Image
22.6.2018 0 Comments

Robot odoberie vzorky krvi pacientom zo žily a sám ich aj zanalyzuje

Výskumníci z Rutgers University vytvorili automatické zariadenie na odoberanie vzoriek krvi a ich testovanie, ktoré prináša rýchle výsledky. Takýto robot by mohol uľahčiť prácu v nemocniciach a iných inštitúciách poskytujúcich zdravotnú starostlivosť.

Nová technológia integruje miniaturizované robotické a mikrofluidné systémy (lab-on-a-chip) a spája presnosť tradičného odberu krvi a rýchle a pohodlné testovanie na mieste. Vyšetrenie krvi je najčastejšie vykonávaný klinický postup na svete a ovplyvňuje väčšinu lekárskych rozhodnutí v nemocniciach. Úspešnosť manuálneho odoberania krvných vzoriek však závisí od zručnosti lekárov a fyziológie pacientov a testy sa musia vykonávať v centralizovaných laboratóriách, ktoré musia zvládnuť veľké množstvo vzoriek za použitia laboratórnej analytickej techniky.

Preto výskumný tím zameraný na biomedicínske inžinierstvo vytvoril robot na odoberanie krvi zo žíl, ktorý pomocou ultrazvukovej a  infračervenej spekktroskopie lokalizuje pacientove cievy, vykoná ich rekonštrukciu v 3D a zabodne ihlu priamo do žily, ďalej modul na spracovanie vzoriek a analyzátor krvi založený na centrifúge. V súčasnej podobe zariadenie zvládne dva najčastejšie vykonávané krvné testy - diferenciál bielych krviniek a meranie hemoglobínu.

Pri testovaní robota sa používala tekutina podobná krvi, ktorá namiesto bielych krviniek obsahovala fluorescenčné mikročastice, a umelé rameno so želatínovou kožou a plastovými rúrkami, ktoré slúžili ako cievy.

Zariadenie by mohlo poskytnúť rýchle krvné testy pri nemocničných lôžkach alebo v sanitkách, na pohotovostných pracoviskách a v ambulanciách lekárov. Zatiaľ obsahuje čipy s pomerne jednoduchým dizajnom a jednoduché technológie analýzy, ale v budúcnosti by sa mohlo rozšíriť tak, aby zvládlo širšiu škálu testov.

Štúdia bola publikované online v časopise TECHNOLOGY.

Zdroj: news.rutgers.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

Sony v tichosti vydalo nový model PS4

17.07.2018 00:18

Herné konzoly pravidelne dostávajú hardvérové aktualizácie, aby sa zlepšil ich výkon či znížili výrobné náklady. Aj spoločnosť Sony teraz uviedla PlayStation 4 s modelovým označením CUH-2200 (predchád ...

Technológie 3

Najnovší čínsky kvantový radar vraj dokáže odhaliť aj „neviditeľné“ lietadlá a rakety typu stealth

17.07.2018 00:20

Najvýznamnejšia čínska spoločnosť zameraná na vojenskú elektrotechniku China Electronics Technology Group Corporation (CETC) oznámila, že jej kvantový radar dosiahol ďalšie pokroky, ktoré by mu umožni ...

Technológie

Video: Študenti nám predviedli robota, s ktorým budú súťažiť na robotickej olympiáde v Mexiku

17.07.2018 00:05

Tím nadaných stredoškolákov - Martin, Adam, Viliam, Tomáš a Oliver, nás už čoskoro bude reprezentovať na ďalšom ročníku prestížnej medzinárodnej robotickej olympiády FIRST Global v Mexiko City. Počas ...

q

Žiadne komentáre

VideáPC forum button