Image
21.11.2019 2 Comments

Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku

Boston Dynamics nie je jediná robotická spoločnosť, ktorá pracuje na dvojnohých a štvornohých robotoch, ktoré zvládnu zaujímavé kúsky. Napríklad Kalifornská univerzita v Berkeley má dvojnohého robota, ktorý sa naučil hlavičkovať. Cassie pozostáva z dvoch nôh a niečoho, čo by sa dalo nazvať trupom. Robot dokáže žonglovať s loptou tak, že ju odrazí od toho, čo by bola jeho hlava, keby nejakú mal.

Tvorcovia predpokladajú, že ak Cassie dokáže hlavičkovať a udržať pri tom rovnováhu, bude schopná robiť aj iné veci, ktoré si vyžadujú dynamický multitasking. Cassie sa naučila hlavičkovať vďaka externému systému snímania pohybu, ktorý sleduje umiestnenie lopty.

Robotici na Tokijskej metropolitnej univerzite zasa vyvinuli malý (7-kilogramový) štvornohý robot, vybavený inerciálnou meracou jednotkou (IMU), 3D kamerou, laserovými diaľkomermi a dotykovými a silovými senzormi. Jeho nohy majú 5 stupňov voľnosti a akýsi protistojný palec, umožňujúci úchop. Vďaka tomu dokáže robotický pes poháňaný minipočítačom Intel NUC samostatne vyliezť na zvislý rebrík bez zábradlia. 

Zatiaľ bol robot vycvičený len na tento špecifický rebrík a na jeho zvládnutie potreboval päť pokusov. Výskumníci chcú systém vypracovať tak, aby dokázal vyliezť na ďalšie rebríky bez predchádzajúceho trénovania.

Zdroj: spectrum.ieee.orgspectrum.ieee.org

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum 1

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

2 Comments

 1. adkoo reakcia na: Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku
  21.11.2019 13:11
  posla toho ako dal na druhy stupienok zadnu pravu nohu, tak moc trenovany nebol. Tu islo iba o naucenie pohyb, ktory musel byt presny. Ziadna adptabilita. Aspon mam taky pocit. To prvy robot ktory hlavickuje lopticku je ina kava.
  Reagovať
 2. IQ = 0 v redakcii. reakcia na: Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku
  21.11.2019 13:11
  Zas klamete v nadpise vo vsetkom. Ste to mali nazvat hrackarske polofunkcne alebo nefunkcne roboty z youtubu!
  Reagovať

ACER_122019

Videá