Recenzia: Patriot Viper 4 (2× 8 GB) PV48G266C8S - Povolený doping pre mobilné platformy

0

Ak je niečoho skoro až nedostatok, tak sú to rýchle retailové pamäte do notebookov a do rôznych minipočítačov, ktoré podporujú SO-DIMM. Po tomto formáte (samostatne) je na koncovom trhu pre bežných spotrebiteľov podstatne menší dopyt než po desktopových variantoch. Dôvodom je i to, že stolové počítače na rozdiel od notebookov majú bližšie k nadšencom, ktorí si ich môžu aj sami ­zostaviť, čo v prípade notebookov odpadá.

Väčšiemu rozmachu týchto malých modulov pamätí DDR4 nepomáha ani to, že UEFI aj výkonných notebookov bývajú funkčne také oklieštené, že často ne­umožňujú ani ovládanie XMP, teda načítanie frekvenčného profilu iných pamätí, ako sú tie dodávané, a operujú iba s továrenským nastavením. To však už býva pre zvyšujúci sa výkon procesorov vyhnané pomerne vysoko, aby bolo úzke hrdlo zo strany pamätí čo najmenšie. Frekvenčne to býva typicky 2666 MHz, ku ktorým má rozširujúcu dvojičku Patriot v podobe modulov Viper 4. Tie sa nepredávajú ako súprava, ale zvlášť, a to aj preto, že v notebookoch už jeden modul zvyčajne máte. Po takomto doplnení vďaka rozšíreniu pamäťovej zbernice vplyvom dvojkanálového zapojenia výrazne narastá aj priepustnosť.


Na zistenie frekvenčného stropu testujem cez adaptér DIMM na doske ASUS Maximus XI Gene so špičkovou podporou RAM

Testované pamäte Viper 4 (PV48G266C8S) sú typu dual-rank. To znamená, že majú čipy osadené na obidvoch stranách PCB, na každej štyri. Ich výrobcom je SpecTek a v kombinácii s aktuál­nym mikrokódom procesorov AMD si poradia i s APU Ryzen v grafickej záťaži (testované na doske ASRock A300M-STX).

Jediná chybička krásy je väčšia celková hrúbka modulov – spolu s chladičmi 45 mm. Pri stohovaní nad seba, čo je najčastejšia vzájomná poloha slotov, treba pri inštalácii na zacvaknutie poistiek vyvinúť naozaj pomerne veľkú silu.


Moduly sú postavené na čipoch SpecTek, a to na celkom slušných kúskoch

Prednastavený profil s 2666 MHz a CL18 (18-18-18-43) nie je pre tieto moduly konečná zastávka. Pri zachovaní zníženého napätia 1,2 V si dajú manuálnym ladením povedať na 3066 MHz pri CL19 (19-19-19-40), čo je i komplexne najvhodnejšie nastavenie Viper 4. Isteže, v závislosti od kusa sa môžu výsledky pretaktovania trochu líšiť, no potenciál na zvýšenie výkonu rozhodne majú. Výhodne vychádzajú i cenovo, lacnejšie moduly s týmito parametrami nezoženiete a v prípade týchto máte overenú i kompatibilitu s procesormi AMD, ktorá sa bude v nadchádzajúcom období hodiť, pretože notebookov s týmito procesormi bude stále pribúdať. Miesto si však nájdu i v herných barebonoch Intel NUC a v im podobných počítačoch.

„Oproti konkurenčným modulom sú Viper 4 buď rýchlejšie (majú nižšie časovanie), alebo lacnejšie.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi výhodná cena, široká kompatibilita naprieč procesormi: bezchybne fungujú i s AMD APU, na pomery SO-DIMM slušný potenciál na pretaktovanie
- Hrúbka až 4,5 mm (komplikuje montáž)

HODNOTENIE:

Cena/výkon:  95%
Výkon: 90 %
Pretaktovanie: 85 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 90 %

• Cena: 35 EUR (za jeden modul)

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Patriot VIPER DDR4

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať