Image
17.9.2019 1 Comments

Nositeľné zariadenia budúcnosti budú priehľadné

Nositeľné zariadenia dnes umožňujú sledovať okrem kondície aj niektoré vitálne funkcie. Pomáhajú tak predchádzať častým zdravotným problémom, ako je zlyhanie srdca, hypertenzia či komplikácie súvisiace so stresom. Súčasné technológie sú však založené na pevných a tvrdých komponentoch, navyše neposkytujú požadovanú presnosť a môžu monitorovať iba obmedzený počet životných funkcií.

Vedci z ICFO (Institute of Photonic Sciences) v Barcelone na riešenie tohto problému vytvorili flexibilné neinvazívne optické senzory, ktoré dokážu merať širší súbor vitálnych funkcií vrátane srdcového rytmu, frekvencie dýchania, okysličenia krvi a expozície UV žiareniu. Namerané parametre sa vizualizujú a ukladajú do mobilného telefónu pripojeného k nositeľnému zariadeniu cez bluetooth. Okrem toho zariadenie môže fungovať bez batérie, pretože sa nabíja bezdrôtovo prostredníctvom telefónu.

V spolupráci s iniciatívou EÚ Graphene Flagship chcú vedci demonštrovať širokú škálu potenciálnych aplikácií tejto technológie a vytvoriť rôzne prototypy vrátane flexibilného a transparentného náramku, akejsi zdravotnej náplasti spojenej s mobilným telefónom. Náramok sa prispôsobí povrchu pokožky a poskytuje nepretržité meranie počas aktivity. Jeho súčasťou je aj flexibilný svetelný senzor, ktorý môže opticky zaznamenávať zmenu objemu krvných ciev.

Vedci navyše integrovali grafénovú zdravotnú náplasť na displej mobilného telefónu. Tá okamžite meria a zobrazuje vitálne znaky v reálnom čase, len čo používateľ položí prst na displej. Prototyp je unikátny svojou nízkou spotrebou energie. Na svoju prevádzku využíva okolité svetlo a umožňuje nepretržité monitorovanie zdravotných ukazovateľov po dlhý čas.

Základom tejto pokročilej technológie snímania svetla sú dva materiály: grafén, teda vysoko flexibilná a priehľadná vrstva uhlíka s hrúbkou jedného atómu, a kvantové bodky absorbujúce svetlo. S použitím rovnakej základnej technológie výskumníci vytvorili aj prototyp flexibilnej náplasti schopnej bezdrôtovo prenášať energiu aj údaje, ktorá funguje bez batérie a sníma UV index okolia.

Možno ju pripevniť na oblečenie alebo pokožku, kde monitoruje príjem slnečného žiarenia a upozorní používateľa na nadmernú expozíciu. Vedci hovoria, že technológia je kompatibilná so súčasnými výrobnými procesmi, takže hromadná výroba lacných zariadení je na dosah. Štúdia bola uverejnená v časopise Science Advances.

Zdroj: graphene-flagship.eu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum

Jednoduchá robotická konštrukcia dokáže simulovať hmatovú spätnú väzbu vo VR

22.10.2019 00:20

Hoci robotických ramien existuje už veľké množstvo, väčšina z nich je ťažká, drahá a nie je dostupná bežným používateľom. Vedci z Bristolskej univerzity sa to snažia zmeniť. Vyvinuli prvý systém, ktor ...

Výskum

Vedci vytvorili plod myši bez spermií a vajíčok. Čo bude nasledovať?

22.10.2019 00:05

Čínski vedci už v roku 2016 úspešne vytvorili spermie myší z kmeňových buniek, ktoré potom použili na oplodnenie obyčajných vajíčok a na produkciu zdravých mláďat. Minulý rok ďalší tím z Číny manipul ...

Výskum

Nové televízory môžu byť lacnejšie. Umožní to technológia QD-OLED

21.10.2019 00:15

Spoločnosť Samsung Display oznámila, že chce investovať 11 miliárd dolárov do výskumu, vývoja a výroby televíznych panelov QD-OLED. Do roku 2025 v plánuje vybudovať dve výrobné linky QD-OLED v Južnej ...

1 Comments

  1. nebudu hlupaci pcrevue, ved su skarede! reakcia na: Nositeľné zariadenia budúcnosti budú priehľadné
    17.9.2019 13:09
    nebudu hlupaci pcrevue, ved su skarede!
    Reagovať

ITAPA_2019

Videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019