OpenAI napriek obavám o zneužitie zverejnil svoj generátor textu s neuveriteľnými schopnosťami

0

Možno si ešte spomínate na textový generátor neziskovej spoločnosti OpenAI s označením GPT2. Pred istým časom spoločnosť uviedla, že nesprístupní svoj nový model AI pre obavy o jeho škodlivé použitie. GPT2 používa strojové učenie na generovanie nového textu na základe obmedzeného vstupu. V podstate stačí zadať pár viet o hocičom, čo sa vám páči, a umelá inteligencia vypľuje „súvisiaci“ text.

Na rozdiel od iných textových generátorov GPT2 nevyužíva vopred napísané reťazce, ale tvorí text, ktorý predtým neexistoval. Aspoň to tvrdí OpenAI. Vo februári neziskovka oznámila, že nesprístupní širokej verejnosti plnohodnotný vycvičený model GPT2 naraz, ale v štyroch častiach počas ôsmich mesiacov. Pôjde teda o „oveľa menší model, s ktorým môžu výskumníci experimentovať“.

Celý model obsahuje 1,5 miliardy parametrov. Na čím viac parametroch je model vycvičený, tým je „inteligentnejší“. OpenAI pôvodne vydal model so 124 miliónmi parametrov, po ktorých nasledovali verzie s 355 a 774 miliónmi. Každý variant vykázal významné zlepšenie schopností oproti predchádzajúcim iteráciám.

Spolu s 1,5-miliardovým modelom spoločnosť vydala aj svoje detekčné modely v snahe preventívne bojovať proti zneužitiu. Podľa jej vyjadrenia však detektor, žiaľ, nie je taký dobrý ako generátor. Miera jeho detekcie je približne na úrovni 95 %. Model je dostupný na stiahnutie na GitHube.

Zdroj: thenextweb.com.

Redakcia

Všetky autorove články
text umelá inteligencia internet web Digital dáta ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať