Image
18.7.2019 0 Comments

Robotická ruka Eva nestojí veľa a naprogramovať ju môže ktokoľvek za 15 minút

Odvetvie priemyselných robotov nie je v žiadnom prípade malé. Podľa údajov  Medzinárodnej federácie robotiky  (International Federation of Robotics) bolo v roku 2017 na celom svete dodaných 387 000 robotov, čo je o 30 % viac ako v roku 2016. Hodnota trhu sa odhaduje približne na 16,2 miliardy dolárov.

No keďže jedno robotické rameno môže stáť 100 000 dolárov (väčšie stroje sú ešte drahšie), možno sa s nimi stretnúť len vo veľkých výrobných spoločnostiach. Menšie firmy si ich nemôžu dovoliť.

Spoločnosť Automata by to chcela zmeniť. Jej zámerom je dosiahnuť, aby priemyselné roboty boli cenovo dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Jej najnovšie robotické rameno sa nazýva Eva (meno inšpirované filmom o rozkošnom robotovi WALL-E) a stojí len zhruba 7500 USD.

Tvorcovia Evy Mostafa ElSayed a Suryansh Chandra pracovali na jej projektovaní štyri roky. Začali s kompletnou prevodovkou robota, ktorú navrhli od nuly a na jej vytvorenie použili najlacnejšie dostupné súčiastky. Znamená to istý kompromis, Eva nemusí byť taká precízna ako high-end stroj, ale stále môže splniť požiadavky zákazníkov s nízkym rozpočtom, ktorí si drahé zariadenie nemôžu kúpiť. Eva zvládne jednoduché, opakované manuálne úlohy, ako napríklad testovanie výrobkov, umiestňovanie vecí na dopravné pásy, triedenie a pod. Spoločnosť hovorí, že dosahuje 80 % presnosti a výkonu špičkových robotov, ale vyžaduje iba 20 % nákladov.

Robot však nebol určený na hromadnú výrobu. Je dosť ľahký na to, aby sa dal prenášať v batohu, a dostatočne malý na to, aby sa pohodlne zmestil na stôl. No čo je najdôležitejšie, možno ho spojiť s akýmkoľvek zariadením a prevádzkovať pridávaním funkcií metódou drag-and-drop, čo uľahčuje jeho použitie aj neskúseným.

Programovanie a údržba robotov znamenali pre firmy ďalšieho zamestnanca a ďalšie náklady. Eva však nepotrebuje takúto extra pomoc. Podľa spoločnosti Automata sa ktokoľvek môže naučiť naprogramovať ju, a to len s minimálnym 15-minútovým výcvikom.

„Nič sme nevynašli, len prinášame do priemyselného hardvéru jednoduchosť na úrovni spotrebiteľských produktov,“ povedal Chandra v rozhovore pre CNBC. „Iba robíme automatizáciu dostupnou tým, že vytvárame roboty, ktoré sa dajú nastaviť za pár minút a ktoré stoja zlomok ceny ostatných priemyselných robotov.“

Zdroj:technologyreview.comtechthelead.com

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie 1

Samsung pracuje na smartfóne s obrovským displejom, ktorý sa bude dať zložiť na tretinu

16.08.2019 00:15

Samsung skúma ďalšie spôsoby, ako priniesť zákazníkom skladací telefón. Požiadal preto o nový dizajnový patent, ktorý naznačuje, kam by sa mohol skladací telefón posunúť ďalej. Zariadenie by malo v p ...

Inovácie

Môžu byť záchranou planéty dehydrované výrobky?

15.08.2019 00:05

Podľa organizácie Ellen MacArthur Foundation viac ako 90 percent typického čistiaceho prostriedku tvorí voda. Dehydratáciou čistiacich a kozmetických prípravkov by sme mohli pomôcť životnému prostred ...

Inovácie

Samsung vraj bude mať grafénové batérie do telefónov už v roku 2020

14.08.2019 00:10

Známy “odhalovač” Evan Blass v nedávnom tweete zverejnil, že Samsung aktívne pracuje na vývoji grafénových batérií a do výroby sa dostanú v roku 2020 alebo 2021. Grafénové batérie sa nielen rýchlejši ...

q

Žiadne komentáre

eFocus_2019

Videá