Recenzia: Shuttle XPC P90U3 / Bezhlučný all-in-one „na dotyk“

0

Firma Shuttle preferuje osvedčené konštrukcie pred experimentálnymi. Pekný príklad toho je jej najpredávanejší barebone s označením XPC X50. Ten si drží svoje základné črty, t. j. šasi, displej a dizajn interiéru, nezmenené už osem rokov.

Z revízie na revíziu sa modernizuje iba doska s procesormi. Evidentne však dozrel čas na rozšírenie ponuky týchto počítačov s menšími i väčšími displejmi. A XPC P90U3 stojí na začiatku tej druhej skupiny. S uhlopriečkou 19,5" je to prvý a zatiaľ najväčší stroj, aký Shuttle má.

Modernejší dizajn...

Ak je za niečo Shuttle často kritizovaný, je to zastaraný vzhľad jeho AIO barebonov. Predsa len zaoblené hrany v kombinácii so širokými okrajmi, respektíve rámčekmi okolo displeja nepôsobia dnes už tak sviežo. Šasi P90U3 má síce už ostrejšie línie, no veľký presah okolo aktívnej časti displeja zostáva. Treba však dodať, že viac než do obývačiek má táto konštrukcia vykročené do podnikového prostredia, kde robustnejšie telo príde vhod. Spredu dokonca displej odoláva prachu i striekajúcej vode (s krytím IP54). A po redakčnej sprche sa dovnútra žiadna voda naozaj nedostala. No zvrchu sú už výduchy chladenia a vzadu sú takisto nejaké perforácie, takže ako celok do prašnejších podmienok či tam, kde by mohlo dôjsť k stretu s nejakou kvapalinou, tento počítač úplne vhodný nie je.


Maximálny a stále stabilný sklon

V rámci funkčného dizajnu je oproti predchodcom najviac zlepšený panel LCD. S väčšou uhlopriečkou sa zvýšilo rozlíšenie z HD na HD Plus (1600 × 900 px) a namiesto jedného dotyku už zvláda desať súčasne. Stále však ide o kapacitný displej bez tlakového rozlíšenia. Na umelecké kreslenie sa teda síce nehodí, ale na projektové analýzy s náčrtkami, poznámkami a podobne je už tento displej vcelku dobre použiteľný. Dotykové reakcie má spoľahlivé a plynulé. A prekvapivo široké je i farebné spektrum, presahujúce dokonca špecifikácie sRGB. Nenechajte sa však pomýliť, stále ide o panel TN (aj keď s pomerne netradičnými ostatnými vlastnosťami) s typicky slabými pozorovacími uhlami zospodu. Farebné odchýlky všetkých kanálov (vrátane modrého, pre TN bežne najmenej presnému) sú však pomerne malé. Najviac zo spektra uteká biela (ΔE 6,1). Kontrast je priemerný (930:1), rovnako aj priemerná svietivosť pri maximálnom nastavení jasu 245 cd/m2. Navyše to trochu komplikuje lesklý povrch displeja, v ktorom sa odrážajú všetky zdroje svetla. To sa dá považovať oproti matným displejom v X50 za krok späť.


Tento diagram ukazuje, že na panel TN je gamut nadštandardne široký

... s osvedčeným jadrom

Okrem spomínaných zmien, prevažne k lepšiemu, je tu i niekoľko prvkov známych už zo starších barebonov tohto výrobcu. Keď ešte zostaneme vonku, vyzdvihnúť musím perfektnú polohovateľnú nohu. Tou jednak možno otáčať v rozsahu zhruba 170 stupňov, kde v jednej z krajných polôh slúži ako perfektná rúčka na prenášanie a v druhej umožňuje veľmi vysoký záklon displeja, ako môžete vidieť i na ilustračnej fotografii. A vďaka tuhému kĺbu je i takéto extrémne držanie v záklone skalopevne stabilné aj pri agresívnejšom tlačení na displej. Azda len porty USB a hlavne tlačidlo na zapnutie mohli byť vyvedené na prístupnejšom miestne než celkom hlboko ponorené na vystúpenej časti chrbta. Malú výhradu mám ešte k stavovej LED infikujúcej zapnutý počítač. Jej modré svetlo je naozaj ostré a nepríjemne prenikavé a na čelnom paneli znepríjemňuje používanie najmä v prítmí.


K základnej doske sa poľahky prepracujete cez demontáž nohy a zadného krytu

Pýchou interiéru je veľký pasívny chladič, ktorý osadený procesor Core i3-7100U zvláda bez strát na výkone. Maximálnej frekvencie (2,4 GHz) dosahuje aj pri intenzívnej záťaži a 85 °C. A tento procesor je už dobre pripravený aj na náročnejšie úlohy, medzi ktoré môže patriť i čítanie stavbárskych výkresov alebo elektrotechnických schém a podobne. Keďže ide o barebone, pamäť DDR4 (SO-DIMM do dvoch slotov) a pamäťové úložisko si musíte dokúpiť podľa vlastného výberu. Na SDD/HDD je k dispozícii tak 2,5" šachta, ako i slot M.2. Najvýkonnejším SSD PCIe 3.0 sa však vyhnite. Doska ich podporuje, ale v týchto podmienkach bez akéhokoľvek ventilátora sa budú zaručene prehrievať a následne v mnohých prípadoch v rámci sebazáchovy i zrážať výkon. Radšej teda voľte rozhranie SATA.


Termovízia v nečinnosti a v extrémnej záťaži (Prime95: Small FFTs). Najteplejšie miesto v napájacích obvodoch malo 67 °C. Pri zakrytovaní sa zahreje o desať stupňov Celzia viac, čo je však stále v poriadku – i s rezervou do priemyselného prostredia s nadmernou teplotou vzduchu okolia. 

Integrovaným reproduktorom trochu chýba basová zložka, ale napriek tomu zvuk nie je úplne plochý. No predovšetkým vždy čistý a bez skreslenia aj pri maximálnej hlasitosti, aj keď tá je pri stereo výbave 2× 2 W nižšia. Na základné ozvučenie počítača tohto typu však stačí.

 „Unikátny atraktívny barebone, ktorý vzhľadom na výbavu najviac znevýhodňuje trochu divoká (vysoká) cena.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Multidotykový displej, široké farebné pokrytie, bezhlučná prevádzka, robustná konštrukcia, perfektné polohovanie, dobrý procesorový výkon, slušný zvuk
- Cena (očakával by som nižšiu), vysoké zahrievanie všetkých výkonných SSD (NVMe)

Cena: 829 EUR

Hodnotenie:

Cena/výkon: 8/10
Displej: 8/10
Prev. vlastnosti: 10/10
Konektivita: 9/10
Celkovo: 88 %

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Shuttle all-in-one

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať