Image
16.10.2019 0 Comments

Robot Archimedes disponuje obratnosťou a silou, ale vie byť aj jemný

Vlani sa výskumníci z Nanyang Technological University (NTU) v Singapure pochválili robotom, ktorý dokáže poskladať stoličku IKEA. Ten istý tím stojí za spin-off spoločnosťou NTU Eureka Robotics, ktorá teraz predstavila robot Archimedes. Ide o šesťosové robotické rameno určené na uchopenie optických šošoviek a zrkadiel a manipuláciu s nimi.

Prezentácia tejto schopnosti vo videu možno budí menej pozornosti ako skladanie nábytku, ale v optike sa zrejme točí viac peňazí. Globálny trh s optickými nástrojmi dosiahol podľa spoločnosti Research and Markets v roku 2017 hodnotu 19,1 miliardy dolárov, ktorá by do roku 2022 mala narásť na 27 miliárd dolárov.

Archimedes môže narábať so šošovkami rôznych veľkostí a ukladať ich na podnos. Zavedenie robotického ramena do procesu môže pomôcť odstrániť chyby vzniknuté ľudskými interakciami. Zámerom vedcov bolo vytvoriť robotické rameno, ktoré dokáže zvládnuť takéto chúlostivé objekty bez toho, aby došlo k ich poškodeniu.

Profesor NTU Pham Quang Cuon v správe uvádza, že presnosť robota je na úrovni desiatok mikrónov (desatín milimetra), ovládacie algoritmy, ktoré sa používajú na plánovanie pohybu robota a vyvinutej sily, však zabezpečujú, že všetko robí s jemnosťou ľudského dotyku.

V súčasnosti používané priemyselné roboty majú buď vysokú presnosť, ale nízku pohyblivosť (na miestach, kde roboty vykonávajú opakovane rovnaké pohyby), alebo nízku presnosť, ale vysokú pohyblivosť (napríklad roboty manipulujúce s balíčkami rôznych veľkostí v logistike). Archimedes patrí medzi prvé roboty s vysokou presnosťou aj vysokou pohyblivosťou (High Accuracy – High Agility – HA-HA).

Zdroj: techcrunch.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum

Žeby adamantium? Nová lesklá a magnetická forma čistého uhlíka oslňuje svojím potenciálom

14.11.2019 00:15

Vedci hovoria, že „šťastná náhoda“ priniesla novú, stabilnú formu čistého uhlíka vyrobenú z lacných surovín. Podobne ako diamant či grafén má tento materiál mimoriadne fyzikálne vlastnosti. Je tvrdší ...

Výskum

Znížením rýchlosti lodí by sa mohli obmedziť emisie skleníkových plynov

12.11.2019 07:30

Podľa novej štúdie  by zníženie rýchlosti lodí mohlo mať priaznivý dosah na ľudí, prírodu a klímu. Zníženie o 20 % by mohlo obmedziť emisie skleníkových plynov, ale aj ďalších znečisťujúcich látok, na ...

Výskum

„Nepotopiteľný kov“ zostáva na vode, aj keď doň urobíte diery

11.11.2019 08:00

Superhydrofóbne materiály, ktoré výborne odpudzujú vodu, môžu byť veľmi užitočné z množstva dôvodov. Môžu zabrániť vytváraniu ľadu na povrchoch, postarať sa o vodotesnosť elektroniky či zefektívnenie ...

Žiadne komentáre

ACER_122019

Videá