sa to isté mohlo urobiť v oblasti energie, bolo by to revolučné.“

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Hightech kontaktné šošovky Mojo Vision zobrazia aj text a umožnia vidieť v tme

20.01.2020 00:05

Spoločnosť Mojo Vision je známa výrobou veľmi malých displejov. Na výstave CES 2020 predstavila kontaktnú šošovku, ktorá má zabudované elektronické obvody a v strede malú bodku. Cez túto žiariacu zele ...

Výskum 1

Vedci vytvorili živý zelený betón, ktorý absorbuje oxid uhličitý

17.01.2020 00:20

Stavitelia vyrábajú betón po stáročia zhruba rovnakým spôsobom: miešaním piesku s rôznymi spojivami. Teraz však tím vedcov z University of Colorado, Boulder vytvoril celkom iný druh betónu, ktorý žije ...

Výskum

Umelá koža dokáže „cítiť“. Uplatnenie nájde v mäkkej robotike

17.01.2020 00:10

Adhezívna hydrogélová pokožka AISkin (Artificial Ionic Skin), ktorú nedávno vyvinul tím vedcov z Torontskej univerzity, je autonómna a môže zaznamenávať pocity bez toho, že by bola kamkoľvek zapojená. ...

2 Comments

 1. retardi z pc hnoja, kde je ten satelit, co prenasa energiu? reakcia na: Scf-fi sa stáva realitou. Solárny satelit umožní prenášať koncentrovanú energiu zo Slnka na Zem aj keď prší
  9.12.2019 02:12
  Este neexistuje, tak neklamte v nadpise!
  Reagovať
  • RE: retardi z pc hnoja, kde je ten satelit, co prenasa energiu? reakcia na: retardi z pc hnoja, kde je ten satelit, co prenasa energiu?
   9.12.2019 10:12
   Akoby nebol? Prave naopak . Vacsina funkcnych ludmi vyrobenych satelitov vysiela nejaky signal=energiu. Ci uz v radiovom , infracervenom alebo viditelnom spektre. Akurat este nemaju ten prenos dostatocne vylepseny na ekonomicky zaujimave vykony v radoch MW az GW. Alebo mozno uz maju len nam o tej novej laserovej zbrani este armada nepovela. Vid uz zverejnene info o laserovych delach namontovanych na lodiach alebo lietadlach ,Nemyslim ze by bol nejaky velky problem ten laser dopravit na obeznu drahu. Pridaju par solarnych panelov a nejaky supercapacitor=mozu strielat impulzne .Pardon samozrejme nie , pocas mieru predsa nebudu strielat ale iba prenasat vyrobenu energiu na pozemne vyuzitie ;-)
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá