Platenie bez hotovosti, mobilu alebo bez karty je oslobodzujúce a tiež sexi!

Technológie
0

Špeciálny projekt

Minule mi skoro oči vyskočili: chlapík prišiel do kaviarne, vypil svoje kafé, prečítal si správy a keď siahol do vrecka, zistil, že si peňaženku nechal v kancelárii. Servírka už príslušne zdvihla obočie a nastavila útočný postoj, že čo teraz? Chlapík sa na ňu očarujúco usmial, vypýtal si platobný terminál a zaplatil HODINKAMI. Áno, dobre počujete, hodinkami. 

Tak toto nám rozprával kolega z vedľajšej kancelárie a potom som ja naňho hľadel ako vyjavený? Čo je na tom zvláštne? Kolega sa trochu urazil. Vysvetlil, že nerieši bezkontaktnú platbu, to je samozrejmé, alebo nerieši platbu internet bankingom. Aj to je bežné. Ako sa však dá platiť hodinkami?

A vtedy prišla moja chvíľa: vytiahol som svoje športové hodinky Garmin s nainštalovanou službu Garmin Pay. Najprv som mu poukazoval cyklistické rekordy za posledný týždeň a potom som otvoril aj spomínanú službu. Upokojil som ho, že som najprv potreboval v mobile stiahnuť apku Garmin Connect, že mám účet v 365.bank, ktorá ako jediná banka u nás túto službu podporuje, až potom som získal „schopnosť“ platiť hodinkami. Vysvetlil som mu, ako som sa prihlásil do nej, vyplnil som údaje z platobnej karty a kvôli bezpečnosti som si zvolil štvormiestne heslo. Ja neviem, kde ten človek žije, ale normálne ma vysmial, že si asi koledujem o vybielenie účtu, že je to nebezpečné, atď. Nechal som ho vydýchať a nachystal som si prednášku.

Pekne od Adama. Povedal som mu, že Slovensko je síce testovacou krajinou pre nové technológie, ale že si túto službu užívajú technologickí nadšenci už v 21 európskych krajinách. Kúpia si model hodiniek podporujúcich technológiu NFC. S aktivovanou apkou na mobile iba pred platením podržia tlačidlo na hodinkách trochu dlhšie a ťuknú na ikonu peňaženka, zadajú ten štvormiestny kód (nie vždy ho treba) a priložia hodinky k platobnému terminálu. A je to, pár sekúnd a platba prebehne. Keby teda on platil konkurenčnými hodinkami Fitbit, všetko je rovnaké, akurát nemusí ťukať na ikonku peňaženky.

No ale čo tá bezpečnosť?

Kolega ešte nebol celkom presvedčený o výhodách takéhoto platenia. Usporiadal som si myšlienky a pokračoval som. Pridávaním číselných údajov z karty sa do aplikácie, resp. do hodiniek neukladajú skutočné údaje na karte, ale vytvára sa jedinečné číslo digitálnej, čiže virtuálnej karty. V praxi to znamená, že pri platení sa obchodníkovi neodosielajú údaje z  fyzickej karty, ale tie z virtuálneho „dvojčaťa“. Navyše sú platby zabezpečené štvormiestnym kódom, ktorý slúži na autorizáciu platieb počas 24 hodín od jeho posledného zadávania alebo dovtedy, pokiaľ si hodinky nedáte z ruky dolu. Konečne sa tváril, že chápe.

Ktoré typy hodiniek podporujú NFC platbu?

Kvôli nemu som si večer naštudoval odpoveď aj na túto otázku. A keď mi ju na druhý deň počas obednej prestávky položil, bol som pripravený: v prípade značky Fitbit sú to Fitbit Charge 3 Special Edition, Fitbit Versa a Fitbit Versa Special Edition, Fitbit Ionic a Fitbit Ionic: adidas edition. Ak ste fanúšikom Garmin, v tomto prípade siahnite po modeloch Forerunner 645, Fenix 5 Plus, Vívoactive3 a D2.

Zľava na kúpu hodiniek Fitbit a Garmin 

Taký múdry som sa vytasil s informáciami, že ich teraz môže dokonca mať aj s uvádzacou zľavou. Ale iba ak je klient 365 banky. V prípade Fitbit do konca júna s 15 % zľavou na nákup všetkých produktov z portfólia tejto značky v e-shope MALL.SK na základe zľavového kódu klient365. Nákup treba zaplatiť platobnou kartou 365 banky.

Ak by si chcel kúpiť hodinky Garmin, môže ich mať do konca mája so zľavou 30 % (na modely Vívoactive 3 a Vívoactive 3 Music) prostredníctvom odmeňovacieho programu Peniaze s5 na www.garmin.sk. Pred kúpou hodiniek si iba treba aktivovať zľavu priamo v aplikácii 365 banky, zaplatiť plnú výšku ceny platobnou kartou 365. Zľava sa získava vo forme cash backu, ktorý banka v rámci programu pripisuje na účet v pravidelných intervaloch.  Tak veru.

A nemal by váhať s kúpou. Lebo ako sa vyjadrili ktorési naše kolegyne: Môcť zaplatiť bez hotovosti, mobilu alebo bez karty je oslobodzujúce a tiež sexi!

Zobrazit Galériu

Emil Lenovský

Všetky autorove články
platenie hotovost mobil banka NFC bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať