Radikálny chemický projekt by mal zastaviť globálne otepľovanie. Akurát obloha už nebude modrá

5

Požiare sužujúce amazonský dažďový prales prispeli k obnoveniu diskusie o riešení klimatických zmien. Aj Bill Gates podporuje nový experiment s radikálnym prístupom, nazývaným solárne geoinžinierstvo. Jeho zámerom je napodobniť účinky obrovskej sopečnej erupcie. Tisícky lietadiel letiacich vo vysokých nadmorských výškach by mali rozprašovať okolo planéty milióny ton častíc (aerosólov). Vytvoril by sa tak obrovský chemický mrak, ktorý by ochladzoval povrch.

Riešenie je inšpirované výbuchom indonézskej sopky Mount Tambora v roku 1815. Intenzívna erupcia vtedy uvoľnila do atmosféry neuveriteľné množstvo sopečného popola, kvapôčky kyseliny sírovej a vody, vzniknutý mrak zakryl Slnko a spôsobil globálne ochladenie. Práve z tohto dôvodu sa rok 1816 označoval ako „rok bez leta“.

Modelové štúdie naznačujú, že by sa takto mohlo spomaliť stúpanie hladiny mora a znížiť intenzita tropických búrok. Takisto ukazujú, že kvapôčky síry zostávajú v atmosfére iba niekoľko rokov na rozdiel od oxidu uhličitého, ktorý tam môže pretrvať aj celé storočie. Síra však môže zničiť ozónovú vrstvu.

Technológia je už takmer hotová a je pomerne cenovo dostupná, mohla by však spôsobiť zmeny v počasí v niektorých regiónoch, čo by malo nedozerné vedľajšie účinky. Podľa Stephena Gardinera, autora knihy A Perfect Moral Storm: The Ethical Tragedy of Climate Change, by mohla vyvolať masový hladomor, obrovské záplavy, zánik mnohých zvieracích druhov, čo by ovplyvnilo veľkú časť populácie. Napriek tomu sa mnohí nazdávajú, že prínosy by mali prevážiť negatíva.

V rámci projektu Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx) sa teraz skúmajú dôsledky uvoľňovania aerosólov do stratosféry. Takisto sa hľadá odpoveď na otázku, či možno vytvoriť aerosól, ktorý by sa spájal len s malými fyzikálnymi rizikami.

Zdroj: cnbc.comiflscience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum inovácie ekologia buducnost

5 komentárov

Strasny napad ako Zem definitvne dorazit reakcia na: Radikálny chemický projekt by mal zastaviť globálne otepľovanie. Akurát obloha už nebude modrá

11.9.2019 10:09
Takze chemtrails sa presunu z konspiracnych teorii do vseobecne schvalenej reality vsedneho dna . Staci dat do leteckeho paliva vhodne aditivum ktoreco bude tvorit nepriehladne lahke castice a hned bude Zem zatienena ... Alebo nieco ako afterburner vstrekovanie do vystupnej trysky aby nemuseli velmi upravovat vnutorne casti motora . Nie teraz vazne to nieje dobry napad nahradit jedno znecistenie ovzdusia inym znecistenim...
Reagovať

Inovácia ? Zabudnite ! reakcia na: Radikálny chemický projekt by mal zastaviť globálne otepľovanie. Akurát obloha už nebude modrá

10.9.2019 11:09
Pán Gates asi nechodil do školy. V prípade jeho uvažovania by tento mrak aerosólov pôsobil ako šošovka to znamená , že na mieste dopadu slnečných lúčov by bola zničená časť zeme alebo narušená atmosféra. Prakticky by to bol nástroj skázy ľudstva a planéty. Jediné riešenie je zalesňovanie lebo len množstvo lesov dokáže vytvoriť prirodzený ochranný štít pred otepľovaním a nimi sú mraky.
Reagovať

berte to z rezervou reakcia na: Radikálny chemický projekt by mal zastaviť globálne otepľovanie. Akurát obloha už nebude modrá

10.9.2019 11:09
Nemyslim si, ze sa taketo riesenie bude povazovat za plan A. To samozrejme ostane systematicke znizovanie uhlikovej stopy a obnova/ochrana prirody. Na to aby sa take invazivne riesenie vykonalo by tiez bolo treba suhlas mnohych krajin sveta. Skor by som to bral ako zalozny, radikalny plan, ak by vsetko ostatne zlyhalo a neostavalo by uz nic ine. A som si isty, ze odbornici stojaci za takym riesenim poriadne preskumaju vsetky mozne vplyvy a nasledky pred tym nez by to vobec prehlasili za zalozny plan, kedze tu uz ide o vela.

Poslat vodikovu bombu na asteroid na koliznom kurze so Zemou tiez nemusi byt hned to najlepsie riesenie, ale je fajn mat nieco v zalohe.
Reagovať

Zaciname sa hrat s ohnom reakcia na: Radikálny chemický projekt by mal zastaviť globálne otepľovanie. Akurát obloha už nebude modrá

10.9.2019 08:09
taketo experimenty nemusia dopadnut dobre a ti co to sposobia budu preklinani dalsimi generaciami za to co sposobili.
Da sa to urcite aj menej drasticky aj ked pomalsie (zalesnovanie, udrzovanie vody v krajine) len to treba robit celosvetovo, zaroven znizovat emisie, postupny prechod na beuzhlikovu dopravu (elektroauta, vodikovy pohon) atd. Jednoduche a rychle riesenia v takom komplexom a zlozitom systeme ako je atmosfera a hydrosfera nemozu fungovat.
Reagovať

Prekliata planeta reakcia na: Radikálny chemický projekt by mal zastaviť globálne otepľovanie. Akurát obloha už nebude modrá

10.9.2019 07:09
Doporucujem si precitat detsku scifi knihu Prekliata planeta od Jozefa Zarnaya z roku 1980. Tam tiez mali taky napad a nedopadlo to dobre.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať