Image
18.1.2019 1 Comments

Nissan predviedol IMs – koncept luxusného športového sedanu s elektrickým pohonom

Automobilka Nissan púta pozornosť na podujatí Detroit Motor Show, ktoré sa uskutočňuje tento týždeň, konceptom „zvýšeného športového sedanu“, ktorý sa nazýva IMs. Charakteristika naznačuje, že auto je na pomedzí medzi bežnými sedanmi a crossovermi. Písmená IM zasa značia Intelligent Mobility. 

Pohonná jednotka sa skladá z dvojice elektromotorov na pohon všetkých štyroch kolies a 115 kWh batérie, umiestnenej pod podlahou, čo zvyšuje výšku auta. Takáto konfigurácia je známa z vozidiel značky Tesla. Dojazd sa odhaduje na 610 km, celkový výkon je 483 konských síl a krútiaci moment 800 Nm. Dizajn sa však zdá trochu konzervatívny v porovnaní s elektromobilmi konkurenčných výrobcov. Nissan hovorí, že bol inšpirovaný niektorými z jeho najúspešnejších modelov.

Vozidlo je vybavené aj systémom pneumatického odpruženia, ktorý spolu s nízkym ťažiskom, o ktoré sa postará batéria pod podlahou, umožňuje podľa Nissanu ostré zaberanie zákrut a pohodlnú jazdu.  Medzi pozoruhodné prvky patria zadné dvere so závesom vzadu (predné dvere sú bežné) a holografické zadné svetlá. A samozrejme funkcia autonómnej jazdy.

V režime autonómnej jazdy sa vnútorný priestor prestaví, volant sa zasunie do palubnej dosky, pretože nie je potrebný. Predné a koncové svetlá blikajú a menia farbu na modrú, aby upozornili chodcov, že ide o jazdu bez vodiča a vozidlo riadi autopilot. A ďalšia veľká vec je usporiadanie sedadiel. Sú rozložené spôsobom 2 + 1 + 2 a Nissan toto usporiadanie nazval Premium Seat. Stredné zadné sedadlo je totiž širšie ako tie krajné, ktoré navyše možno sklopiť tak, že vznikne pohodlné veľké kreslo pre jednu osobu.

Technológie sú všadeprítomné, môžete dokonca jazdiť s imaginárnym virtuálnym cestujúcim v podobe avatara z rozšírenej reality. Nissan plánuje do roku 2022 uviesť sedem ďalších modelov elektrických vozidiel. Nissan IMs je len koncepčné vozidlo, čo však neznamená, že sa nedostane do výroby, prípadne sa niektoré jeho konštrukčné prvky môžu objaviť v budúcich sériovo vyrábaných modeloch.

Zdroj: topgear.comdigitaltrends.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie 3

Video: Rubikova kocka, ktorá sa sama zloží a pritom levituje

20.09.2019 00:20

Vznášajúcu sa robotickú verziu logickej hračky, ktorú maďarský architekt Ernő Rubik predstavil v roku 1974, vyrobil japonský vynálezca označovaný na YouTube ako Human Controller. Jej prvý variant prez ...

Inovácie

Philips Hue Play dodá efekt Ambilight aj tým televízorom, ktoré ho nemajú

20.09.2019 00:15

Najnovší prírastok do ekosystému inteligentných svetiel Philips Hue je zariadenie, ktorá zladí inteligentné svetlá v miestnosti s tým, čo sa deje na obrazovke vášho televízora. Hry, filmy, streamingo ...

Inovácie

Hightech chránič zubov poslúži športovcom ako prevencia otrasov mozgu

20.09.2019 00:00

S rizikom zranení hlavy a otrasu mozgu treba počítať v každom športe. Pri tých kontaktných, ako sú hokej alebo rugby, to platí dvojnásobne. Aktuálne je to práve v druhom spomenutom - už tento piatok ...

q

1 Comments

  1. Nissan reakcia na: Nissan predviedol IMs – koncept luxusného športového sedanu s elektrickým pohonom
    18.1.2019 22:01
    Nissan nic nepredviedol auto sa pokazilo este v zakulisi.:-))))
    Reagovať

AMCHAM 2019

Videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019