Image
22.7.2019 0 Comments

Obľúbená aplikácia FaceApp valcuje internet. Sú s ňou naozaj spojené bezpečnostné riziká?

Aplikácia FaceApp, ktorá vám umožní pozrieť si, ako budete vyzerať v staršom veku, nie je horúca novinka, je tu už viac ako dva roky, no teraz zažíva novú vlnu popularity. Ibaže v poslednom čase sa s ňou spájajú obavy o ochranu súkromia. Nie sú síce neoprávnené, ale často sa zveličujú. Ruská aplikácia posiela fotografie, na ktoré treba pridať efekt veku, na svoje servery, kde ich spracúvajú neurónové siete. Potom vám upravenú fotku pošle späť do mobilnej aplikácie.

V článku na webe Fast Company sa píše, že aplikácia neupozorňuje používateľov, že ich fotografie boli nahrané do cloudu, a ani v jej pravidlách sa nešpecifikuje, či si spoločnosť zachováva pôvodné fotografie. Dokonca sa objavili zvesti, že aplikácia nahrá do akejsi ruskej databázy všetky fotografie z vášho telefónu. Francúzsky bezpečnostný výskumník, ktorý používa pseudonym Elliot Alderson, však zistil, že sa nahrá len snímka, ktorá sa upravuje.

Mnohí znepokojení používatelia potom zdieľali na Twitteri úryvky zo zmluvných podmienok služby FaceApp, kde sa opisuje, čo spoločnosť môže robiť s fotografiami, ktoré jej používatelia odovzdávajú. Licenčné podmienky dovoľujú prevádzkovateľom aplikácie použiť fotografie akokoľvek, pričom ich môžu ľubovoľne upravovať, modifikovať, distribuovať či publikovať. Dávate im vlastne „trvalú, neodvolateľnú, bezvýhradnú, bezplatnú, celosvetovú“ licenciu na to, aby s fotografiami mohli robiť čokoľvek, čo chcú.

To každopádne neznie dobre, no ak ste svoju fotografiu už nahrali do aplikácie, nemusíte prepadnúť panike. Pokiaľ máte obavy, v budúcnosti si radšej zvoľte iné aplikácie s podobnými funkciami, ktoré sa dajú spúšťať lokálne vo vašom telefóne bez odosielania fotografií na vzdialený server. Je síce čudné, že FaceApp uchováva vaše fotografie na prípadné „komerčné využitie“. No pravdepodobne sa budú využívať iba na trénovanie nových funkcií založených na umelej inteligencii. Pravda, je tu aj riziko, že sa takéto fotky použijú na vytvorenie falošných profilov na šírenie falošných správ, prípadne sa objavia niekde v reklame. Neexistuje však žiadny dôvod nazdávať sa, že firma je spojená s ruskou vládou, ktorá by mohla robiť niečo nehorázne s vašimi fotkami.

Ruský startup sa vyjadril pre web TechCrunch v tom zmysle, že fotografie sa nahrajú do cloudu len na krátky čas – pre prípad, že by používateľ chcel na tej istej fotografii vykonať ďalšej úpravy. „Väčšina obrázkov sa z našich serverov odstráni do 48 hodín od dátumu nahrania,“ uvádza sa vo vyhlásení. Navyše žiadne používateľské údaje sa „neprenášajú do Ruska“, ukladanie aj cloudové spracovanie sa vykonávajú pomocou infraštruktúry mimo Ruska. Podľa vyjadrenia zakladateľa firmy Jaroslava Gončarova sa používa AWS a Google Cloud. „Nepredávame ani nezdieľame žiadne používateľské údaje s tretími stranami,“ dodáva. Takisto hovorí, že používatelia môžu požiadať o vymazanie svojich údajov. Je to síce dosť zložitý proces, no pracuje sa „na lepšom používateľskom rozhraní“.

Nemožno teda dať jednoznačné odporúčanie, či aplikáciu, ktorá je dostupná pre Android aj iOS, používať, alebo nie. Znepokojenie zrejme stupňuje aj skutočnosť, že ide o ruskú službu. Krajina je totiž známa svojimi kybernetickými aktivitami, podporou fake news a pod. No nedávno napríklad aj o aplikácii na ukladanie fotografií Ever vyšlo najavo, že fotografie používa na trénovanie softvéru na rozpoznávanie tváre, ako informoval web NBC News.

Napokon nemusíte ani nič nahrávať na internet na to, aby ste sa stali podkladom na výcvik AI. Začiatkom tohto roka sa ukázalo, že Coloradská univerzita v Colorado Springs v rokoch 2012 - 2013 odfotografovala 1700 študentov bez ich vedomia alebo súhlasu. Snímky sa potom dostali do súboru údajov, ktorý sa používa na tréning algoritmov na rozpoznávanie tváre.

Zdroj: vox.comtheguardian.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Bezpečnosť 4

Katastrofa pre súkromie. Aplikácia Clearview AI dokáže z fotky zistiť meno, prípadne adresu človeka

24.01.2020 00:00

Predstavte si, že k vám na ulici podíde náhodný okoloidúci, rýchlo vás odfotí na verejnom mieste (čo je úplne legálne), nahrá fotku do aplikácie a čoskoro nájde vaše profily na sociálnych sieťach, doz ...

Bezpečnosť

Šikovný bezplatný dešifrovací nástroj pre ransomvér Paradise bol aktualizovaný

22.01.2020 00:05

Bezplatný dešifrovací nástroj pre ransomvér Paradise, ktorý obete trápi od roku 2017, bol aktualizovaný o ďalšie možnosti, aby sa stal efektívnejším pri navrátení zašifrovaných súborov bez toho, aby b ...

Bezpečnosť 3

Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc

16.01.2020 00:10

Iste viete, aké ťažké je vytvoriť textovú správu v rukaviciach. A teraz si predstavte vojaka, ktorý musí nabiť zbraň rukami v hrubých rukaviciach. Preto Výskumný ústav envirenmentálnej medicíny, patri ...

Žiadne komentáre

Videá