PC REVUE
Image
18.10.2018 1 Comments

Príbeh žiarovky: Tie prvé skôr hriali ako svietili, tie súčasné viete ovládať aj hlasom

V roku 1879 oficiálne skončila nadvláda petrolejových lámp. Presne 21. októbra totiž Thomas Alva Edison rozsvietil prvú žiarovku na svete. Žiarenie, ktoré vydávalo viac svetla ako tepla, sa postupne premenilo v hi-tech vychytávku, ktorá doladí atmosféru vašej domácnosti a dá sa ovládať mobilným telefónom aj hlasom. Poďte sa pozrieť na celý príbeh žiarovky.

2 700 °C na povrchu? Zabudnite!
Od časov Edisona sa princíp klasických žiaroviek príliš nezmenil. Iba namiesto uhlíkového vlákna (vtedy to bol zuhoľnatený bambus), sa dnes používa volfrám, ktorý lepšie znáša vysoké teploty. Volfrámové vlákno sa rozžeraví až na teplotu 2 700 °C a žiarovka potom vydáva teplé biele svetlo. Jedinou nevýhodou je veľmi nízka energetická účinnosť.Vedeli ste, že až 95 % elektrickej energie, ktorá ide do klasickej žiarovky, sa premení na teplo a len 5 % na svetlo? S trochou zveličenia sa dá povedať, že „starou“ žiarovkou sme viac kúrili ako svietili. A práve vysoká spotreba stála za vznikom moderných LED a smart žiaroviek.

LED – modernejšie a lacnejšie svietenie
Hoci je slovo „žiarovka“ odvodené od „rozžeraveného vlákna“, niečo také by ste v LED žiarovkách ťažko hľadali. Práve naopak. LED žiarovky takmer žiadne teplo nevydávajú. Na ich povrchu je iba okolo 60 °C, takže väčšina energie ide do svietenia. Medzi najväčšie výhody LED žiarovky okrem toho patrí mnohonásobne vyššia životnosť a výrazná úspora energie.

Veď oproti klasickej žiarovke je ročná prevádzka LED-ky až štyrikrát lacnejšia (aj keď počítame ich vyššiu cenu, ktorá je však teraz až do 31. októbra o 20 % nižšia). Tiež oveľa menej priťahujú hmyz, čo sa hodí najmä v lete a môžete si k nim zaobstarať aj stmievač, teda zariadenie na ovládanie intenzity svetla.

Žiarovky, čo počúvajú na povel
Technológiu LED využívajú aj smart žiarovky – moderný typ osvetlenia, ktoré je možné ovládať hlasom, pomocou aplikácie v mobilnom telefóne alebo tablete. Okrem inteligentnej žiarovky netreba kupovať nič ďalšie. Žiarovku zapojíte do bežných svetiel aj lámp, ktoré máte práve doma. Niektoré umožňujú voliť iba medzi denným, teplým a studeným svetlom, iné ponúkajú celú paletu farieb, vrátane ich intenzity. Využiť teda môžete aj zabudovanú funkciu stmievača.

Lepšie zaspať a urobiť viac vďaka smart
Navoliť si svetlo podľa potreby budete môcť akejkoľvek miestnosti. Nie, nejde iba o zábavu. Farba a intenzita svetla majú, podobne ako počasie, vplyv na psychiku a napomáhajú pri rôznych činnostiach. Napríklad biele studené svetlo podporí sústredenie, tým umožní urobiť viac práce, či sa viac naučiť. Preto je vhodné do pracovne.

Relaxačné teplé svetlo pomôže oddýchnuť si, ukľudniť telo aj myseľ a pripraviť sa na výdatný spánok. Hodí sa preto najmä do spálne a obývačky. Vďaka smart žiarovkám môžete typy svetla v jednotlivých miestnostiach meniť v priebehu dňa bez toho, aby ste sa museli o farbe svetla rozhodovať vopred ako pri nákupe bežnej žiarovky.

Tip: Niektoré žiarovky vedia napodobniť aj východ slnka. V nastavenom čase postupne zvyšujú intenzitu bieleho denného svetla, a tak vás prirodzene a pomaly budia - na rozdiel od hlasného budíka.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

Na Slovensku pribudne až 7 nových ultra rýchlych nabíjacích staníc.

20.11.2018 22:16

O prvej ultrarýchlej nabíjacej stanici a ďalších plánoch v budovaní nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily sme sa rozprávali so štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva SR a zástupcami Západos ...

Technológie

Maroš Šefčovič podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu o elektromobilite na Slovensku

20.11.2018 20:48

Pri príležitosti spustenia prvej ultra rýchlej nabíjaej stanice v rámci strednej a východnej Európy na Slovensku nám pán Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu porozprával ...

Technológie 1

Prvá ultrarýchla nabíjacia stanica projektu NEXT-E v rámci strednej a východnej Európy bola otvorená na Slovensku

20.11.2018 16:19

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) uvádza do prevádzky vôbec prvú ultrarýchlu nabíjaciu stanicu v rámci strednej a východnej Európy a iba druhú v rámci celej Európy. Nabíjacia stanica Ultra-f ...

q

1 Comments

  1. Buni reakcia na: Príbeh žiarovky: Tie prvé skôr hriali ako svietili, tie súčasné viete ovládať aj hlasom
    20.10.2018 13:10
    LED žiarovky sú vlastne najhoršie žiarovky aké boli počas vývoja vyrobené, ak ich nehodnotíme z pozície snoba, či fanatika propagujúceho pozastavenú kvalitu technológií ako za čias úspechov SSSR spred 89, ale kriticky, keďže tento segment bol pri záujme o výpočtovú techniku zanedbaný. Hlavným účelom pri výrobe LEDiek bolo zníženie spotreby energie a nie vývoj žiaroviek, preto vo všetkom inom zaostávajú a stali sa hlavnou súčasťou kampane zviditeľňovania sa EU, teda politickej organizácie. Pričom energetický výdaj fungovania tejto organizácie a jej členov je ekologicky devastačný, LEDky sú tak odkazom socialistov pre chudobu, aby šetrila, čo je svojské postavenie sa k ekologickej kríze - "progresívny" nápor predaja LEDiek od čínskych otrokárov v Európe, ktorí urobia poriadky s chudobou, je toho potvrdením. Takto prebieha aj "vývoj" TV, pretože HD prenos nie je ani polovicou cesty, ale etablovanie jeho pozície na trhu pripomína súdne prieťahy na slovenských súdoch, alebo :) výstavbu slovenských ciest a nekvalitný obraz HD socialistických otrokov po svete nezaujíma, hlavne keď preplnia kasu svojich otrokárov, aj tých na čele EU. Ako mnohokrát sú tieto prieťahy len o brzdení pokroku a tiež sú dôkazom, že v socialistických militaristických systémoch politické organizácie sú nič a sú len pristojaci priemyselného komplexu. Jediné, kde môžeme hovoriť o vývoji, aj keď poriadne - zabrzdenom - sú výpočtové technológie (vtipným dôkazom, ale aj vecou ktorá by sa mala vyšetrovať, sú tvrdenia tohto odvetvia o hakeroch, že sú napred - a teda malo by sa vyšetrovať skôr toto odvetvie pokiaľ ide o brzdenie vývoja a vzťah k nepodstatným hakerom) a automobilový priemysel (ten sa vzchopí len teraz s alternatívnymi pohonmi a kto to brzdí sú opäť socialisti dokonca opäť cez výsledné hlasovania v "politických organizáciách" už nie propagačne, ale represívne, pretože v tomto priemysle ide o väčšie prachy ako pri výrobe žiaroviek).
    Reagovať

SWAN_09

VideáPC forum button