Image
16.7.2019 0 Comments

Roboty Bee-Bot a Blue-Bot pre mladších žiakov

Náš prázdninový seriál venovaný robotike sme začali štyrmi dielmi popisujúcimi konštrukciu a programovanie jednoduchých a lacných robotických podvozkov. Inak povedané – témy pre učiteľov informatiky a pokročilejších študentov. A čo úplní začiatočníci napríklad mladší žiaci? Tak pre nich, ale hlavne pre ich rodičov ako motivácia akú kreatívnu hračku by svojmu potomkovi mohli zaobstarať a samozrejme aj učiteľom informatiky a iných predmetov, kde by sa dali použiť jednoduché, ľahko programovateľné roboty budú určené diely seriálu, ktoré vyjdú tento týždeň. 

Predstavenie robotov pre mladších žiakov od firmy TTS, ktoré sa používajú aj na našich školách

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že možnosti týchto jednoduchých krokových robotov sú limitované, ale opak je pravdou. Umožňujú deťom pochopiť, čo je to algoritmus , ako sa vytvárajú programy, ale aj to ako zložitejšie programy na prvý pokus väčšinou nefungujú a treba ich ladiť. Bee-Bot je určený pre deti vo veku 3-7 rokov a Blue-Bot s možnosťou programovania a ovládania aj cez mobilnú aplikácie pre 8 – 12 ročné deti. Obidva roboty sa programujú zadávaním sekvencie krokov, pričom krok je buď pohyb v danom smere o 15 cm, alebo otočenie o 90 °.

Môžete naprogramovať až 200 krokov. Tieto roboty nemajú žiadne senzory, takže sa nedá zistiť, či narazili do prekážky, ani neumožňujú realizovať zložitejšie programové konštrukcie, napríklad opakovanie postupnosti niekoľkých krokov v cykle a podobne. Keď tieto funkcie začnú žiakom chýbať, znamená to, že základy algoritmizácie zvládli a je čas posunúť sa na ďalšiu úroveň. Napríklad s robotom Pro-Bot v tvare autíčka, ktorý má displej, senzory a umožňuje realizovať aj pokročilejšie programové konštrukcie.

https://www.vyuka-vzdelavani.cz

 https://www.vyuka-vzdelanie.sk

V pokračovaní podrobne predstavíme Blue-Bot a Pro-Bot

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

Robotika - čo dokážu roboty Blue-Bot a Pro-Bot

18.07.2019 00:10

V tomto dielu prázdninového seriálu venovaného robotike predstavíme možnosti dvoch robotov od britskej firmy TTS. Blue-Bot sa programuje zadávaním sekvencie krokov, pričom krok je buď pohyb v danom sm ...

Žiadne komentáre

Videá

SlovakiaTech 2019