Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Nová zrkadlovka Nikon D6 pre reportážnych a športových fotografov a dva objektívy série Nikkor Z

0

Hlavným kritériom pri návrhu novej zrkadlovky od Nikonu je absolútna spoľahlivosť, ktorú vyžadujú profesionálni fotografi ktorí nechcú nechať nič na náhodu a samozrejme aj výkon. Pre reportážnych a športových fotografov platí, že nemôžu ovládať dianie, osvetlenie ani okolité prostredie. Môžu však ovládať svoj fotoaparát.

Vďaka doteraz najvýkonnejšiemu systému AF od spoločnosti Nikon a rýchlym možnostiam pripojenia fotoaparátu na prenos snímok v reálnom čase umožňuje D6 profesionálom tvoriť a odosielať výsledky bez obmedzení. Nový systém AF  využíva 105 voliteľných snímačov krížového typu s 1,6× vyššou hustotou pokrytia, ako má D5.

K tomu bezkonkurenčný výkon pri sledovaní objektu aj za najťažších svetelných podmienok a nová úroveň zaostrenia na objekt.

Väčší rozsah voliteľných vzorov automatického zaostrenia s výberom zo skupiny polí vám umožní optimalizovať nastavenie AF pre každú úlohu a získať tým čistejšie zábery akcie.

Možnosti pripojenia fotoaparátu poskytujú vysoké prenosové rýchlosti v danej kategórii. Zjednodušené pracovné postupy ponúkajú viac spôsobov, ako vybrať a uprednostniť kľúčové snímky na prenos, čo fotografom poskytuje výhodu, keď sa počíta každá sekunda. Displeje fotoaparátu s vysokým rozlíšením teraz ponúkajú lepší obraz a vyššiu čitateľnosť a model D6 si tiež zachováva robustné telo, vďaka ktorému sa model D5 stal veľmi obľúbeným medzi profesionálmi.

Zaostrovací systém má 105 voliteľných krížových snímačov s citlivosťou AF až do –4,5 EV v prípade stredného zaostrovacieho bodu a –4 EV v prípade ostatných bodov. Automatické zaostrenie s výberom zo skupiny polí s viacerými prispôsobiteľnými nastaveniami umožňuje spoľahlivé  sledovanie objektu. Vylepšený systém rozpoznávania scén posúva zaostrovanie objektov na novú úroveň. D6 umožňuje používateľom definovať východiskový bod zaostrenia pri snímaní v režime automatického zaostrenia s automatickým výberom poľa a umožňuje prioritné zaostrovanie na oči objektu pri použití automatického zaostrenia s automatickým výberom poľa alebo trojrozmerného sledovania.

Nová zrkadlovka umožňuje sériové snímanie rýchlosťou až 14 snímok za sekundu s plnohodnotným AF/AE alebo až 10,5 sn./s so sledovaním AE v režime nehlučného fotografovania. Plnoformátový snímač CMOS má rozlíšenie 20,8 Mpx. Fotografovanie a spracovanie záberov má na starosti obrazový procesor EXPEED 6. Základný rozsah citlivosti ISO 100 – 102 400 je rozšíriteľný na ISO 3 280 000, resp. na ISO 50.

Zrkadlovka má vstavaný modul Wi-Fi, Bluetooth a taktiež aj modul. Káblové rozhranie LAN fotoaparátu podporuje štandard 1000BASE-T a dosahuje približne o 15 % rýchlejšiu komunikáciu ako v prípade fotoaparátu D5. Optický hľadáčik s 0,72-násobným zväčšením a prvkami OLED umožňuje dokonale ostrú kontrolu objektu v širokom zornom poli a bez oneskorenia. V hľadáčiku sa zobrazujú indikátory bočného aj predo-zadného náklonu.

Na dotykovom displeji s uhlopriečkou 3,2" máte k dispozícii viac možností ako skontrolovať, vyberať a prenášať kľúčové snímky. Pri prenose snímok do počítača prostredníctvom káblovej siete LAN alebo pripojenia Wi-Fi fotoaparátu môžete svoje najlepšie snímky presúvať na začiatok frontu.

Robustné telo je pripravené na použitie v akomkoľvek prostredí a D6 je kompatibilný s overenými zámkami Kensington. Duálne sloty na karty umožňujú používať karty XQD a CFexpress – najrýchlejšie karty, aké sú dnes k dispozícii. 

Boli predstavené aj dva nové objektívy Nikkor Z. NIKKOR Z 20 mm f / 1,8 S rozširuje paletu vysokovýkonných objektívov radu S so svetelnosťou f/1,8 pre systém Nikon Z. Ak robíte širokouhlé zábery, je pre vás tento vysoko svetelný ultra širokouhlý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 20 mm dokonalým riešením. Pokročilá optika, široký bajonet Nikon Z, svetelnosť f/1,8 a clona s 9 zaoblenými lamelami sprostredkujú senzačný obraz v akomkoľvek svetle. Ostrosť je vynikajúca od okraja po okraj a výnimočná pri fotografovaní na krátke vzdialenosti vďaka minimálnej zaostriteľnej vzdialenosti iba 0,20 m. Prvky zo skla ED a antireflexná vrstva Nano Crystal Coat od spoločnosti Nikon znižujú reflexy a závoj – tento objektív pre systém mirrorless umožňuje zachytiť oveľa viac bez ohľadu na nastavenie. Zaostrovanie je rýchle, plynulé a tiché. Zmena uhla záberu pri zaostrovaní je úplne eliminovaná. Každá pohyblivá časť tubusu objektívu je utesnená proti prachu a vlhkosti.

Objektív NIKKOR Z 24 – 200 mm f/4 – 6,3 VR sa pripája k rodine Nikon Z ako perfektný objektív na cestovanie, pomocou ktorého môžete snímať fotografie a filmy s bohatými detailmi. Ako jeden z najkompaktnejších teleobjektívov so zoomom, ktoré sú dnes k dispozícii, sa ľahko zmestí aj do menších brašien. Veľký bajonet Nikon Z umožňuje vytvoriť jedinečnú konštrukciu s väčšími prvkami objektívu umiestnenými vzadu – to zaisťuje vynikajúce vyváženie a manipuláciu. Optická konštrukcia zabezpečuje ostré obrázky so živými farbami a hlbokým kontrastom, či už snímate na širokouhlom ohnisku alebo pomocou teleobjektívu. Tvorcovia videí môžu snímať nádherné plnoformátové video vďaka pokročilej optickej konštrukcii NIKKOR, ktorá umožňuje naplno využiť špičkovú obrazovú kvalitu fotoaparátov Nikon Z. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť len 0,5 m pri 24 mm a 0,7 m pri 200 mm. Asférické optické prvky a asférické optické prvky zo skla ED zaručujú minimálne skreslenie v celom rozsahu zoomu.

Antireflexná vrstva ARNEO od spoločnosti Nikon znižuje reflexy a závoj s cieľom dosiahnuť čistejšie snímky. Objektív je utesnený proti prachu a vlhkosti. Fluórová vrstva účinne odpudzuje prach a nečistoty bez negatívneho vplyvu na kvalitu snímok.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Nikon D6 Nikkor Z zrkadlovka

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať