Image
9.8.2019 1 Comments

Skupina Slovak Telekom v prvom polroku 2019: viac optiky a VDSL pripojení, rastie báza fixných i mobilných zákazníkov​

„Prvých šesť mesiacov roka 2019 reflektuje viaceré úspechy a ciele Slovak Telekomu, medzi ktoré patrí najmä zameranie sa na vlastnú bázu zákazníkov, ich spätnú väzbu, riešenia pre lepšiu zákaznícku skúsenosť i technologický pokrok. Investujeme do nového pokrytia optiky i VDSL, rozšírili sme ich o desiatky tisíc nových domácnosti a rýchlejšie technológie dostávame čoraz väčšiemu počtu zákazníkom. Sústredíme sa na našich klientov a priniesli sme

im viaceré novinky na čele s plošným prechodom z paušálov Happy na ÁNO: aj vďaka nim sa Slováci ešte viac rozdátovali a medziročne stúpla prevádzka o 65 percent. Pre biznis klientelu sme odštartovali naše riešenie pre eKasu i nové paušály ÁNO Biznis, opäť s veľkými objemami dát. Našu technologickú silu potvrdil aj test technológie Massive MIMO v Bratislave. Vo finančnej oblasti sme zaznamenali mierny nárast výnosov i EBITDA a aj prevádzkové ukazovatele sú pozitívne pri raste zákazníkov internetu a TV,“ uviedol Dušan Švalek, výkonný riaditeľ pre Slovensko v Skupine Slovak Telekom.

Nové riešenia a vyššia zákaznícka skúsenosť

Počas uplynulých mesiacov odštartoval Telekom aj viaceré novinky v oboch hlavných oblastiach. Dôležitým krokom zameraným na existujúcich zákazníkov, ktorým chce Telekom priniesť nové výhody, bolo umožnenie plošného prechodu z paušálov Happy na ÁNO. Vďaka nemu môžu zákazníci pokračovať už na novom programe ÁNO aj počas viazanosti a získať najmä viac dát.

Mobilné dáta a práca so zákazníkmi boli akcentované aj pri ďalších novinkách ako napríklad ÁNO Biznis, kde Telekom uviedol dva nové programy a biznis zákazníkom ponúka ešte viac dát a aj benefit podľa výberu. Viaceré aktivity v mobilnej sieti (viac zákazníkov s paušálmi ÁNO a iné novinky) podporujú aj rastúcu dátovú prevádzku v mobilných sieťach, ktorá dosiahla už 3010 TB mesačne v júni a medziročne stúpla o 65 percent. Výhodnejšie dáta v zahraničí boli uvedené v novej ponuke roamingových dátových balíčkov mimo EÚ. Odteraz majú zákazníci k dispozícii lepšie ceny aj v Turecku, Kanade či iných destináciách a môžu využiť i väčšie objemy dát. V apríli Telekom spolu so spoločnosťou ELCOM predstavili spoločné riešenie pre eKasu, kde Telekom zastrešuje konektivitu na špičkových sieťach. TV platforma Magio TV dostala očakávanú funkciu 2HD+2SD streamov na VDSL sieti a portfólio sa rozširuje o množstvo HD kanálov. Telekom navyše rozšíril svoje portfólio aj o nečakávaný segment a vytvoril novú kategóriu ponuky pre e-bike, kde predáva už viacero modelov a takto naplno podporuje mobilitu v mestách.

Špičkové siete pre kvalitné služby

Investície do nových technológií sú pre Telekom kľúčové. Zameranie na rozširovanie pevných sietí pokračovalo aj v prvom polroku 2019: pokrytie sa zvýšilo na 583 tisíc domácnosti na optike a 662 tisíc domácností na VDSL. V oblasti 4G siete pokračuje Telekom v expanzii nových lokalít pre rýchlejšiu 4G+ sieť a na mape pokrytia pribudlo 17 lokalít s kapacitou do 200 Mbps. Rýchlejšie 4G+ je najnovšie v mestách Galanta, Hlohovec, Levice, Leopoldov, Sereď, Sládkovičovo, Šaľa a Žiar nad Hronom. Pri 4G sieti sa Telekom orientuje na osvedčené VoLTE portfólio a zvýšil počet podporovaných zariadení na 84 modelov od deviatich výrobcov.

