Image
19.8.2019 1 Comments

Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky

Nová štúdia zistila, že v stovkách čínskych miest je slnečná energia už lacnejšia ako elektrina, ktorá je dodávaná z národnej siete. Konkurovať dokáže aj energii spaľovanej uhlím. Čína urobila obrovský pokrok vo vývoji solárnych projektov a rozhodla sa investovať 2,5 bilióna juanov, 367 miliárd dolárov, do výroby energie z obnoviteľných zdrojov - slnečnej, veternej, vodnej a jadrovej. Podľa výskumného tímu, vedeného Jinyue Yan z Kráľovského technologického inštitútu v Štokholme vo Švédsku, môže spoločnosť Solar konkurovať cenou elektriny, vyrobenej výlučne z uhlia, v približne 22% mestách.

Čína začala v posledných rokoch uzatvárať bane a obmedzovať výstavbu nových uhoľných elektrární. Podľa agentúry Reuters však energia z uhlia stále predstavuje 59% spotreby krajiny. Vedci tvrdia, že nižšie ceny môžu v blízkej budúcnosti povzbudiť značný rozvoj priemyselných a komerčných solárnych systémov v Číne.

„Čínska vláda vidí, že solárna energia môže krajine pomôcť zvýšiť energetickú bezpečnosť a odolnosť, zmierniť znečistenie mestského ovzdušia a postaviť krajinu ako popredného svetového dodávateľa čistých technológií budúcnosťi,“ povedal Geall. Ambiciózne plány  Číny sa týkajú aj slnečnej elektrárne vo vesmíre, ktorá by mohla jedného dňa vyžarovať dostatok energie späť na Zem, aby tak osvetlila celé mesto.

Štátna spoločnosť China Aerospace Science and Technology Corporation dúfa, že do roku 2050 bude prevádzkovať komerčne životaschopnú slnečnú vesmírnu stanicu. Čínska firma vybudovala aj najväčšiu koncentrovanú solárnu farmu na svete, komplex Noor-Ouarzazate v Maroku. Na viac ako 3 000 hektároch, s rozlohou o veľkosti 3 500 futbalových ihrísk, sa vyrába dostatok elektriny na zásobovanie mesta o veľkosti Prahy.

Zdroj: edition.cnn.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum

Nový fúzny reaktor by mohol priniesť revolúciu vo výrobe lacnej, čistej a bezpečnej energie

25.02.2020 00:15

Austrálska spoločnosť HB11 Energy hovorí, že je na dobrej ceste výroby energie z jadrovej syntézy bez rádioaktívnych palív alebo extrémne vysokých teplôt. HB11 Energy je spin-out, ktorý vznikol na Uni ...

Výskum

Video: Protetická ruka zapojená priamo do syntetizátora umožňuje hrať hudbu iba myšlienkami

24.02.2020 00:05

Profesor psychológie a DJ Bertolt Meyer demonštroval protetickú ruku, ktorú vytvoril a ktorá sa dá zapojiť priamo do syntetizátora na ovládanie hudby pomocou rovnakých elektrických impulzov, aké bežne ...

Výskum

Ekologická revolúcia. Nanočastice umožnia recykláciu CO2 na palivo

21.02.2020 00:10

Islandská elektráreň Svartsengi už po celé desaťročia dodáva obyvateľom geotermálnu energiu a teplo. Ibaže získavanie tejto obnoviteľnej energie zo zeme vyžaduje fosílne palivá na spustenie čerpadiel. ...

1 Comments

  1. Studia reakcia na: Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky
    19.8.2019 12:08
    Urcite zaratala dotacie, minimalnu cenu prace a "regulovane" ceny. V tomto pripade je to podobne ako vo vychodnom bloku s cenami plynu pred '89.
    Reagovať

itSMF 2020

Videá