Image
20.11.2019 0 Comments

Slovensko napreduje v pokrytí vysokorýchlostným internetom

Na Slovensku by do konca roku 2020 nemala zostať žiadna obec, ktorá nebude pokrytá internetom s minimálnou rýchlosťou 30 Mbit/s. Avizovali to šéfovia štyroch najväčších mobilných operátorov pôsobiacich na Slovensku na dnešnom stretnutí s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim a podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim. Vo februári 2018 podpísal Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) memorandá o pokrytí obcí 30 Mbit/s  internetom, ktoré operátori priebežne plnia, čo potvrdili šéfovia operátorov aj osobne.

Podľa zozbieraných údajov od operátorov ÚPVII eviduje ešte niekoľko desiatok tzv. bielych miest, teda obcí, v ktorých nie je rýchlym internetom pokrytá minimálne polovica územia.

„Už teraz vieme, že po naplnení záväzku operátorov Slovensko zásadným spôsobom poskočí v hodnotení svojej konektivity v medzinárodných rebríčkoch, ako aj napríklad DESI Index“, uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini. Dodal, že už dnes máme pokrytie na úrovni 80 percent adries, čiže všetkých bytových a nebytových priestorov vrátane rekreačných chát, a toto číslo o dva roky stúpne na 90 percent.

„Slovensko je na tom výborne aj v pokrytí  domácností, keďže bez možnosti pripojenia k internetu čoskoro zostanú len približne tri percentá z nich. Rovnako máme už dnes naplnený záväzok zo stratégie Digitálna agenda pre Európu, kde sme sa zaviazali, že do roku 2020 bude mať minimálne polovica slovenských domácností prístup k internetu s rýchlosťou min. 100 Mbit/s.“, informoval vicepremiér Richard Raši.  

V diskusii s premiérom Pellegrinim, vicepremiérom Rašim a šéfom Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Vladimírom Kešjarom sa operátori zhodli, že národné investičné priority do rozvoja digitálnej infraštruktúry musia vychádzať zo zhody medzi štátom a súkromnými operátormi. ÚPVII v súčasnosti finalizuje návrh Národného broadbandového plánu, ktorého cieľom je identifikovať tzv. investičnú medzeru v budovaní vysokorýchlostného internetu na Slovensku. Rezort dopravy zároveň dokončuje Stratégiu k 5G, pričom oba dokumenty by sa mali na rokovanie vlády dostať v roku 2020. Ide totiž o kľúčové dokumenty aj pre posúdenie relevancie a výšky investícií do ultrarýchleho širokopásmového internetu a rozvoja elektronických komunikačných sietí v rámci budúceho programového obdobia 2021 – 2027.

Autor: UPVII

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Tlačové správy

Prieskum AKO: Štyria z piatich Slovákov by dcére odporučili prácu v IT

13.12.2019 14:21

Takmer 80 percent obyvateľov Slovenska si myslí, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v sektore informačných technológií. Vyplýva to z prieskumu realizovaného prieskumnou agentúrou AKO, ktorého obj ...

Tlačové správy

Súťaž EY Cyber Security Trophy pozná víťazov

13.12.2019 09:17

Spoločnosť EY zverejnila výsledky druhého ročníka unikátneho konceptu súťaže EY Cyber Security Trophy. Absolútnym víťazom sa stal Milan Kyselica. Víťaz okrem prestížneho titulu získal aj príležitosť ú ...

Tlačové správy

Zvýhodnené úvery na financovanie inovácií pre malé a stredné podniky

13.12.2019 09:12

Malé a stredné podniky môžu vďaka spolupráci Slovenskej sporiteľne s National Development Fund II. (NDF II.)  získať zvýhodnené úvery na financovanie výskumu, vývoja a inovácií. Požičať si môžu až 1,8 ...

Žiadne komentáre

ACER_122019

Videá