Image
26.6.2019 0 Comments

Robot sa pozorovaním človeka sám naučil chytiť loptu

Tím výskumníkov z Centra pre inteligentnú a interaktívnu robotiku pri Kórejskom inštitúte vedy a techniky (Korea Institute of Science and Technology – KIST) vyvinul spôsob výučby „robotov riadených impedanciou“ prostredníctvom demonštrovania požadovanej činnosti ľuďmi.

(Impedančné riadenie je dynamické ovládanie vzťahujúce sa na silu a polohu. Sila vyvinutá človekom súvisí s tým, ako rýchlo sa má robot pohybovať/zastaviť. Mechanická impedancia je pomer silového výstupu k pohybovému vstupu, čo je analogické s elektrickou impedanciou, ktorá je pomerom výstupného napätia k prúdu.)

Tento spôsob učenia je založený na elektromyografii svalov, roboty sa teda učia z biosignálov zo svalov človeka. Elektrický signál produkovaný počas aktivity svalov môže byť zachytený na povrchu kože. Nedávno vyvinuté impedančne riadené roboty otvárajú novú éru robotiky založenej na prirodzenej pružnosti ľudských svalov a kĺbov. Očakáva sa, že roboty s pružnými kĺbmi budú schopné behať, preskakovať prekážky a športovať ako ľudia.

No technológia potrebná na to, aby sa roboty naučili pohybovať takýmto spôsobom, doteraz nebola k dispozícii. Vedci z KIST tvrdia, že ako prví na svete vyvinuli spôsob, ako naučiť roboty novým pohybom pomocou signálov z ľudských svalov. Ich technológia deteguje nielen ľudské pohyby, ale aj kontrakcie svalov za použitia elektromyografie (sEMG – surface electromyogram).

Podarilo sa im takto naučiť robota rýchlo a obratne chytiť rýchlo padajúcu loptu prv, než príde do styku s pevným povrchom alebo sa odrazí mimo jeho dosahu. Ide o zručnosti používané futbalovými hráčmi. Snímače s EMG pripevnili na pažu a zápästie muža. Z pohybu jeho ruky sa robot učil pohybovať v priestore a chytiť padajúcu loptu bez akejkoľvek vonkajšej pomoci.

Zdroj: therobotreport.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Robotický pes Astro vybavený UI bude schopný detekovať zbrane, viesť nevidiacich alebo pomáhať vojakom

16.08.2019 00:05

Vedci na Floridskej univerzite prepojili umelú inteligenciu a robot v podobe psíka s menom Astro. Rovnako ako ostatné robotické psy ktoré sú na trhu alebo sa vyvíjajú, je schopný odolať pokusom o jeh ...

Technológie 2

Budúcnosť fast-foodu? Robotizované stánky riadené umelou inteligenciou

14.08.2019 00:20

Holly predstavuje patentovanú platformu pre umelú inteligenciu na podnikanie a je produktom generálneho riaditeľa a zakladateľa spoločnosti Valyant AI Roba Carpentera. Oproti bežným zamestnancom v re ...

Technológie

Megatrendy na rok 2025: Super zrak, život s robotmi, inteligentné ulice

09.08.2019 00:00

Na základe analýzy vlastných kvantitatívnych údajov a príkladov z praxe, týkajúcich sa využitia inteligentných technológií v jednotlivých odvetviach, uvádza tohtoročná správa Global Industry Vision ( ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá