Image
19.8.2019 1 Comments

Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky

Nová štúdia zistila, že v stovkách čínskych miest je slnečná energia už lacnejšia ako elektrina, ktorá je dodávaná z národnej siete. Konkurovať dokáže aj energii spaľovanej uhlím. Čína urobila obrovský pokrok vo vývoji solárnych projektov a rozhodla sa investovať 2,5 bilióna juanov, 367 miliárd dolárov, do výroby energie z obnoviteľných zdrojov - slnečnej, veternej, vodnej a jadrovej. Podľa výskumného tímu, vedeného Jinyue Yan z Kráľovského technologického inštitútu v Štokholme vo Švédsku, môže spoločnosť Solar konkurovať cenou elektriny, vyrobenej výlučne z uhlia, v približne 22% mestách.

Čína začala v posledných rokoch uzatvárať bane a obmedzovať výstavbu nových uhoľných elektrární. Podľa agentúry Reuters však energia z uhlia stále predstavuje 59% spotreby krajiny. Vedci tvrdia, že nižšie ceny môžu v blízkej budúcnosti povzbudiť značný rozvoj priemyselných a komerčných solárnych systémov v Číne.

„Čínska vláda vidí, že solárna energia môže krajine pomôcť zvýšiť energetickú bezpečnosť a odolnosť, zmierniť znečistenie mestského ovzdušia a postaviť krajinu ako popredného svetového dodávateľa čistých technológií budúcnosťi,“ povedal Geall. Ambiciózne plány  Číny sa týkajú aj slnečnej elektrárne vo vesmíre, ktorá by mohla jedného dňa vyžarovať dostatok energie späť na Zem, aby tak osvetlila celé mesto.

Štátna spoločnosť China Aerospace Science and Technology Corporation dúfa, že do roku 2050 bude prevádzkovať komerčne životaschopnú slnečnú vesmírnu stanicu. Čínska firma vybudovala aj najväčšiu koncentrovanú solárnu farmu na svete, komplex Noor-Ouarzazate v Maroku. Na viac ako 3 000 hektároch, s rozlohou o veľkosti 3 500 futbalových ihrísk, sa vyrába dostatok elektriny na zásobovanie mesta o veľkosti Prahy.

Zdroj: edition.cnn.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum 1

Toaletná doska zmonitoruje váš zdravotný stav a zachráni život

18.09.2019 00:05

Amerika rýchlo starne. Napriek lekárskemu pokroku trpí viac ako 80% obyvateľov na určitú formu srdcových ochorení, ako napríklad infarkt alebo zlyhanie srdca. Aj napriek včasnej hospitalizácii, takme ...

Výskum 2

Objavili „najčernejší“ materiál. Odráža 10x menej svetla ako Vantablack

17.09.2019 00:20

Inžinieri z MIT informovali, že vytvorili materiál, ktorý je 10-krát černejší ako čokoľvek, čo bolo zhotovené doteraz. Materiál je vyrobený z vertikálne zarovnaných uhlíkových nanorúrok (CNT - carbon ...

Výskum 1

Nositeľné zariadenia budúcnosti budú priehľadné

17.09.2019 00:15

Nositeľné zariadenia dnes umožňujú sledovať okrem kondície aj niektoré vitálne funkcie. Pomáhajú tak predchádzať častým zdravotným problémom, ako je zlyhanie srdca, hypertenzia či komplikácie súvisia ...

q

1 Comments

  1. Studia reakcia na: Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky
    19.8.2019 12:08
    Urcite zaratala dotacie, minimalnu cenu prace a "regulovane" ceny. V tomto pripade je to podobne ako vo vychodnom bloku s cenami plynu pred '89.
    Reagovať

ACER_092019

Videá

elearn

IT GALA stvorec 2019