Philips 243B1/00: Kancelársky majster gymnastiky

0

Nájsť slušnejší monitor do kancelárie môže byť zložitejšie, než sa môže zdať. Medzi 24" modelmi, ktoré sú na administratívne činnosti vhodné, je síce veľa rôznych modelov, ale pokiaľ máte čo i len trochu vyššie nároky, je výber pomerne úzky. Ponuka kancelárskych modelov je totiž tvorená prevažne lacnejšími monitormi pod 150 eur, ktoré majú rezervy tak v ergonómii ako i výbave či v menej kvalitnom paneli.

Isteže, sú i drahšie a lepšie konštruované dvadsaťštvorky, ale tie sa už často profilujú skôr ako herné monitory. To sa však netýka Philips 243B1, pri ktorom sa výrobca sústredil rýdzo na čo najlepšie vlastnosti pri pracovnom použití v kancelárii.

Obratný a nabitý konektormi

Dobré možnosti polohovania sú pre čo najlepšiu ergonómiu kľúčové. A tu sú možnosti prispôsobenia naozaj výborné. Výškové polohovanie je nadštandardnom rozsahu 150 mm, s ktorými má tento oproti konkurenčným monitorom navrch dva centimetre. Dostatočne nízka je spodná poloha (s LCD vzdialeným od podložky 60 mm) i vrchná. Čo sa týka natáčanie do strán, to je neobmedzené. Panelom na kruhovom podstavci môžete točiť komplet okolo svojej osi ako s kolovrátkom. Pretočenie je možné i na výšku a nadštandardný je i uhol zaklonenia (+35 stupňov), bežné je iba 5-stupňový predklon.


Monitor Philips 243B1/00

Vzhľadom na veľkosť je monitor s 5,2 kg pomerne ťažký. To i pre robustnú celokovovú nohu. To je, samozrejme, dobre. Stabilita a pevnosť je perfektná, vrátane spojenia rámčeka s displejom. Tie sú rovnako tenké ako na „véčkových“ Philipsoch (243V7Q), ale na rozdiel od nich, tu už pri prispôsobovaní si panela nemá displej z rámčeku tendenciu vyskakovať. Vyhotovenie je tu tak vizuálne moderné a pritom mechanicky odolné a pochvalu si zaslúži aj hladký chod všetkých pohyblivých častí bez akéhokoľvek praskania. Či už ide o koľajničky na zmenu výšky alebo zvyšné rotačné časti.

Na interakciu s okolitými podmienkami monitor používa infračervený snímač. V rámci funkcie Light Sensor vyhodnocuje úrovne osvetlenia v miestnosti a podľa nej pridáva alebo uberá jas v rozsahu 125 – 210 nitov. Power Sensor zase slúži na detekciu používateľa a v prípade vašej neprítomnosti najprv po minúte zníži jas a po troch úplne vypne podsvietenie. Vyhodnocovanie je pritom bezchybné a reakčnú vzdialenosť je možné nastaviť v štyroch krokoch (20 – 120 cm) či takéto správanie úplne vypnúť. Takisto nemusíte používať ani Light Sensor a nastaviť si fixný jas podľa vlastnej potreby.


Snímač na prednom paneli slúži na automatickú zmenu jasu podľa úrovne okolitého osvetelenia alebo na prechod do úsporného režimu pokiaľ si odbehnete od počítača

Pýchou monitora je konektor USB-C/DP a pripojenie počítača jedným káblom s tým, že sa otvárajú i možnosti na využitie ďalších konektorov, ako je trebárs gigabitová RJ-45 či až štvorica portov USB 3.2 gen 1, z ktorých jeden je 1,5 A na rýchle dobíjanie mobilných zariadení. Výbavu zahŕňajú aj dva DisplayPorty (1.2) a jedno HDMI (1.4).

Najväčšia slabina nízky kontrast

Použitý panel s rozlíšením 1920 × 1980 px je typu IPS a továrenská kalibrácia farieb je mimoriadne presná. Priemerná odchýlka (ΔE 1,8) RGBYCMW v režime „používateľ“ je minimálna.


Pokrytie farebného priestoru mierne presahuje sRGB

O poznanie horšie je to však s gamou. Tá je, naopak, veľmi nepresná. Nastaveniu 2,2 zodpovedá reálnych 1,9. Priebeh gamy je teda výrazne posunutý, ale na plusmínus optimálnu priemernú hodnotu (2,2) sa dostanete nastavením 2,6 (reálne 2,26). Kontrast však degraduje nábeh (0 % biela) na hodnote 1,7. Inými slovami, čierna sa viac podobá na tmavšiu sivú a prinajlepšom z monitora dostanete statický kontrast približne 450:1. Priebeh gamy je inak v škále 20 – 100 % biela vcelku vyrovnaný.


Táto krivka poukazuje na nepriaznivú hĺbku najtmavšieho odtieňu, kvôli ktorému je dosahovaný nízky kontrast

Vyzdvihnúť treba rovnomerné podsvietenie, aj keď samotný jas mohol byť vyšší. Pri 210 nitoch na maximu už môžete v svetlejších priestoroch bojovať s viditeľnosťou. Minimálnych 44 nitov je ale už dostatočne nízka hodnota i na používaní v noci v prítmí lampičky.

Menu OSD mimo iné umožňuje niekoľko rýchlych úprav obrazu. Okrem zmeny teploty farieb a režimu sRGB je na prvom tlačidle sedem prednastavených profilov (easy read, office, photo, movie, game, economy a low blue) podľa typu použitia. Philips tu rôzne základné nastavenia. Všetky režimy až na „movie“ (2,4) majú prednastavenú gamu 2,2 s mizerným kontrastom 250:1. Režimy movie a game majú však povolený smart contrast, ktorý podľa scény operuje aj s intenzitou jasu, čo na dynamike trochu pridáva. Tá je inak väčšinou fixne nastavená v rozsahu 90 – 100 %. Nižší jas je iba v kancelárskom režime (50 %) a v ekonomickom režime (20 %). Zaujímavosťou je i monochromatický režim „easy read“.

Dôležité vlastnosti sú i adaptívne obnovovanie obrazu (48 – 60 Hz) a podpora Flicker Free. To znamená, že monitor používa lineárne podsvietenie a nebliká ani pri najnižšom jase.

 „Šikovný pracovný monitor s veľmi bohatou konektivitou.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkové možnosti polohovania, presné a pestré farby, veľa užitočných konektorov vrátane dvoch DP s podporou klonovania/rozšírenia obrazu či jednokáblového zapojenia cez USB-C, robustná konštrukcia, Light/Power Sensor
- Slabý kontrast, nižší maximálny jas

HODNOTENIE:

Obraz: 85 %
Konektivita: 100 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 91 %

• Cena: 225 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať