Image
9.4.2019 0 Comments

Qnap TS-228A: Modernejší a rýchlejší NAS v low-ende

Najlacnejšie sieťové úložiská sú častokrát sprevádzané obmedzeniami, ktoré pramenia z nevýkonného hardvéru. Či už v podobe zbrzdených reakcií operačného systému alebo výrazne pomalšieho prenosu súborov, než gigabitový eternetu umožňuje. To bol i prípad TS-228 so zápisom, resp. uploadom pri maximálnom výkone iba 68 MB/s. Tento NAS je už však nejaký čas nahradený novším TS-228A.

Základ zostal nezmenený. Plastová skrinka pozostáva z dvoch častí. Napasovať správne do seba zapadajúce zuby chce však trochu viac trpezlivosti.

Vďaka vertikálnej orientácii je úložisko i priestorovo úsporné. Oproti predchádzajúcemu modelu najviac zamrzí odstránenie čítačky kariet SD. Nahrávanie fotiek priamo z pamäťovky foťáku je možno zastarané riešenie, niekedy príde vhod. Kompenzáciou za to je naopak rozšírenie druhý port USB 2.0 vzadu, napríklad na pripojenie prijímača Wi-Fi.

Hlavnou hviezdou je procesor Realtek RTD1295. Tento 64-bitový ARM zvládne hravo dekódovať akýkoľvek bežne dostupné video v 4K, HEVC či VP9 z YouTube. Testované na vzorke Jellyfish s dátovým tokom 120 Mb.


Do výbavy zadných konektorov pribudol jeden port USB 2.0

Qnap nehovorí o TS-228A len v kontexte multimédií, ale i SOHO, teda malých/domácich kancelárií. Tu sa zase hodia štyri jadrá, vďaka čomu NAS nebrzdí ani pri práci viacerých používateľov naraz. Kameňom úrazu môže byť až beh veľkého množstva aplikácií, na ktoré už malá kapacita RAM DDR4, iba 1 GB, nemusí stačiť. A táto pamäť sa žiaľ nedá ani doplniť. Je totiž integrovaná a rozširujúci slot doska nemá. Každopádne do momentu, kým pamäť kapacitne stačí, je chod OS (QTS 4.3.5) svižný.

Sekvenčný výkon testujem prenosom rôzne veľkých súborov. To v RAID1 so špičkovými diskami WD Gold (WD1005FBYZ) cez switch TP-Link T1600F-28TS. Čítanie i zápis sa pri maximálnom výkone (tj. pri veľkých súboroch o veľkosti 1 – 2 GB) drží okolo 90 MB/s. Pri menších súboroch kancelárskeho typu je to už slabšie. Sekvenčné čítanie (427 – 1235 kB) dosahuje s biedou na 12 MB/s a zápis 30 MB/s. Najmenšie súbory (12 – 59 kB) sú potom prenášané už veľmi nízkou rýchlosťou iba 0,9 – 1,3 MB/s, čo je na úrovni zápisu a čítania flashdiskov. V tejto cenovej kategórii sieťových úložísk to však nie je nič neobvyklé a musíte s tým počítať.

Spotreba sa v závislosti od použitých diskov pohybuje v rozmedzí 14 – 22 W. S dvojicou vypnutých Redov (WD10ERFX), ale ešte mimo pohotovostný režim, je to okolo 5 wattov.

Najhlučnejšou súčasťou zariadenia budú vždy disky, uchytenie cez gumičky a následne plastové spony. I za pričinenia gumených nožičiek skrinky sú vibrácie tlmené, no intenzívne chvenie zo seeku hlavičiek takéto zabezpečenie nezastaví. Vstavaný ventilátor je inak tichučký i v záťaži. Každopádne je atypickej konštrukcie a horšie sa k nemu i dobíja, čiže na servis žiadna slasť.

Celkovo hodnotím tento NAS kladne. Kľúčový oproti predošlému modelu je nárast výkonu, a to pri iba symbolickom navýšení ceny.

„Lacné, svižné a univerzálne sieťové úložisko na dva disky, dobre spôsobilé na multimédia i pre menší pracovní tím“

Plusy/mínusy

+ Slušný pomer cena/hodnota, svižný chod OS, prehľadné a intuitívne používateľské rozhranie QTS, až tri porty USB, na dvojdiskový NAS menšie rozmery, montáž bez náradia
- Pomalé čítanie malých dokumentov, nešikovnejšia montáž krytu, nerozšíriteľná pamäť, absencia čítačky pamäťových kariet

Cena: 195 eur (agem.sk)

Hodnotenie:

Cena/výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 100 %
Konektivita: 90 %
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Recenzie

Recenzia: Lenovo Yoga S730 - Ľahký a kompaktný ultrabook s modernými portmi

16.04.2019 00:00

Telo zariadenia je z hliníkovej zliatiny, takže je pevné a ultrabook je veľmi ľahký. Patrí do produktovej rodiny Yoga aj napriek tomu, že sa nedá preklopiť do polohy stan či tablet. Ani by to nemalo z ...

Recenzie

QNAP TS-251B: NAS pre domácnosti, malé kancelárie aj amatérsku multimediálnu tvorbu

09.04.2019 12:36

Zariadenia typu NAS už dávno neplnia úlohu priestorov na ukladanie, údajov a zálohovanie. Po doplnení o vlastný operačný systém disponujúci pokročilejšími predovšetkým multimediálnymi funkciami sa pre ...

Recenzie

NISI ND-Vario 1,5-5 Stops Pro Nano: Variabilné ND filtre

10.04.2019 11:12

Mali sme možnosť otestovať nové variabilné ND filtre profesionálneho radu NISI ND Vario 1,5-5 Stops Pro Nano. Vyrábajú sa vo veľkostiach od 40,5 mm do 95 mm a majú plynule meniteľnú denzitu v rozsahu ...

q

Žiadne komentáre

TREND Digital Healthcare 2019

Videá

IXPO 2019


PC forum button