Telekom z pozície technologického lídra realizoval v minulosti viaceré testy mobilných technológií a v januári 2019 predviedol technológiu Massive MIMO s ukážkou posilňovania sieťovej kapacity v súčasnej 4G sieti a ako môže byť táto vlastnosť využívaná v ďalšej generácii sietí: viac zákazníkov využije vyššie rýchlosti v rovnakom čase.

Prevádzkové ukazovatele

Pevná sieť

Počet TV zákazníkov rástol v oboch kvartáloch a dosiahol napokon 623 tisíc. K pokračujúcemu rastu spoločnej bázy prispeli obe portfólia Magio a DIGI TV.

Počet širokopásmových prístupov stúpol už na 697 tisíc.

V tisícoch (vrátane DIGI)

H1 2019

H1 2018

Medziročný nárast/pokles

Pevné linky

854

859

-0,6%

Širokopásmové prístupy

697

684

1,9%

Zákazníci digitálnej TV

623

606

2.8%

 

 

Mobilná sieť

K 30.6.2019 využívalo služby mobilnej siete Telekom 2 402 tisíc zákazníkov.

Telekomu sa darí najmä v post-paid segmente, kde sa čoraz viac etablujú paušály ÁNO,  nových zákazníkov, aj u prechádzajúcich z minulej generácie Happy.

 v tisícoch

H1 2019

H1 2018

Medziročný nárast/pokles

Celkový počet

2 402

2 319

3,6%

- z toho počet zmluvných zákazníkov

1 574

1 480

6,4%

- z toho počet zákazníkov predplatených kariet

579

588

-1,5%

- z toho počet SIM kariet pre SkyToll

250

250

0%

 

Poznámka: Údaj 2 402 tisíc zákazníkov zohľadňuje počet klientov, ktorí vykázali aktivitu v priebehu posledných 12 mesiacov. Celkový počet aktívnych zákazníkov, ktorí využili služby Telekomu za posledné tri mesiace, dosiahol 2 309 tisíc zákazníkov.

Biznis výsledky

Prvých šesť mesiacov roka 2019 zaznamenala Skupina Slovak Telekom mierny rast v oboch hlavných finančných ukazovateľoch. Konsolidované výnosy dosiahli 375,3 milióna eur a prevádzkový zisk EBITDA stúpol na 162,6 milióna EUR.

V miliónoch EUR

H1 2019

H1 2018

Medziročný nárast/pokles

Výnosy

375,3

365,5

2,7%

EBITDA (upravený)

162,6

157,7

3,1%

 

Poznámka: V prípade reportovania EBITDA novou metodikou so štandardom IFRS16 after lease by Skupina dosiahla jeho medziročný nárast o 2,8%.

Z dcérskych spoločností sa najviac darilo DIGI Slovakia – má najvyššie výnosy 19,65 milióna EUR a dosiahla aj medziročný rast o dve percentá.

Výnosy PosAm sa za prvých šesť mesiacov dostali na 14,08 milióna EUR.

Výnosy Zoznam a Zoznam Mobile dosiahli za prvý polrok 3,77 milióna EUR.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Tlačové správy

Majk Spirit, ako úplne prvá hviezda na Slovensku, má na Viberi vlastné samolepky

11.12.2019 15:13

Majk Spirit prichádza s novou formou komunikácie so svojim fanúšikmi – na Viberi má vlastnú sadu samolepiek a komunitu pre zdieľenie exkluzívnych informácií.      Po svetových hviezdach, akými sú Sn ...

Tlačové správy

Nové vozidlo Mercedes-Benz GLA: výraznejší charakter, viac miesta, vyššia bezpečnosť

11.12.2019 14:44

Nová GLA ako ôsmy model kompletizuje aktuálnu generáciu kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz. Tu sú jej najdôležitejšie vlastnosti v skratke. Nová GLA ·je o viac ako desať centimetrov vyššia ...

Tlačové správy

Eurofondy na dopravu nevyužívame efektívne, chýbajú inteligentné projekty

11.12.2019 14:31

Finančné prostriedky z európskych fondov už dávno nie sú určené iba na výstavbu ciest či železníc. Inteligentné projekty v doprave zatiaľ na Slovensku chýbajú a nezmenilo sa to ani v uplynulom roku, b ...

1 Comments

  1. Slabé pokrytie reakcia na: Skupina Slovak Telekom v prvom polroku 2019: viac optiky a VDSL pripojení, rastie báza fixných i mobilných zákazníkov​
    20.8.2019 20:08
    Na mojej adrese majú len EDGE :(
    Reagovať

ACER_122019

Videá