Image
10.10.2019 1 Comments

Technológia tlače elektroniky otvára cestu k elektronickým tetovaniam a biosenzorom

Inžinieri z Duke University vynašli technológiu na tlač elektroniky, ktorá je dostatočne jemná na fungovanie na chúlostivých povrchoch, ako je napríklad papier či ľudská pokožka. Umožnilo by to vytvoriť vysoko priľnavé tetovania so zabudovanou elektronikou alebo náplasti s integrovanými biosenzormi špecifickými pre daného pacienta.

Koncept tzv. elektronických tetovaní bol vyvinutý v prvom desaťročí 21. storočia na University of Illinois. Na rozdiel od skutočného tetovania, ktoré sa natrvalo vstrekuje do pokožky, elektronické tetovanie predstavujú flexibilné gumové náplasti, ktoré obsahujú pružné elektrické komponenty.

Tenká fólia sa prilepí na pokožku podobne ako dočasné tetovačky. Prvé verzie flexibilnej elektroniky obsahovali senzory na monitorovanie činnosti srdca a mozgu a stimulanty svalov. Hoci tieto zariadenia už smerujú na trh, nie sú vhodné v prípadoch, keď sa vyžaduje pridanie personalizovanej elektroniky.

Vedci z Duke University preto vyvinuli nový atrament s nitridom bóru, obsahujúci strieborné nanočastice, ktorý možno pomocou aerosólovej tlačiarne tlačiť na akýkoľvek substrát pri nízkych teplotách. Vytvára sa tak tenký povlak, ktorý si udržuje vodivosť bez ďalšieho spracovania. Atrament po vytlačení uschne za menej ako dve minúty a zachováva si svoju vysokú elektrickú vodivosť aj po 50-percentnom ohnutí viac ako tisíckrát.

Vedci však zašli ešte ďalej – skombinovali vodivý atrament s dvoma ďalšími tlačenými komponentmi, aby vytvorili funkčné tranzistory. Na rozdiel od súčasných technológií nový tlačový proces nevyžaduje dodatočnú chemickú úpravu či očistenie od nežiaduceho materiálu, takže ide o podstatne jednoduchší proces.

Nová technológia by sa mohla uplatniť pri rýchlom prototypovaní alebo v situáciách, keď je potrebná úprava na mieru, napríklad na tlač biosenzorov pre konkrétneho pacienta a na konkrétny problém. Nejde teda o metódu konkurujúcu sériovej tlači senzorov pre nositeľné zariadenia. Technológia je opísaná v sérii článkov publikovaných online v časopisoch Nanoscale a ACS Nano.

Zdroj: pratt.duke.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

TCL pripravuje úplné nový koncept telefónu s výsuvným displejom

19.02.2020 00:10

Zdá sa, že spoločnosť TCL pracuje na telefóne nového štýlu, ktorý sa môže zmeniť na veľkosť tabletu vysunutím druhého displeja. Prototyp mal byť predvedený na Mobile World Congress v Barcelone, ktorý ...

Inovácie

Nový implantát pre nevidiacich sa zapája priamo do mozgu

18.02.2020 00:10

Bernardeta Gómezová mala 42 rokov, keď jej toxická optická neuropatia zničila zväzky nervov spájajúce oči s mozgom, takže úplne oslepla. Nevnímala ani svetlo. Po 16 rokoch temnoty dostala upravené oku ...

Inovácie

Nový únik ukazuje, ako by mohol vyzerať telefón Pixel 5

18.02.2020 00:00

Youtuber Jon Prosser z Front Page Tech ponúkol prvý pohľad na to, ako by mohol vyzerať nový Pixel 5. Nemusí však ísť o konečný návrh, pretože od jeho uvedenia nás delí ešte viac ako pol roka. Navyše P ...

1 Comments

  1. A potom si nas vsetkych ocipuju reakcia na: Nová technológia na tlač elektroniky otvára cestu k e-tetovaniam a biosenzorom
    10.10.2019 23:10
    Ano Orvelovsky svet je za dverami.
    Reagovať

itSMF 2020

Videá