Image
22.6.2018 0 Comments

Robot odoberie vzorky krvi pacientom zo žily a sám ich aj zanalyzuje

Výskumníci z Rutgers University vytvorili automatické zariadenie na odoberanie vzoriek krvi a ich testovanie, ktoré prináša rýchle výsledky. Takýto robot by mohol uľahčiť prácu v nemocniciach a iných inštitúciách poskytujúcich zdravotnú starostlivosť.

Nová technológia integruje miniaturizované robotické a mikrofluidné systémy (lab-on-a-chip) a spája presnosť tradičného odberu krvi a rýchle a pohodlné testovanie na mieste. Vyšetrenie krvi je najčastejšie vykonávaný klinický postup na svete a ovplyvňuje väčšinu lekárskych rozhodnutí v nemocniciach. Úspešnosť manuálneho odoberania krvných vzoriek však závisí od zručnosti lekárov a fyziológie pacientov a testy sa musia vykonávať v centralizovaných laboratóriách, ktoré musia zvládnuť veľké množstvo vzoriek za použitia laboratórnej analytickej techniky.

Preto výskumný tím zameraný na biomedicínske inžinierstvo vytvoril robot na odoberanie krvi zo žíl, ktorý pomocou ultrazvukovej a  infračervenej spekktroskopie lokalizuje pacientove cievy, vykoná ich rekonštrukciu v 3D a zabodne ihlu priamo do žily, ďalej modul na spracovanie vzoriek a analyzátor krvi založený na centrifúge. V súčasnej podobe zariadenie zvládne dva najčastejšie vykonávané krvné testy - diferenciál bielych krviniek a meranie hemoglobínu.

Pri testovaní robota sa používala tekutina podobná krvi, ktorá namiesto bielych krviniek obsahovala fluorescenčné mikročastice, a umelé rameno so želatínovou kožou a plastovými rúrkami, ktoré slúžili ako cievy.

Zariadenie by mohlo poskytnúť rýchle krvné testy pri nemocničných lôžkach alebo v sanitkách, na pohotovostných pracoviskách a v ambulanciách lekárov. Zatiaľ obsahuje čipy s pomerne jednoduchým dizajnom a jednoduché technológie analýzy, ale v budúcnosti by sa mohlo rozšíriť tak, aby zvládlo širšiu škálu testov.

Štúdia bola publikované online v časopise TECHNOLOGY.

Zdroj: news.rutgers.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

Halogénové žiarovky boli na Slovensku už definitívne vyradené z predaja, čo bude nasledovať?

25.09.2018 00:04

Prvý september 2018 predstavoval dôležitý míľnik pre domácnosti na Slovensku. V rámci celoeurópskej snahy o prechod na LED osvetlenie dôjde k vyradeniu halogénových žiaroviek. Týka sa to halogénových ...

Technológie

Decentralizovaný smart reproduktor? Volareo má integrované blockchainové služby

24.09.2018 00:25

Inteligentné reproduktory sa v poslednom čase tešia veľkej obľube. Všetky dostupné produkty sú však viazané na výrobcu a jeho obchodný model. Pri niektorých je táto väzba voľnejšia (Google Home), pri ...

Technológie

Významný pokrok v oblasti umelej inteligencie: Nová služba deteguje zaujatosť a vysvetľuje, ako sa UI rozhoduje

24.09.2018 00:20

Spoločnosť IBM predstavila technológiu, ktorá podnikom prináša novú transparentnosť v oblasti umelej inteligencie, čo im umožní naplno využiť jej silu. Softvérová služba, ktorá automaticky deteguje za ...

q

Žiadne komentáre

AGEM Dealers Day 2018

VideáPC forum button