Image
18.1.2019 1 Comments

Nissan predviedol IMs – koncept luxusného športového sedanu s elektrickým pohonom

Automobilka Nissan púta pozornosť na podujatí Detroit Motor Show, ktoré sa uskutočňuje tento týždeň, konceptom „zvýšeného športového sedanu“, ktorý sa nazýva IMs. Charakteristika naznačuje, že auto je na pomedzí medzi bežnými sedanmi a crossovermi. Písmená IM zasa značia Intelligent Mobility. 

Pohonná jednotka sa skladá z dvojice elektromotorov na pohon všetkých štyroch kolies a 115 kWh batérie, umiestnenej pod podlahou, čo zvyšuje výšku auta. Takáto konfigurácia je známa z vozidiel značky Tesla. Dojazd sa odhaduje na 610 km, celkový výkon je 483 konských síl a krútiaci moment 800 Nm. Dizajn sa však zdá trochu konzervatívny v porovnaní s elektromobilmi konkurenčných výrobcov. Nissan hovorí, že bol inšpirovaný niektorými z jeho najúspešnejších modelov.

Vozidlo je vybavené aj systémom pneumatického odpruženia, ktorý spolu s nízkym ťažiskom, o ktoré sa postará batéria pod podlahou, umožňuje podľa Nissanu ostré zaberanie zákrut a pohodlnú jazdu.  Medzi pozoruhodné prvky patria zadné dvere so závesom vzadu (predné dvere sú bežné) a holografické zadné svetlá. A samozrejme funkcia autonómnej jazdy.

V režime autonómnej jazdy sa vnútorný priestor prestaví, volant sa zasunie do palubnej dosky, pretože nie je potrebný. Predné a koncové svetlá blikajú a menia farbu na modrú, aby upozornili chodcov, že ide o jazdu bez vodiča a vozidlo riadi autopilot. A ďalšia veľká vec je usporiadanie sedadiel. Sú rozložené spôsobom 2 + 1 + 2 a Nissan toto usporiadanie nazval Premium Seat. Stredné zadné sedadlo je totiž širšie ako tie krajné, ktoré navyše možno sklopiť tak, že vznikne pohodlné veľké kreslo pre jednu osobu.

Technológie sú všadeprítomné, môžete dokonca jazdiť s imaginárnym virtuálnym cestujúcim v podobe avatara z rozšírenej reality. Nissan plánuje do roku 2022 uviesť sedem ďalších modelov elektrických vozidiel. Nissan IMs je len koncepčné vozidlo, čo však neznamená, že sa nedostane do výroby, prípadne sa niektoré jeho konštrukčné prvky môžu objaviť v budúcich sériovo vyrábaných modeloch.

Zdroj: topgear.comdigitaltrends.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie 1

Nový minipočítač Raspberry Pi 4 je pripravený na 4K video

26.06.2019 00:15

Novo vydaný model minipočítača Raspberry Pi 4 Model B ponúka „prelomové“ zlepšenie výkonu, najmä v oblasti multimédií. Vďaka novšiemu štvorjadrovému 1,5 GHz procesoru Broadcom s dekódovaním videa H.26 ...

Inovácie 2

Elektrotermálny „zásobník“ dokáže uskladniť nadbytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov

26.06.2019 00:05

Spoločnosť Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) uviedla, že spustila prevádzku svojho elektricko-tepelného systému ETES (electric thermal energy storage system) na uskladnenie energie z obn ...

Inovácie 2

Vodík je palivo budúcnosti. Tentoraz už reálne

25.06.2019 00:05

Vodík, ktorý sa celé desaťročia spomína ako palivo budúcnosti, by konečne mohol premeniť svoj potenciál na realitu. Vlády, výrobcovia automobilov a ropné giganty vytvorili koalíciu, ktorá presadzuje v ...

q

1 Comments

  1. Nissan reakcia na: Nissan predviedol IMs – koncept luxusného športového sedanu s elektrickým pohonom
    18.1.2019 22:01
    Nissan nic nepredviedol auto sa pokazilo este v zakulisi.:-))))
    Reagovať

SWAN_062019

Videá