Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

SLOVLOG 2017: Inšpirácie v pestrom programe

Tlačové správy
0

Logistický kongres SLOVLOG si nenechalo ujsť viac ako 160 zúčastnených, z toho bolo viacero nových tvárí najmä zo strany používateľov logistických služieb. Bol pre nich pripravený mimoriadne bohatý program, ktorý zahŕňal dvanásť inšpiratívnych prezentácií a dve panelové diskusie.

Prednášky o najnovších trendoch v logistike pod heslom: Čas sú peniaze, ušetrite oboje!, prezentácie najnovších inovácií i atraktívne panelové diskusie. Nič z uvedeného nechýbalo na 11. ročníku kongresu SLOVLOG, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 23. novembra 2017 v Bratislave.

Inovácie sú dnes nevyhnutné
Úvodnej prednášky sa exkluzívne zhostil Jan Mühlfeit, svetoznámy motivátor, kouč a mentor, autor knižného bestselleru Pozitívny leader a niekdajší šéf Microsoftu pre Európu. Vo svojej reči zdôraznil nevyhnutnosť pružnosti a inovácií v dnešnom svete. Hovoril napríklad o chybách, ktorých sa manažéri dopúšťajú a tým nevyužívajú dostatočne potenciál svoj i celej firmy. Snažia sa zlepšovať slabiny namiesto toho, aby sa sústredili na silné stránky. „Buď viac tým, kým si,“ vyzval vo svojom dynamickom i vtipnom vystúpení Jan Mühlfeit.

Pokým úvodná prednáška bola plná optimizmu, ďalšia už taká nebola. Boris Vaňo, prognostik z Inštitútu informatiky a štatistiky – Infostat, totiž predstavil budúcnosť Slovenska. Budeme sa musieť pripraviť na to, že obyvateľstvo starne a postupne vymiera. Quo vadis, batéria? Takto sa vo svojej prezentácii pýtal Pavol Weisenpacher, Key Account Manager spoločnosti Jungheinrich. Ten účastníkom kongresu priblížil zavádzanie Li-Ion technológie do manipulačnej techniky, aké výhody táto technológia prináša.

Igor Hargaš z Úradu na ochranu osobných údajov priblížil nové nariadenie GDPR, ktorým sa od mája 2018 budú musieť všetky spoločnosti riadiť. Na jeho prezentáciu plynulo nadviazal Peter Bílik, EMANS Solution Designer z firmy ANASOFT, ktorý vysvetlil, čo sú to Big data a ako vznikajú. Dopoludňajší blok prednášok ukončil Piotr Drobniak z Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave. Ten priblížil stav budovania cestnej infraštruktúry u našich severných susedov.

Počas nasledujúcej prestávky na obed prebehla aj speed-datingová sekcia BizLOG, v rámci ktorej sa uskutočnilo 44 obchodných schôdzok. Išlo o už tradičné rýchle a riadené stretnutia medzi poskytovateľmi a užívateľmi logistických služieb.

Sklady budú určite rásť do výšky
Popoludňajšiu časť kongresu SLOVLOG začal Ľuboš Lesay, Global P&D Advisor spoločnosti IKEA Components so svojou prezentáciou nazvanou Automatizácia pomáha rastu a rozširovaniu kapacít. Firma IKEA Components v Malackách totiž spojila projekt zásadného rozširovania kapacít balenia a distribúcie s nasadením vysoko automatizovaných riešení. Ich súčasný sklad má výšku 32 metrov, čo je na Slovensku unikát.

Téme automatizácie, ale predovšetkým výške priemyselných nehnuteľností bola venovaná panelová diskusia, kde k diskusnému stolu zasadli: Martin Urban, generálny riaditeľ spoločnosti Jungheinrich, Ľuboš Lesay, Global P&D Advisor spoločnosti IKEA Components, Jan Palek, Country Manager CZ & SK, Goodman, a Martin Baláž, Leasing & Development CZ & SK, Prologis. Zhodli sa na tom, že pozemky sú stále drahšie a zákazníci začínajú požadovať vyššie budovy. Zatiaľ je tento trend len pozvoľný, ale možno sa dočkáme i poschodových skladov.

Bezhotovostné platby pohonných hmôt do kamiónov prostredníctvom kariet spolu s mýtnymi platbami, monitorovanie pohybu týchto vozidiel, šetrenie času, nákladov, zníženie administratívnej záťaže a kontrola. To sú v skratke hlavné výhody systému, ktorý spoločne predstavili Pavel Vrbičan zo spoločnosti Deltech a Roman Kohút z firmy CCS Slovenská spoločnosť pre platobné karty.

Nedeliteľnou súčasťou programu kongresu SLOVLOG sa stalo i Študentské fórum, ktoré bolo tento rok novinkou. Študenti z vysokých škôl sa mohli zapojiť do workshopu realizovaného v spolupráci Pavla Jančoviča zo združenia ČESMAD Slovakia, Gabriela Surdusa z agentúry INDEX NOSLUŠ a Tibora Majzúna zo spoločnosti cargo-partner SR.

Intermodálna doprava má stále rezervy
Holistický pohľad na distribučný reťazec v kontexte svetových štandardov ponúkla účastníkom konferencie Marianna Revallová z GS1 Slovakia. Manipulačná technika pod kontrolou bola témou prezentácie Jána Šragu, obchodného manažéra spoločnosti Infocar. V nej predstavil systém ManiTech, ktorý je možné použiť ako nástroj na zvýšenie efektivity prevádzky manipulačnej techniky a zníženie

prevádzkových nákladov v logistických centrách, výrobných halách a skladoch.

Smart Factory Logistics, tak ako ju priblížil Tomáš Pelikán zo spoločnosti Bossard CZ, neposkytuje iba plynulé a spoľahlivé zásobovanie B a C dielmi, ale umožňuje celkovú transformáciu výroby v duchu Priemyslu 4.0. Preverená metodológia založená na Internete vecí pomáha účinne redukovať celkové náklady na vlastníctvo v oblasti logistiky. Na záver prednáškového maratónu Michal Stupak z Prístavu Gdansk a Dominik Landa z terminálu DCT Gdansk predstavili možnosti prístavu v Gdansku pre slovenské výrobné a logistické spoločnosti.

Už tradičným vyvrcholením kongresu SLOVLOG bola panelová diskusia, nazvaná Z modálu do modálu. Ako už z názvu vyplýva, diskusia sa venovala intermodálnej doprave, ktorá je stále veľmi skloňovaným pojmom. Pokúsila sa zodpovedať na tieto otázky – Aké sú možnosti na Slovensku? Máme dostatok intermodálnych terminálov a využívame ich dostatočne? Diskusné pódium patrilo týmto logistickým odborníkom: Dominik Landa, obchodný riaditeľ, DCT Gdansk, Miloš Mervart, riaditeľ customer service, METRANS /Danubia/, Benjamín Chladný, Head of Air & Ocean Freight, DB Schenker, a Peter Hrapko, štátny radca z Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Večerný XXII. Logistický Business Mixer potom okrem spoločenského networkingu priniesol zúčastneným možnosť príjemnej zábavy pri živej hudbe v podaní kapely SMASH A CHICK, konzumáciu kvalitných vín, tiež aj množstvo súťaží či ochutnávku kulinárskych špecialít. To všetko tentokrát zľahka inšpirované zimnými olympijskými hrami pod heslom „Logistici do toho!“

Na druhý deň sa viac ako 40 registrovaných záujemcov zúčastnilo prehliadky už spomenutého skladu IKEA Components v Malackách, najvyššej stavby tohto druhu na Slovensku. Účastníci videli skutočný Priemysel 4.0 v praxi, automatické zakladače a laserom navádzané vozíky sú tu realitou. Tieto vozíky od spoločnosti Jungheinrich vždy vedia, kde sú. Pomocou senzorov neustále monitorujú priestor kolo seba, takže riziko zrážky s ľuďmi alebo inou technikou je minimálne. Len vďaka tomu môže byť tento systém v jednej hale spolu s bežnými vozíkmi, ktoré obsluhujú vodiči alebo priamo s ľuďmi vo výrobe.

Partneri 11. ročníka kongresu SLOVLOG:
Generálnym partnerom kongresu a Logistického Business Mixera sa stala spoločnosť Jungheinrich. Partnermi kongresu sa stali spoločnosti Bossard CZ, DS Smith Slovakia, Goodman, GS1 Slovakia, Logsys, Mecalux, Prologis, Sunnysoft, Trans.eu a Tyros Loading Systems SK.
Špeciálnymi partnermi kongresu boli Aquapalace Hotel Prague, DB Schenker, Dexion, Anasoft APR, Infocar, Systech Group, VGPWAU! Studio.
Partnerom coffee breaku sa stali FedEx a ReMax Courier Service.
Partnerom techniky bola spoločnosť PARILLA SOUND a partnerom emailovej komunikácie Emailkampane.cz.
Mediálnymi partnermi tohto ročníka boli Systémy Logistiky SK a CZ, Tovar&Predaj, Svět balení, Zboží&Prodej, ČESMAD Slovakia, EdiZone, IT Systems, SystemNEWS, SystemOnLine, education.sk, Kancelarie.sk, Kharisma, konferencie.sk, Logistický monitor, PC Revue Technika.

Zobrazit Galériu

ATOZ Logistics

Všetky autorove články
SLOVLOG 2017

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať